ستاره‌های ایرانی و انتخاب اسم برای فرزندان‌شان

اسم دختر

«هیما»؛ اسمی که با وجود آهنگ خوشایندش با تعجب شنونده ها روبه رو می شه. علی کریمی نام دخترش رو «هیما» گذاشته و از آنجا که خودش هم حدس می زده کمتر شنونده ای با این واژه آشنا باشه، در صفحه اش در یکی از شبکه های اجتماعی، معنی اون رو هم توضیح داده. کریمی اولین چهره ای نیس که نامی کمتر شنیده شده رو واسه فرزندش انتخاب می کنه. قبل از اون شقایق دهقان با انتخاب نام «نویا» و پژمان نوری با انتخاب اسم «پرشان» مخصوصا بودن نام فرزندشون تمایل نشون داده بودن.

تعهد به اسم های آشنا، زنده کردن واژه های ایرونی در نامگذاری، ارادت به چهره های مذهبی و تاریخی و … همه راه هایی واسه انتخاب اسم هستن. شما کدوم یکی از این راه ها رو انتخاب می کنین و وقتی کسی رو «هیما» صدا می کنین یا اینکه اون رو «امیر» می نامید، چه قضاوتی تو ذهن تون شکل می گیرد؟

هم وزن ها رابررسی کنین

آهنگ اسم اولین چیزیه که توجه رو جلب می کنه. اسمی که هم وزن و هم آهنگ با کلمات منفی باشه، نمی تونه گزینه خوبی واسه نامیدن بچتون به حساب بیاد. اگه در اولین لحظه شنیدن یه اسم، هم قافیه ای بد معنی یا ناخوشایند براش به ذهن تون اومد، اون رو از چرخه نام های انتخابی تون خط بزنین.

«نورا» نام دختر علی داییه. نظرتون چیه. هم خوش آهنگه و هم آسون تلفظ می شه. گذشته از اینکه به آسونی نمی توان هم قافیه بدمعنای رایجی رو براش پیدا کرد، معنی خوبی هم داره و احساس ناخوشایندی در شنونده ایجاد نمی کنه.

مراقب عکس العمل های منفی باشین

شما نمی تونید هنگام نامگذاری بچتون همه رو راضی نگه دارین و دلیلی هم واسه این کار وجود نداره. اما نامی رو انتخاب کنین که واسه برگزیدنش به اندازه کافی دلیل داشته باشین. احساس خوب شما نسبت به نام بچتون از هر چیزی مهم تره و این احساس رو نه تنها معنا و آهنگ اسم بلکه حتی دیدن شخصیتی جذاب و فهمیده با اون نام می تونه در شما بسازه.

آماده دیدن عکس العمل های متفاوت از طرف کسائی که نام بچتون رو می شنوند، باشین. بعضی ممکنه حسابی هیجان زده شن و بعضی ممکنه با زبون بدن و حتی کلمات شون به شما حالی کنن که از این نام خوش شون نیامده.

شاید اگه در شروع کسی «نفس» نام بچه پژمان بازغی رو می شنید، کمی تعجب می کرد اما این اسم در سال های گذشته جای خاصی در میان اسامی ایرونی باز کرده و بیشتر از قبل ایرونی ها به نفس نامیدن فرزندشون تمایل نشون میدن.

معما طرح نکنین

طاقتش رو دارین که همه با شنیدن نام کودک تون بگن یعنی چه؟ شاید فکر کنین پرسیدن این سؤال اهمیتی نداره اما وقتی به دنیای مادران پا می گذارید، تکرار اینجور سؤالی می تونه تو ذهن شما این جملات رو تداعی کنه که «مطمئنی درست انتخاب کرده ای؟»، «نمی شد اسم قابل درک تری روی فرزندت بذاری؟» و … اما درک معنی اسم هایی که از ترکیب کلمات ایرونی و غیر ایرونی انتخاب شده ان، بیشتر واسه همه سخته پس سراغ نامی برید که کمترین سؤال رو تو ذهن فرد مقابل تون ایجاد می کنه. باور کنین همیشه جواب دادن به این سؤال ها اعتماد به نفس شما رو ضعیف کردن می کنه.

آرزوهای تون رو اسم کنین

دوست دارین بقیه چیجوری به اون نگاه کنن؟ مثل سرو پایدار و سربلند؟ پس اسمش رو «سروین» بذارین یا مثل کوه مقاوم و استوار؟ پس اسمش رو «دنا» بذارین. شاید از بین نام هایی که بچتون با اون صدا می شه، شخصیت و آینده اون رابطه کاملی وجود نداشته باشه اما باور کنین کسی که هر روز «آرامش» خطاب می شه، به احتمال بیشتری این صفت رو در خود تقویت می کنه. حالا در نظر بگیرین که نام کسی رو «دختر بس» بذارن. شک نداشته باشین افسردگی و بی میلی والدینش از به دنیا اومدن اون تا ابد با اون می مونه.

جواد رضویان که نام دخترش رو «ملودی» گذاشته، شاید آرزو داشته نغمه و موسیقی همراه همیشگی فرزندش باشه. ملودی اگه واقعا همراه زندگی صاحبش باشه، می تونه آینده شیرینی رو براش رقم بزنه.

کار رو سخت نکنین

اسم هایی که به راحتی تلفظ نمی شن، طرفدارهای زیادی ندارن. شخصیت لورل و هاردی یادتون هست؟ اگه «لورل» یه اسم فارسی بود چه اتفاقی می افتاد؟ واسه ما ایرونی ها کار خیلی سختیه که «ل» و «ر» رو تو یه کلمه تلفظ کنیم، پس هنگام نامگذاری به این توجه کنین که ادای نام بچه شما واسه همکلاسی های مهد، دوستان دانشگاه و حتی پیرزن های فامیل چقدر سخته.

نام یکی از فرزندان بهزاد فراهانی « آذرخش» است. به نظرتون تلفظ این اسم واسه همبازی های کودکستان اون سخت نبوده؟ نمی خواهیم سخت بگیریم اما هر کودکی دوست داره همبازی هاش اسمش رو درست و کامل تلفظ کنن.

شهر رو خبر نکنین

اگه بخواین از همون اول با کمک تموم کسائی که می شناسید نام بچتون رو انتخاب کنین، خیلی زود ناامید میشین چراکه آدم ها سلایق متفاوتی دارن و شاید با عکس العمل های متفاوت شون شما رو گیج کنن. ممکنه در همون زمان شنیدن یه نام خوب اون رو با بقیه قسمت کنین اما پیشنهاد می کنیم کسائی که احساس می کنین انرژی منفی با نام مورد علاقه تون می فرستند رو تا زمان تولد در جریان قرار ندین.

با همسرتون فهرستی از اسم های مورد علاقه تون رو بنویسین. نام هایی که فرد مقابل به هیچ وجه حاضر به قبول کردن شون نمی شه رو خط بزنین. وقتی که حسابی فهرست نام های مورد علاقه تون رو خلاصه کردین، می تونید از بقیه هم در مورد اونا نظر سوال کنین.

بچتون رو قربونی خاطره ها نکنین

خیلی از افراد دوست دارن نام اسطوره ها رو روی فرزندشون بذارن اما مراقب باشین سلیقه خودتون و اقتضای زمان رو به خاطر احترام به این شخصیت ها یا اجدادی که به اونا ارادت دارین یادتون نره.

می تونید واسه انتخاب اسم به وب سایت هایی هم که نام ها رو دسته بندی کرده ان سری بزنین. این وب سایت ها نام ها رو با معنی شون در اختیارتون قرار میدن. یه مدت پیش سایت ثبت احوال هم در صفحه sabteahval.ir/default-۶۵.aspx در جواب به جست وجوی یه نام، گذشته از معنی اون، زیادی اش در کشور رو هم مشخص می کرد اما این روزا تنها می تونید در این سایت به دنبال معنی اسم انتخابی تون بگردین.

اگه نام دلخواه تون رو در وب سایت ثبت احوال پیدا نکردید، می تونید از بخش اسامی آلامتو به نشانی alamto.com/names کمک بگیرین. یه جست وجوی ساده اینترنتی می تونه سایت های بسیار دیگری رو هم پیش روی تون بزاره تا انتخاب نام واسه شما آسون تر شه.

آینده رو پیش بینی کنین

شک نداشته باشین هر کسی از داشتن فرزندی توانا و صاحب قدرت خوشحال می شه. اما اگه با اینجور انگیزه ای می خواهید نام بچتون رو «قدرت» بذارین، احتمالات رو هم در نظر بگیرین. اگه نوزاد شما به جوونی با قد یه متر و ۶۰ سانتی متر با استخون بندی بسیار ظریف تبدیل شد، چه؟ بقیه از خطاب کردن اون با نام «قدرت» تعجب نمی کنن و این اختلاف رو دستاویزی واسه مسخره کردن اون قرار نمی ده؟

انگار مسعود کیمیایی توانایی پیش بینی آینده رو داشته و می دونسته پسری که قراره «پولاد» نام بگیره، در ظاهر و حتی لحن صحبت کردن هم محکم و پولادین به نظر می رسه.

دوست دارین تک باشه؟

شقایق دهقان و مهراب قاسم خانی اسمی کمتر شنیده شده رو واسه فرزندشون انتخاب کرده ان که خوش آهنگه و آسون هم تلفظ می شه. شک نداشته باشین این زوج هنرمند آماده جواب دادن به سؤالات همراه با تعجب شنوندگان بوده ان. «نویان» نام بچه این دو چهره س که در بعضی فرهنگ ها نمی تونید پیدایش کنین و در بعضی فرهنگ ها معنی «شاهزاده» و «امیر سپاه» رو مقابلش نوشته ان.

نامی مثل نویان رو زیاد نشنیده اید. انتخاب اینجور اسمی روی کودک می تونه در میان بچه های دیگه اون رو جدا کنه و حتی توجه همکلاسیا رو به اون جلب کنه؛ اما شاید این زوج واکنشای پر از تعجب دور و بری ها شون رو هم کم مشاهده نکرده ان.

وقت رو تلف نکنین

واسه انتخاب نام بچتون نذارین دیر شه. سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان واسه انتخاب اسمه. در این زمان هم جنسیت بچتون مشخص شده و هم تا اندازه زیادی خطر از دست دادن بارداری رو پشت سر گذاشته اید. حالا می تونید جست وجوی تون واسه انتخاب اسم رو شروع کنین.

اما وقت پایانی کردن نام، سه ماهه سومه. در این دوره تحقیقات تون رو کامل کرده اید و احتمال پشیمون شدن از نامی که برگزیده اید کمتره. گذشته از این، قبول کنین بچه شما تنها یه اسمشه و از بین صدها و هزاران اسم قشنگی که به ذهن تون می رسد، تنها حق انتخاب یکی رو دارین پس وسواس به خرج ندین.

آماده جواب دادن باشین

اگه اسم ناآشنا و غیرمعمولی رو واسه بچتون انتخاب کرده اید، باید آمادگی روبه رو شدن با عکس العمل های غیرمعمول رو هم داشته باشین. شاید بهتر باشه قبل از گفتن اسم به بقیه این جمله رو هم اضافه کنین که «می دانیم این اسم غیرمعموله و ممکنه در شروع به زبون آوردنش واسه بقیه سخت باشه اما ما دوستش داریم و تصمیم گرفته ایم اون رو روی فرزندمون بذاریم.» مطمئن باشین آدم هایی که شما رو به باد انتقاد بگیرن و سرزنش تون کنن کم نیستن اما با اونا وارد مقابله کلامی نشید و واسه راضی کردن شون تلاش نکنین. کافیه بگید، «ما این اسم رو دوست داریم و آرزو می کنیم فرزندمون هم دوستش داشته باشه. پس لطفا انرژی منفی نفرستید و به انتخاب ما احترام بذارین!»

مذهبی ها پرطرفدارترند

اسم های مذهبی، هنوز بیشترین طرفدارها رو دارن. فاطمه در سال ۹۲، نام ۴۷هزار و ۱۴۰ نوزاد تازه متولد شده بوده و بعد از اون زهرا با ۲۹هزار و ۵۱ نفر، بیشترین زیادی نام رو داشته. اسامی نازنین زهرا، یسنا و ریحانه هم در درجه های بعدی قرار داشته ان. وقتی فهرست نام های دخترانه پرطرفدار رو نگاه می کنیم، «ستایش» در ردیف هشتم قرار داشته و در سال ۹۲، ۸۴هزار و ۴۳۶ کودک به این نام خونده شده ان.

شاید اگه در شروع کسی «نفس» نام بچه پژمان بازغی رو می شنید، کمی تعجب می کرد اما این اسم در سال های گذشته جای خاصی در میان اسامی ایرونی باز کرده و بیشتر از قبل ایرونی ها به نفس نامیدن فرزندشون تمایل نشون میدن.

مهدی مهدوی کیا ترجیح داده نام فارسی «عسل» رو واسه دخترش انتخاب کنه و علی پروین هم نام «لادن» رو روی دخترش گذاشته. شما کدوم یکی رو ترجیح می بدید؟ اسمای پرطرفدار فهرست ثبت احوال یا اسمای ایرونی که سال هاست کمتر شنیده شدن.

انتخاب نام نیکو واسه بچه

عجیب ترین اسمای ایرونی

اسم مجله سیب سبز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *