دبیر کمیته فیلترینگ: اسیر برجام تلگرامی شدیم؛ باید در فضای مجازی با دشمن بجنگیم

«جواد جاویدنیا»، معاون دادستان کشور در امور فضای مجازی در اعلام نظرهای گذشته خود عموماً از ضرورت بسته شدن شبکه های اجتماعی بین المللی گفته و از فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام دفاع کرده. اون در گفتگوی رسانه ای گذشته خود اما تاکید کرده که این موضع گیری اون بخاطر تعالی جوانان کشور بوده و امیدواره که صنعت IT کشور هم مانند صنعت نفت ما یه صنعت ملی شه. جاویدنیا فضای مجازی الان رو میدون جنگی می دونه که باید سربازان آموزش دیده در اون حضور داشته باشن.

جاویدنیا در گفتگو با همشهری گفته که رسانه ها خیلی از حر فای اونو فیلتر می کنن تا صداش شنیده نشه و فقط به بازنشر نظرات اون درباره فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام می پردازن. اون ضمن بیان این شکایت نسبت به چرایی موضع گیری خود نسبت به این شبکه ها اینجور توضیح داده:

«اهل هیچ جناحی نیستم و دلم واسه مملکت می سوزد به خاطر همین حرفم رو می زنم حتی اگه به نفع خودم نباشه. حضور در شبکه های مجازی خوبه به شرط اینکه شرایط جنگی الان رو در نظر گرفت و سربازان آموزش دیده ای واسه مقابله با دشمن رو در این فضای مجازی داشت.»

جاویدنیا پایه حرف خود رو این موضوع اعلام می کنه که باید جانشین داخلی داشته باشیم تا دانشجویان IT کشور بتونن به اشتغال درآمده و صنعت آی تی رو به یه صنعت ملی تبدیل کنن. اون با مثال زدن کشور چین و برخورد دولت این کشور با فضای مجازی و گسترش ایشون چت بین شهروندان چین، اونو یه الگوی موفق و قوی در مورد کنترل فضای مجازی می دونه:

«چین اونقدر امکانات ایشون چت رو گسترش داده که حالا دیگه فیلترینگ شبکه های اجتماعی رو انجام نمی ده. اونا به جای سرمایه گذاری روی پلتفرمی خارجی مثل تلگرام، محصول داخلی خود رو رشد و گسترش دادن و امروزه در چین اگه از ایشون چت خارج شید احساس تنهایی و غربت می کنین.ما اسیر برجام تلگرامی شدیم و وقتی که این پیام رسان تنها ۵ میلیون عضو در کشور داشت، دولتمردان ما با اونا وارد گفتگو شدن تا سرورهایشان رو به داخل کشور بیارن و این کار عملی نشد. حالا در آخر معاون مرکز ملی فضای مجازی باید بیاد بگه که ما مردم رو مجبور کردیم ۵ سال از تلگرام استفاده کنن و حمایتی از اجناس داخلی اون زمان نکردیم.»

جاویدنیا در جواب به ادعای بعضی مسئولین که میگن باید در فضای مجازی حضور داشته باشیم تا بتونیم صدای خود رو به جهان برسونیم و صدا و سیمای ملی نمی تونه این کار رو بکنه هم میگه که این موضوع تا حدی درسته اما مشکلاتی هم داره. به باور جاویدنیا فضای مجازی مثل توییتر و فیس بوک بستری نیس که بشه صدای خود رو به جهان رساند؛ اون واسه اثبات این ادعا دلایل زیر رو می آورد:

«ما از ماهواره هم واسه رسانیدن صدامون به جهان استفاده می کنیم اما مگه می ذارن؟ چند حساب فیس بوک و توییتر از سردار قاسم سلیمانی بسته شده؟ بستر بستر ما نیس و  ما می تونیم از یه پیام رسان داخلی پشتیبانی کنیم و اونو جهانی کنیم. مگه نمی می گن الان جنگ فضای مجازیه؛ ما باید دست زن و بچه و افراد بدون دفاع رو بگیریم و به میدون جنگ ببریم؟»

معاون دادستانی کشور با تشبیه فضای مجازی به میدون جنگ تاکید داره که باید سربازان آموزش دیده ای در این میادین حضور داشته باشن و نه همه.

اون با اشاره به فعالیت آلبانیا در سولهایی که تازگیا کشف شده و اقرار شده که در اون گروهکای سیاسی گردهم اومده و بعد از یه ساعت بحث در فضای حقیقی، نقشه شون رو در فضای مجازی اجرا می کردن؛ میگه حضور در میدون جنگ فضای مجازی باید با روش هدف دار باشه:

«تحلیل در فضای مجازی نباید اتفاق بیفته که در دست دشمن بیفته؛ تحلیل باید در خارج از این فضا اتفاق بیفته و بعد با برنامه وارد این فضا شد و عملیات رو انجام داد. وقتی بناست در زمین دشمن حمله ای رو شکل بدیم، یه گروهی مسئول این هستن که خاکریز اصلی رو نگه دارن. یه گروه برن عملیات کنن و برگردن. هیچ وقت طوری نیس که خاکریز اصلی رو ول کنیم و جلو بریم چون که از اون طورف دور میخ وریم و دشمن از پشت سر به ما حمله می کنه. ما باید در شبکه های اجتماعی خارجی باشیم اما دلمون نمی خواد ربات درست کنیم و می خوایم حرف حق رو بزنیم و این کار رو با افراد آموزش دیده باید انجام بدیم.»

معاون دادستان کشور در امور فضای مجازی هم اینکه تاکید کرده که وزارت ارتباطات باید با فیلترشکنا برخورد قانونی داشته باشه و اجازه نده که این وسایل غیرقانونی فعالیت کنن: «این موضوع به روشنی به عنوان تکلیف وزارت ارتباطات در مصوبه شورای عالی فضای مجازی هم بیان شده.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *