سریال قهوه تلخ مجموعه ۳۵ نخواهد داشت!

به گزارش رضوا به نقل از مشرق، مهران مدیری که مدتا بود از اون گفت و گویی منتشر نشده بود در قسمتای اولیه قهوه تلخ با مردم درباره این سریال دقایقی صحبت می کرد اما این روند هم ادامه نیافت و مدیری ترجیح داد درباره همه مسایل و حواشی این سریال سکوت کنه. تا اینکه در گفت و گویی کوتاه که در برنامه رادیو تابستانه با منصور ضابطیان درباره تکیه کلامای سریالش داشت به آخرین وضعیت قهوه تلخ هم اشاره کرد. این گفت و گو رو که از راه “کافه سینما” مستقیما از این برنامه پیاده شده، در ادامه بخونین:

 

 

آقای مدیری خودتون آماری دارین که چندتا واژه و چند عبارت و تکیه کلام رو وارد فرهنگ بیشتر مردم کردین؟

نه واقعا هیچ وقت جدی به این موضوع نگاه نکردم.

اینا حاصل کار شماس یا حاصل کار نویسنده های برنامه هاتون؟

بعضی از اینا کار نویسنده ها بوده و بعضی رو خود ما یا من یا یه بازیگر دیگری این رو به زبون آورده و ادامه اش داده و این تبدیل شده انگار تکرار.

خیلیا وقتی شما یه مجموعه ای رو روی آنتن می برید به شما ایراد می گیرن که به چه دلیل شما این واژه ها رو به کار می برید. هیچ وقت فشار روی شما در حدی بوده که بیخیال باشین از بکار بردن یه عبارت یا تکیه کلام؟

نه در مورد عبارت یا واژه خاصی این اتفاق نیفتاده. شامل چیزای دیگری می شده اما این موضوع خاص نه یادم نمیاد.

از بین همه واژه هایی که شما در این چند سال استفاده کردین کدامش بیشتر بین مردم جا باز کرد؟

من فکر می کنم این واژه پاچه خواری جانشین شد و موند. یعنی من الآن هم که می بینم مردم با هم حرف میزنن این رو زیاد می شنوم و خیلی زیاد استفاده می شه. و یادمه که این اختراع پیمان قاسمخانی بود. و اولین بار این کلمه رو پیمان در متنش نوشت و در اختیار بچه ها قرار داد و استفاده شد.

به چه دلیل در خیلی مجموعه های تلویزیونی واژه هایی به صورت تکیه کلام به صورت عامدانه استفاده می شه و گل نمی کنه و بین مردم نمی ره و به چه دلیل در کارایی که شما می کنین این اتفاق میفته و این واژه ها بین مردم معروف و جاری می شه؟

فکر کنم یکی از دلایلش در مورد بقیه این هست که عامدانه س. یعنی وقتی که شما اصرار داشته باشین، آخر خیلی از آدما دیدن در برنامه هامون این اتفاق میفته شروع کردن به طراحی این موضوع. یعنی نشستند کلمه ساختن و استفاده کردن و این چون به قول شما از قصد بوده نگرفته. یعنی به نظرم خود به خود باید این اتفاق بیفته. یعنی بره تو دل کار و مردم هم اینجوری رابطه بهتری برقرار می کنن.

در مورد کار شما آقای مدیری همونطور که خودتون گفتید بعضی وقتا عامدانه بوده. مثلا واژه پاچه خواری که پیمان قاسمخانی طراحی کرده بهش فکر شده بوده…

نه این خیلی طراحی پشتش نیس. یعنی از قبل فکر کنیم که یه سری واژه هایی بسازیم که اینا جا بیفته. هیچوقت همچین کاری نکردیم. توی متنا نوشته شده و پیمان این کلمه رو نوشته بود.  هیچ قصدی در کار نبود و این اصطلاحات کم کم جا افتاده. این جزو دیالوگایی بوده که پیمان نوشته. در واقع اگه بخوایم واژه هایی رو درست کنیم که قصدمون این باشه که حتما رواج پیدا کنه چون عمد پشتشه این اتفاق نمی افته.

و شما یه زبانی رو یواش یواش با مجموعه شبای برره داشتین جاری می کردین در جامعه از اون زبون بگید. اون زبون برره ای فکر و اختراع کی بود؟

اون زبون اول در پاورچین بیشتر از راه پیمان و محراب  قاسمخانی شکل گرفت. البته بچه های دیگه نویسنده مثل ژوله مثل سروش صحت. یکی دوبار اتفاقی ما مجبور بودیم یه جور دیگری حرف بزنیم و این یه جور دیگه شد این شکلی و بعد این رو بچه های نویسنده و ما با هم هم ادامه اش دادیم. نشستیم اونو نوشتیم چون بازیگرها باید اجرایش می کردن و واقعا داشت تبدیل می شد به یه زبون.

مهران مدیری رو کی دوباره در تلویزیون باید ببینیم ؟

من خیلی دلم می خواد هر چی زودتر این اتفاق بیفته و امیدوارم در سال جدید یعنی سالی که پیش رو داریم. اواسط یا اواخر سال بتونم کاری رو واسه تلویزیون انجام بدهم.

این مجموعه ای که می کنین واسه شبکه نمایش خونگی تا کی ادامه داره؟

قهوه تلخ معلوم نیس اصلا. تا مجموعه ۳۴ بیرون اومده وبقیه اش رو اصلا خبر ندارم که چه اتفاقی میفته.

قصد خودتون چیه؟ یعنی قراره ادامه اش بدین؟

نه ادامه پیدا نمی کنه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *