چرا در تلفن های همراه کیبوردهای فیزیکی نسبت به انواع تاچ برتری دارند؟

در اولین روزای ارائه اندروید، کیبوردهای فیزیکی مشخصه ای عادی در میان تلفنای همراه بودن. در اون دوران، بلک بری تولید کننده شماره یه موبایل در دنیا بود و کیبورد فیزیکی مشخصه اصلی محصولاتش به حساب می رفت. آیفون با نمایشگر تاچ خود هم تازه از راه رسیده بود و واسه ثابت کردن توانایی هاش راه درازی در پیش داشت.

اما طولی نکشید که تولید کنندگان دستگاه های اندرویدی عزمشونو جزم کردن کیبوردهای فیزیکی رو کنار بذارن و عوضش دستگاه هایی کامل تاچ رو تولید کنن و از اون موقع به بعد، با احتمال خیلی کم پیش می اومد که تماشاگر عرضه موبایلای دارای صفحه کلید فیزیکی از طرف شرکتا باشیم و جالبه بدونین هر شرکتی که تلاش می کرد این دستگاه ها رو باب کنه و محصولی با اینجور مشخصه ای عرضه می کرد، به سرعت با عکس العمل منفی کاربرانش روبرو می گردید.

حالا در آستانه سال جدید میلادی هستیم و سامسونگ تصمیم گرفته کیبورد فیزیکی رو به شکل یه جور لوازم جانبی به همراه نوت ۵ و گلکسی اس ۶ اج پلاس در اختیار کاربرانش بذاره.

بلک بری هم که از رقبایش بیشتر به این کیبوردها متعهده محصول تازه ای به نام Priv رو رونمایی کرده که دارای یه کیبورد فیزیکیه و میشه اونو به صورت کشویی از زیر نمایشگر ۵٫۴ اینچی اش بیرون آورد و مورد استفاده قرار داد.

روشنه که این شرکتا یه جور درخواست در حال افزایش به کیبوردهای فیزیکی رو در بازار حس کردن که دست به چننی اقدامی زده ان و اونطور که مدیر واحد دستگاه های بلک بری اعلام داشته این درخواست یه جور فرصت رشد رو براش ایجاد کرده.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

حال سوال اینجاس که کیبوردهای فیزیکی چه مزیتی دارن و اصلا به چه دلیل باید مورد توجه کاربران قرار بگیرن. حتما شمام تایید می کنین که تایپ روی نمایشگرها و صفحات شیشه ای حساس به تاچ تلفنای هوشمند به مراتب سریع تر از کار کردن با کیبوردهای فیزیکیه. اگه این جوری س به چه دلیل بعضی شرکتا عزمشونو جزم کردن دنباله رو اصول قبلی باشن و دستگاه هایی با اینجور خصوصیتی رو تولید کنن.

۱- تایپ با کیبوردهای فیزیکی در بین حرکت (خواه راه رفتن باشه و خواه نشستن تو یه ماشین) با دقت و سرعت بیشتری همراه س.

حتما فهمیدین وقتی که وایس تادید یا بدون حرکت در جایی نشسته اید، با سرعت بیشتری در قیاس با کیبوردهای فیزیکی می تونین روی نمایشگرهای تاچ تایپ کنین. اما وقتی که در حال حرکت هستین، اینکه دکمه های فیزیکی رو زیر انگشتان خود داشته باشین باعث می شه مهارت تایپ تون بالا بره و مطمئن میشین که تکمها رو به درستی فشار می دید و نتیجه مطلوب رو می گیرین.

اما تو یه نمایشگر تاچ، وقتی که بدن شما در حرکت باشه، به سختی میشه عمل سوایپ یا اشاره رو با دقت روی نمایشگر انجام داد. وقتی بدون حرکت در جایی می شینین دیگه نیاز نیس که در مورد موقعیت شصت خود روی تلفنی که بدون حرکت درون دستتون قرار داره فکر کنین، در حالی که در بین حرکت لازمه شصت شما با اهداف کوچیکی برخورد داشته باشه که درون یه پلتفرم متحرک قرار دارن. نوع فعالیت شما هر چی که باشه باید بدونین که کیبوردهای فیزیکی سلطان بلامنازع در محیطای متحرک هستن.

۲- حافظه عضلانی یعنی اینکه می تونین بدون نگاه کردن یاد بگیرین و تایپ کنین

اگه مدت زمان کافی روی یه کیبورد فیزیکی کار کرده باشین درخواهید یافت که می تونین حتی بدون نگاه کردن به اونم کار تایپ رو انجام بدین. در مورد کیبورد سیستمای دسکتاپی که اینطوره؛ اگه زمان زیادی رو صرف کار کردن با یه کامپیوتر کرده باشین شاید اینجور مهارتی رو بدست آوردین. اما تایپ روی یه نمایشگر تاچ فرق داره و لازمه در بین انجام کار به نمایشگر نگاه کنین و تموم تمرکزتون رو به اون معطوف کنین چراکه وگرنه به احتمال بسیار زیاد انگشت خود رو روی حرف اشتباهی می ذارین و جمله ای به طور کامل نامفهوم رو تایپ می کنین.

در هر صورت کیبوردهای تاچ تمرکز حواسی رو میخوان که کیبوردهای فیزیکی به اون احتیاجی ندارن و بسته به اینکه کی هستین و حرفه تون چیه، اینکه بتونین با کمترین اندازه توجه مطالب مورد نظرتون رو از راه موبایل خود تایپ کنین مزیتی بسیار مهم میشه.

۳- تایپ آسون تر واسه اونا که ناخنای بلندی دارن

کیبوردهای فیزیکی با دست آدمایی که ناخنای بلندی دارن بیشتر سازگارند. در کیبوردهای تاچ، لازمه که کیبوردهای تاچ با گوشت و پوست دست برخورد داشته باشن و این موضوع با به کار گیری ناخن ممکن نیس پس اونا که ناخنای بلندی دارن با کمترین دفتی می تونن عمل تایپ رو بکنن.

اما وقتی که یه کیبورد فیزیکی رو مورد استفاده قرار می دید گزینه های پیش روی شما تنوع بیشتری پیدا میکنن و می تونین با سطح روی انگشت یا راس ناخن هاتون عمل تایپ رو انجام بدین و تا وقتی که قادر باشین تکمها رو حرکت بدین مشکلی براتون پیش نمیاد.

۴- دقت بالاتر واسه انگشت افراد سالخورده

هرچه سن و سال آدم بیشتر می شه از سرعت عمل انگشتا کم می شه و قوه بینایی هم تحلیل میره در نتیجه مدیریت عکس العمل سریع نمایشگرهای تاچ به فرامین هم سخت تر می شه. اما وقتی که کیبورد موبایل شما فیزیکی باشه، انگشتانتون با استواری کافی روی دکمه مناسب قرار گرفته و با اطمینان به پایین حرکت داده می شه. نکته دیگه آشناییته؛ دکمه های فیزیکی در اصل ترجمه و تفسیر درست و مستقیمی از کیبوردهای QWERTY هستن که واسه چندین دهه از راه ماشینای تایپ و کامپیوترها با اونا کار کردیم. کیبوردهای تاچ قالبی مشابه دارن اما حتما مثل شکلای جور واجور یاد شده نیستن.

۵- تایپ آسون تر پسوردها، اسامی کامل، URLها و آدرسای ایمیل

حتما فهمیدین که تایپ این موارد از راه کیبوردهای فیزیکی به مراتب سریع تر و راحت تره و یکی از دلایل هم شک نداشته باشین می تونه نبود توانایی auto-correct باشه که تایپ مواردی چون اسم رو سخت می کنه.

۶- کیبوردهای فیزیکی دارای شورتکاتای فیزیکی هستن

کاربران حرفه ای دستگاه های موبایل و اون دسته از آدمایی که زیاد با بقیه در رابطه هستن و بیشتر از سادگی و زیبایی ظاهر به کارایی یه دستگاه اهمیت میدن، شک نداشته باشین تایید می کنن که کیبوردهای فیزیکی از نظر بهره وری، سودمندترند. اینکه بتونین با فشاری سریع و نگه داشتن تکمها شماره فرد مورد نظرتون رو بگیرین یا اینکه اپلیکیشنا رو باز کنین و عبارت مورد نظرتون رو در وب جستجو کنین همه از جمله فایده هایی هستن که نمیشه خیلی راحت ندیده شون گرفت.

۷- ویژگی تلفن هوشمند بلک بری Priv: بهره مندی از نمایشگر بزرگ تر در بین تایپ

وقتی که استیو جابز آیفون رو واسه اولین بار معرفی کرد استدلالی به طور کامل درست رو گفت: اینکه دکمه های فیزیکی بخش اعظمی از فضای جلویی دستگاه های موبایل رو که می تونه به نمایشگر بدن، اشغال می کنن. اون از حاضرین سوال کرد، به چه دلیل این دستگاه ها باید کیبوردی داشته باشن که ابدا به کار نمیاد. اما این موضوع ایست که در مورد کیبوردهای مجازی هم صدق می کنه و وقتی تصمیم می گیرین در صفحه آیفون ۶ اس پیامی رو تایپ کنین، ابعاد نمایشگر شما به نصف کم میشه.

این مشکلیه که حالا خوبیش اینه به لطف تلفن هوشمند Priv بلک بری با کیبورد کشویی اش برطرف شده. این محصول اینجور مشکلی نداره و اگه دوست داشته باشین می تونین کیبورد نرم افزاری اونو مورد استفاده بذارین و اگه لازم بود کل نمایشگر رو مقابل به خود داشته باشین می تونین از کیبورد فیزیکی اون استفاده کنین.

۱۰- ویژگی تلفن هوشمند بلک بری Priv: کیبورد حرکتی

بلک بری اولین بار این مشخصه رو از راه پاسپورت به مشتریانش عرضه کرد و در آخر موبایل Priv رو هم به اون مجهز کرد و این مشخصه چیزی نیس جز کیبورد ژستی یا حرکتی. در این تکنولوژی خود تکمها هم حساس به تاچ هستن و می تونین عمل سوایپ رو روی اونا انجام داده و از این روش مثلا اپلیکیشن مورد نظرتون رو به پایین اسکرول کرده یا اینکه بیان کننده رو روی متن به نمایش در اومده در صفحه حرکت بدین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *