پیش بینی آینده تا چه حد می تواند دقیق باشد؛ بررسی نقاشی های ۱۰۰ سال قبل در مورد هم اکنون

آدما همیشه دوست دارن در مورد اتفاقاتی که در آینده می افته پیش بینی کنن. اما این پیش بینیا تا چه حد درسته؟ هیچکی نمی دونه. شاید امروزه با بررسی علمی و دقیق دلایل موجود بشه پیش بینیای دقیقی از آینده داشت، مثل این پیش بینی اتفاق هایی که در سال ۲۰۲۵ اتفاق می افته. یا اینکه پیش بینیا بیشتر کانسپت و مفهومی باشه، مثل غذاهایی که در آینده می خوریم. تصویر بالا واسه نزدیک سال ۱۸۸۲ است که نقاش، زمان خروج مردم از اپرا رو پیش بینی کرده.

اما مطمئنا ۱۰۰ سال پیش، علم جوری پیشرفتی نکرده بود که بتونن روی پیش بینیای علمی حساب باز کنن. علاوه بر اون پیش بینیایی در مورد ۲۰، یا ۵۰ سال بعد آسون تر و عملی تره تا پیش بینیایی در مورد ۱۰۰ سال بعد. شما در مورد ۱۰۰ سال بعد چه فکر می کنین؟ شاید از هرکسی سوال کنین جوابهایی مثل این میده: رباتا همه دنیا رو یاد می گیرن و کامپیوترا با ایجاد دنیای مجازی زیادی تلاش در آروم نگاه داشتن زندگی ما دارن. یا شاید آنایی که مادی تر فکر می کنن، پیش بینیایی مثل این دارن: ماشینا خیلی خیلی سریع تر هستن با سوختایی موثر تر و اصلا مثل ماشینای امروزی نیستن.

بین سالای ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۰، یه هنرمند فرانسوی به نام Jean-Marc Côté با چند هنرمند دیگه، تلاش کردن اتفاقات آینده رو پیش بینی کنن و با کمک تخیل شون، نقاشیایی از سال ۲۰۰۰ رو به تصویر بکشه. این کارتای نقاشی عجیب در سایت publicdomainreview به نمایش گذارده شدن. چیزی که خیلی جالبه، بعضی از این نقاشیا به طور کامل درست پیش بینی کردن.

اجازه بدین در ادامه مطلب این نقاشیا رو با هم ببینیم و تکنولوژیای پیش بینی شده در ۱۰۰ سال پیش رو با تکنولوژی امروز مقایسه کنیم.

اگه از مردم امروزی سوال کنین سال ۲۱۱۴ چیجوری میشه، پیش بینی ماشینای پرنده جزء جدایی ناپذیری از تصوراتشانه. یکی از رویاهای بشریته که سوار بر ماشینای شخصی خودشون در هوا حرکت کنن. البته کافیه نگاهی به آمار تصادفات جاده ای داشته باشین و خسارات به وجود اومده به وسیله سقوط رو هم به اون اضافه کنین، اونم سقوط از هزاران متر بالاتر از سطح زمین، شاید ایده پرواز با ماشینای شخصی رو از یاد ببرین. مگه اینکه نرم افزارایی وجود داشته باشن که خودشون راه رو واسه شما پیدا کنن. اما اگه هم قرار باشه همچین اتفاقی بیفته، با این تصویر چه قدر فرق داره؟

پلیس حمل و نقل هوایی به همراه کسائی که روی ماشینای شخصی پرنده شون در آسمانا سواری می کنن.

علاوه بر پرواز در آسمون، به نظر می رسه ایده گذران ساعات طولانی از زندگی مون در زیر آب هم یکی از آرزوهای بشر بوده. برگزاری مسابقات اسب دریایی دوانی، شکار مرغ دریایی به شکل وارونه، و سوار شدن به اتوبوسای نهنگ دریایی. این حدسای تقریبا نادرست به شکلی با دنیای امروز صحبت می کنن، درسته که اقیانوسا هنوز به طور کامل کشف و استفاده نشده ان، (البته به غیر از ماهیایی که به دلیل صید زیاد نسلشون رو به انقراضه)، ولی شاید در فکر هنرمند چیزی مثل اتمام منابع و زمینای روی خشکی بوده که باعث شده اون اینجور حدسایی بزنه. دریا منطقی ترین انتخاب بعد از خشکی واسه زندگیه.

شکار مرغای دریایی از داخل آب

800px-France_in_XXI_Century._Whale_bus (1)

اتوبوس نهنگی

بازی کروکت در زیر آب

اسب آبی سواری!

مسابقات اقیانوسی

مسابقات و سواریای دریایی یکی از باحال ترین پیش بینیای آنانه که نشون میده خیالات در مورد آینده تا چه حد می تونه عجیب و غریب باشه. تصویر بعدی نشون میده که چیجوری ۱۰۰ سال قبل یه نفر به فکرش رسیده وسیله ای مثل این جاروبرقیای خودکار هست. البته مدلی که ما ساختیم، بسیار بهتر از چیزیه که تصور می شده.

کف ساب الکتریکی

جاروبرقیای خودکار امروزی

اونا می دونستن که کشت و کار و دامداری واسه جمعیت زیاد ۱۰۰ سال آینده کار بسیار مشکل و فشرده ای می تونه باشه. چه قدر فوق العاده می شد اگه ماشینا به کمک آدما بیان.

پرورش مرغ به صورت خاص

یه کشاورز خیلی مشغول

کلاس درسی هم هست که در اون دانش آموزان به وسیله نیروی برق به همدیگه وصل شدن و درس یاد می گیرن. کلاه فلزی البته خیلی مثل آیپد نیس، اما معنی ایده، مثل واقعیته.

قابل دسترس ترین ایده اونا، ایده خونهای متحرکه. در اون زمان مردم بسیار انتظار می کشیدن تا کسی یه RV اختراع کنه.

خونه ای به سمت حومه شهر در حرکته. شاید واسه تعطیلات یا پیک خوب؟

RV بسیار باشکوه و مجهز

نمایی از داخل این RV – منبع تصویر sonnyradio

ما درباره ۱۰۰ سال بعد چیجوری پیش بینی می کنیم؟ پیش بینیامون واسه آیندگان به همین دقت و بامزگی هستن؟ هیچکی نمی تونه تکنولوژیای نوآورانه رو پیش بینی کنه، اونا یهویی اتفاق می افتن و دنیا رو تغییر میدن. پیشگویان کمی تونسته ان حدس بزنن که ما ساعتای زیادی رو صرف خیره شدن به یه صفحه روشن می کنیم. اما میشه حدسای غیر دقیقی با در نظر گرفتن مسائلی که آزارمون میدن یا موثر نیستن زد، (مثل استفاده افراطی و غیر اصولی بنزین به عنوان سوخت ماشینا) و فکر کرد که شاید بشر تا ۱۰۰ سال آینده راه حلی واسه این موضوعات آزار دهنده پیدا می کنه.

بقیه تصاویر رو در ادامه ببینین:

پستچی دهاتی

آتیش نشانای هوایی

ایستگاه ماشینای هوایی

نبردهای هوایی

آرایشگاهای جدید و مد روز

نگهبان پیشرفته هوایی

خیاط لباسای آخرین مدل

هواپیمای جنگی

ماشینای جنگی

ارکستر حرفه ای

دزدان کوچیک آشیانه عقاب

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *