پنج نکته اساسی و بسیار مهم در طراحی سایت

داشتن یه سایت بهینه و اصولی در سئو بسیار موثره. در این مقاله پنج نکته از نکات اساسی و بسیار مهمی که باید در طراحی یه سایت ساده رعایت کرد رو توضیح میدیم. طراحی سایت ساده علاوه برسلیقه و کدنویسی نیازمند رعایت نکات کاربردی واسه دسترسی بهتر بازدیدکنندگان به مطالب هم هستش. به خاطر همین ساده کردن هرچه بیشتر کار با سایت و راحتی کاربران با اون رضایتمندی مشتریان شما رو زیاد می کنه.

سرفصل محتوا

  • ۱- مشخص و تعیین کردن بخشای اصلی سایت:
  • ۲- حذف بخشای اضافی از سایت:
  • ۳- تعداد صفحات رو کم کنین :
  • ۴- به کار گیری بخش بالای سایت :
  • ۵- تنوع رنگ کم در طراحی سایت ساده:

۱- مشخص و تعیین کردن بخشای اصلی سایت:

این کار به شما کمک میکنه که همه مطالب سایت رو در دو گروه:۱- لازم و مهم و ۲- غیر لازم تقسیم کنین . در نگاه اول شما به عنوان طراح سایت شاید فکر کنین که همه مطالب شما مهم هستن اما تجربه نشون داده با کمی دقت و بررسی بیشتر میشه تا ۸۰ درصد مطالب رو به عنوان مطالب غیر لازم و غیر مهم دونست. این موضوع جوری اثبات شده و علمی هست که به قانونی به نام ۸۰-۲۰ شناخته شده.
شما با تمرکز بیشتر روی اجناس و خدمات خود که لازم لازم مشتریاس متوجه میشین که کدوم خدمات شما جزء مهمترینا یا همون ۲۰ درصد و کدوم خدمات و اجناس شما جزء ۸۰ درصد یا غیر ضروریهاه.
قانون ۸۰-۲۰ چیه و به ما چه میگه:
براساس قانون ۸۰-۲۰ تنها ۲۰ درصد مطالب موجود در صفحه سایت مهم بوده و ارزش اون رو تعیین میکنن و ۸۰ درصد بقیه قابل حذف هستن یعنی با حذف اون صدمه ای به کارایی سایت نمی زنه. بطور مثال تو یه صفحه خاص این ۲۰ درصد میتونه یه فرم ثبت نام، اشتراک خبرنامه و یا خرید محصول باشه.
با به کار گیری قانون ۸۰-۲۰ و با برجسته سازی بخشای اصلی به سرعت تاثیر اون رو بر کارکرد مشتریان در سایت و اندازه بازدهی تبلیغات خود می بینید. افزایش اندازه فروش یا نسبت ثبت نام به بازید میتونه موفقیت شما رو تضمین کنه چون مطالب اضافی واسه درگیر کردن ذهن بازدیدکننده و خروج از صفحات سایت وجود ندارن.

۲- حذف بخشای اضافی از سایت:

با به کار گیری قانون ۸۰-۲۰ بخشای اصلی و لازم سایت رو شناسایی کردیم، حال وقت اون رسیده که ۸۰ درصد اضافی رو از سایت خارج کنیم. این بخشها ممکنه شامل سایدبارهای زیادتر از اندازه، افزونه های اشتراک گذاری، جزئیات نوشته مانند نویسنده، تاریخ و تعداد نظرات باشه. هم اینکه تعداد بالای لینک در فوتر سایت به صفحات خارجی میتونه یکی از عوامل خروج بازدیدکنندگان از سایت شما باشه.

۳- تعداد صفحات رو کم کنین :

مثلا گاه ها دیده شده در بعضی سایتا یه صفحه درباره ما و یه صفحه معرفی سایت جداگونه طراحی شده که به طور کامل غیر لازمه. صفحه اصلی سایت خیلی با اهمیته. پس در این صفحه معرفی مجموعه سایت بسه و احتیاجی به صفحه ای جداگونه جهت معرفی سایت نیس.
همیشه تلاش کنین به عنوان یه طراح سایت خود رو به عنوان مشتریان اون سایت در نظر بگیرین پیشنهاد میشه موقع طراحی سایت حتما وقتی رو واسه شناخت مشتریان سایت در نظر بگیرین بعد از شناخت مشتریان, شما آگاه میشین که اونا نیازای اساسی و مهم شون چیه و تلاش کنین تنها همون نیازها رو واسه اونا تدارک ببنید. نیازای غیرضروری و زیاد باعث پریشونی و گیجی و خارج شدنشون از سایت شما می شه.

۴- به کار گیری بخش بالای سایت :

بررسیا نشون داده بیشتر آدمایی که وارد سایت شما می شن بیشتر مدت رو صرف بررسی قسمت بالای سایت میکنه و کمتر به انتهای صفحات میرسن پس پیشنهاد میشه هر اون چیزی که بسیار مهم و لازمه حتما در قسمت بالای صفحه اضافه کنین. تلاش کنین با کوچیک کردن لوگو و حذف منوهای غیرضروری ارتفاع هدر سایت رو کم کرده و عوضش مطالب بیشتری رو در قسمت بالای سایت که مهم هستن اضافه کنین.

۵- تنوع رنگ کم در طراحی سایت ساده:

دیگردوران به کار گیری تنوع گسترده رنگها در سایتا گذشته س این روزا فقط با ۲ یا ۳ کد رنگ می تونین یه سایت قشنگتر و کاربرپسند طراحی کنین. اگر نیاز به تنوع رنگ بیشتر دارین کافیه از ترکیبات تیره همون رنگا استفاده کنین.
با این کار محیط سایت شما ساده و کاربرپسند می شه و زیبایی خود رو هم از دست نمیده هم اینکه شما این امکان رو دارید تا مطالب مهمتر مانند عضویت در سایت یا پیشنهاد خاص رو با به کار گیری رنگای مخالف با رنگای اصلی سایت در برابر دید بازدیدکننده بذارین.
سخن پایانی و پیشنهاد گروه وب مک به شما: نکات بالا واسه طراحی سایت ساده رو میشه در چند جمله کوتاه جمع بندی کرد مهم اون هستش که شما قصد بر ساده سازی سایت خود داشته باشین در اینصورت با بازبینی سایت متوجه موارد غیرضروری و اضافی در سایت میشین، در این راه نکات زیر رو در نظر داشته باشین:
•    قانون ۸۰-۲۰ رو یادتون نره
•    بخشا و مطالب غیرضروری رو خط بزنین
•    تعداد صفحات رو کم کنین
•    از بخش بالایی سایت آخر استفاده رو ببرین
•    تعداد رنگهای سایت رو محدود کنین

جفت و جور شده بوسیله گروه وب مک 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *