پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

 

آن طریقت وحقیقت می باشد. دربخش دوم این نوشتار به تبیین باطن تمامی منازل ومراحل حج پرداخته واسرار احرام ،طواف ،نمازطواف، کوشش، عرفات، مشعرومنی درادامه آمده می باشد. درپایان نیز به این نتیجه رسیده می باشد که حج ظاهری دارد وباطنی .کسی که به باطن حج نائل نشود ،ازانجام حج حقیقی محروم مانده می باشد.حج انفسی نیل به اسرار حج می باشد وسرّ حج چیزی جزتوحید نیست.

از این مقاله در زمینه ی پاسخگویی به سؤال سوم که عبارت می باشد از:«اسرار تشریع حج از منظر قران و روایات» و نیز سؤال پنجم  که عبارت می باشد از:«علل عدم تحقق آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات» بهره بردیم.

  1. قزوینی، فلسفه آداب باطنی حج،میقات حج،1381.

به ترجمه بخش (حج) کتاب « کشف الغطاء عن وجوه مراسم الاهتداء» اثرنفیس مولی محمد حسن قزوینی (124م ) که حاوی فلسفه تشریع حج ومختصری ازآداب باطنی ومعنوی اعمال درمناسک حج پرداخته می باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این قسمت چکیده ای ازمبانی نظری و پیشینه ی موضوع مورد پژوهش آورده شده می باشد،که در واقع از این طریق اقدام به شناسایی منابعی نمودیم که اطلاعاتی در مورد تحقیقمان در آن وجود داشت.این اطلاعات در مورد کتب و مقالات بود که مطالعه و مطالعه گردیدو به هرکدام به طور اجمالی پرداخته گردید،با ملاحظه ای در این آثار به این نتیجه می رسیم که:

  1. تعدادی از آنها به مطالعه اسرار حج از جنبه های مختلف پرداخته اند که از این میان پایان نامه ی آقایان«رمضانی»،«رحمتی» و«هادی بگلو»و مقاله ی«فعالی» نمونه ی بارز آن می باشد که در واقع سؤال سوم ما را تا حدّی پوشش می دهد.

2.تعدادی دیگر به مطالعه آثار حج پرداخته اند،که از این میان میتوان به مقالات«کارگر»،«احمدی»وپایان نامه ی «میر قاسمی»و«ابرار منش»اشاره نمود.البته آثار مورد نظر در سؤال چهارم پژوهش ما آثارمعنوی و اخلاقی بوده می باشد که این پژوهش ها تنها تا حدودی توانسته اند که به این سؤال ما پاسخ دهند.

3.در ارتباط با سؤال دوم و پنجم پژوهش میزان پاسخگویی تحقیقات معرفی شده در این بخش بسیار کم بوده و لذا  در پژوهش حاضر به این سؤالات به طور مفصل خواهیم پرداخت.


مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات