پایانامه ارشد در مورد : بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

تکه ای از متن پایان نامه :

سید سجاد علم الهدی(دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد) در نوشتاری به نام«مطالعه اجمالی فقهی بورس اوراق بهادار از منظر فقه»به مطالعه اجمالی این موضوع پرداخته می باشد. اختصار ای از پژوهش ایشان به توضیح زیر می باشد: بازار بورس اوراق بهادار به عنوان یک نهاد اقتصادی مهم، تأثیر زیادی در تجمیع سرمایه های متفرق و اندک ایفا می نماید و نیز امکان سرمایه گذاری در طرحهای بزرگ را فراهم می آورد و علاوه بر آن شفافیت و سرعت داد و ستد اوراق بهادار از ویژگیهای بازار بورس می باشد. در این مجموعه کوشش شده با در نظر داشتن اصل جامعیت اسلام در پاسخگویی به مسائل جدید، عملکرد بورس اوراق بهادار از نظر فقهی مورد تحلیل قرار گیرد. در ادامه به تعریف بورس و اوراق بهادار پرداخته و و همچنین کارگزاری بورس را مورد مطالعه قرار داده اند. همچنین در این نوشتار به مطالعه اجمالی دیدگاه شریعت اسلامی پیرامون معاملات پرداخته و گفته اند که یکی از بحث های ریشه ای در در باب معاملات آن می باشد که معیار شریعت اسلامی در هر یک از معاملات چگونه می باشد؟و… (سجاد,علم الهدی،مطالعه اجمالی فقهی بورس اوراق بهادار از منظر فقه،1382).

جعفر انصاری دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در پایان نامه خود تحت عنوان«مطالعه فقهی انواع بیع و تأثیر آنها در تأمین مالی»به راهنمایی استاد حسن آقانظری این موضوع را بحث و مطالعه کرده اند. و درچکیده این پژوهش اظها دارند که:

بیع شرط بیعی می باشد که در آن شرط می‎گردد هرگاه فروشنده در مدت معین تمام یا قسمتی از ثمن را به خریدار مسترد نماید حق فسخ معامله را نسبت به تمام یا قسمتی از مبیع داشته باشد. البته هرگاه به این‎که برای فسخ، تمام ثمن بایستی داده گردد یا بخشی از آن اشاره نشده باشد خیار فسخ تنها با دادن تمام ثمن قابل اِعمال خواهد بود. بازگشت مبیع به مالکیت فروشنده درصورتی می باشد که فروشنده به شرایطی که بین او و زمانی قطعیت می‎یابد. به همین دلیل بعضی کشورها که چنین بیعی را پذیرفته‎اند برای شرط مدت دو ساله یا پنج ساله قرار داده‎اند.

2-4. آثار بیع شرط

آثار بیع شرط عباتند از:

اول) انتقال مالکیت

در بیع شرط با انعقاد عقد مالکیت مبیع به خریدار منتقل می‎گردد البته با شرط خیار فسخ برای فروشنده. در صورتی که مبیع عین خارجی باشد به وسیله عقد بیع به خریدار منتقل می‎گردد و وجود خیار مانع از انتقال مبیع به مشتری نمی‎گردد. (ماده 363ق. م) بلکه تنها اثر خیار فسخ برای فروشنده، تزلزل مالکیت مشتری نسبت به مبیع می باشد زیرا که فروشنده می‎تواند با فسخ عقد بیع مجدداً مالک مبیع گردد. در صورتی‎که فروشنده از حق فسخ خود بهره گیری ننماید بیع قطعی شده و مالکیت

مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن