پایانامه ارشد با موضوع : بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

تکه ای از متن پایان نامه :

دیدگاه اندیشمندان اسلامی پیرامون آن مطلب و راههای تصحیح و موانع آن معلوم گردید. ایشان در مقدمه این مقاله نوشته اند که، فعالیت اقتصادی معمولا با ریسک و مخاطره مواجه می باشد. هر چه انتظار سود و بازدهی بیشتری داشته باشیم بایستی بایستی ریسک پذیری بالاتری نیز داشته باشیم. عدم اطمینان نسبت به آینده و وضعیت و و ضعیت قیمتها و نوسان آن باعث شده که فعالان اقتصادی به دنبال یافتن راههایی متعدد مدیریت ریسک و.. باشند. در ادامه ایشان به تعریف پیمان آتی، قرارداد آتی و.. پرداخته اند و حق اختیار معامله را نیز در همین جا به بحث کشیده اند.

در این نوشتار تاریخچه این بحث(اختیار معاملات)را مورد مطالعه قرار داده اند. دیدگاههای فقهی پیرامون اختیار معاملات نیز در این مجموعه مطالعه شده و نظر عده ای از فقهاء که قبلا در این مورد آورده شده می باشد نیز آورده اند. و در انتها هم در نتیجه گیری این بحث اظهار کرده اند که، از مجموع مباحث ارائه شده معلوم گردید اوراق اختیار معامله قابلیت بهره گیری در بازارهای بورس اسلامی را دارد. موانع متعددی که در کلمات بعضی از اندیشمندان آمده را می توان بر اساس مبانی فقهی امامیه پاسخ داد و بر اساس صحت بیع حق، معامله مذکور شامل شرایط و ویژگیهای بیع می گردد. (همان).

سید حسین میر معزی صاحب مجموعه نوشتار اسلام و نظام اقتصادی به مطالعه این مسأله پرداخته اند، ایشان در این نوشتار اظهار کرده اند که، اختلافات فراوانی در مورد ماهیت و ساختار اقتصاد اسلامی هست. بعضی اقتصاد اسلامی را همان احکام و قوانین اقتصادی ای می دانند که که در کتب فقهی همچون مکاسب محرمه، بیع هست. بعضی زیرا شهید صدر معتقدند که، اسلام دارای مذهب و مکتب اقتصادی نیز هست. و بعضی دیگر می گویند اسلام علم اقتصاد نیز دارد. بعضی هم به طور کلی منکر علم اقتصاد شده و می گویند اسلام تنها اهداف و ارزشهای کلی را ارائه کرده می باشد و احکام و قوانین موجود در حوزه اقتصاد غالبا امضایی و مخصوص صدر اسلام بوده و جزء احکام جهان شمول اسلام نیست.

ایشان هدف خود را از این نوشتار ای چنین اعلام کرده اند که، اسلام افزون بر حقوق و مکتب اقتصادی، دارای نظام اقتصادی نیز هست و…

ایشان در  فصل اول این نوشتار، به تعریف بیع خیاری در قانون مدنی ایران پرداخته اند و سپس آثار بیع شرط در قانون مدنی را مورد مطالعه قرار داده اند. در مبحث بعدی  تفاوت بیع خیاری قانون مدنی با معامله رهنی را مورد بحث قرار داده و اظهار داشته اند که، بیع شرط(معامله با حق استرداد) از حیث اثر با معامله رهنی شباهت کامل دارد. زیرا قانونگذار خریدار شرطی را نیز در حکم طلبکار می داند. طلبکاری که مبیع را در گرو خود دارد و می تواند در صورت لزوم از آن بهره گیری کند. اما با این وجود بین این دو مفهوم تفاوتهایی هست که در ادامه مطلب این تفاوتها را مورد مطالعه قرار داده می باشد.

در مبحث بعدی به مطالعه بیع شرط در قانون ثبت و بخشنامه های ثبتی پرداخته و پیشینه تاریخی و ماهیت این عقد را مورد بحث قرار داده اندو…. (حسینی،هادی،مطالعه بیع شرط،،بی تا).


مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن