پایان نامه کارشناسی ارشد دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با استفاده از سیستم ایمنی مصنوعی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با بهره گیری از سیستم ایمنی مصنوعی

تکه ای از متن پایان نامه :

پخش‌همگانی می‌کند. وقتی از طریق پخش‌همگانی، بسته درخواست مسیر از گره مبدأ به گره مقصد برسد، گره مقصد مسیر برعکس را ایجاد یا بروزرسانی می‌کندو یک بسته‌ی پاسخ مسیر را که یک شماره ترتیب[1] افزایش یافته دارد در مسیر برعکس تک پخشی[2]  می‌کند.وقتی بسته‌ی پاسخ مسیر در طول مسیر برعکس به گره مبدأ می‌رسد، یک مسیر رو به جلو را به سمت مقصد ایجاد یا بروزرسانی کرده و ارتباطات شروع می‌گردد[24].

1-2 اظهار مسأله

به خاطر ساختار مسیریابی شبکه‌های موردی سیار که بر مبنای یک جور اعتماد میان گره‌ها استوار می باشد، فرصت خوبی را برای حمله‌کنندگان فراهم می‌کند تا با شرکت در فرآیند مسیریابی، باعث فریب دادن مسیریابی شده و نهایتاً امر مسیریابی را مختل کنند  .خاصیت خودساختاری[3] شبکه‌های موردی سیار نیز باعث به وجودآمدن یکسری از حملات خواهد گردید[16]. ساختار این شبکه به نحوی می باشد که با ورود یک گره لازم می باشد تا با کسب اطلاعات از گره‌های دیگر، اقدام به تخصیص شناسه به آن نمایند. یک گره خرابکار[4] می‌تواند در این امر اختلال ایجاد کند و یا شناسه اختصاص یافته به گره را برای خود در نظر بگیرد[22].

بهره گیری از روش‌های جلوگیری از حمله در این شبکه‌ها با محدودیت‌های بیشتری مواجه می باشد. به‌ عنوان مثال روش‌های رمزگذاری[5] و اعتبارسنجی[6]  در این شبکه‌ها برای مقاصد دفاعی بهره گیری می‌گردد. اما با در نظر داشتن ساختار این شبکه‌ها این احتمال هست که یک گره دزدیده گردد و در صورت وجود کلید اختصاصی[7] برای آن این کلید فاش گردد، پس این روش‌ها بلااستفاده خواهد بود. با در نظر داشتن اینکه هیچ ساختار متمرکزی برای گره‌ها در شبکه‌های موردی سیار وجود ندارد، گره‌ها نمی‌توانند به امکانات امنیتی شبکه اعتماد کنند و هر گره‌ لازم می باشد که امنیت خود را در نظر داشته باشد[5

[1] Sequence Number

[2] Unicast

[3] Self Organization

[4] Malicious Node

[5] Encryption

[6] Authentication

[7] Private Key

یک الگوریتم جدید مبتنی بر بسته تله جهت کشف حمله سیاهچاله در شبکه‌های موردی 93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه