مقررات بین المللی و مصرف کننده

ال. اس. دی
مخفف «اسید لیزرژینک دی اتیل امید» ماده نیمه ترکیبی است که در لابراتور به دست می آید و این ماده به صورت طبیعی درچاودار آفت زده وجود دارد. بر روی آن قارچی به رنگ مس نشو و نما می کند که آرگو نامیده ی شود. این قارچ حاوی اسیدی به نام اسید لیزرژیک می باشد و مشتقات آن توهم زا می باشد. یکی از عوارض مصرف ، تیره شدن مردمک چشم و ایجاد خطوط رنگین به هنگام بسته شدن چشمها در منطقه بینایی است. عمق تصاویر و اشیا در نظر مصرف کننده تشدید شده و اشیای ثابت ممکن است در نظرش به حرکت در آیند. گاهی حالت ، تهوع ، سرد شدن بدن و لرزش احساس می شود. قدرت شنوایی تشدید شده و زمزمه های نامفهوم به گوش می رسد. حس زمان و گذشت آن در حد بسیار زیادی کند می شود.
دی. ام. تی
یکی از مواد توهم زا می باشد که معمولاً معتادین ال. اس. دی. از این ماده استفاده می کنند. آثار آن شبیه ال. اس. دی است. کسانی که به دنبال راه گریز سریع از واقعیتها هستند از آن مصرف می کنند. اگر از راه دهان مصرف شود تولید دل درد می کند. بنابرین با از راه تزریق عضلانی استعمال و یا با توتون و مارک جوانا مخلوط کرده دود می کنند.
مواد توان افزا
کوکا
گیاهی است که در ارتفاع 600تا 2000 متری از سطح در یا در دامنه باختری کوههای اند که هوای معتدل و مرطوبی دارد می روید. ارتفاع این گیاه به 2 متر هم می رسد و برگهایی دارد که شکل و رنگ و ابعاد ان یاد آور درخت زیتون است. گیاه کوکا حاوی ماده توان افزا ست که مصرف آن سبب فعال شدن مرکزی بی خبری و سر خوشی در مغز مصرف کننده می شود. ماده حاصل از برگ کوکا ، کوکاتین نامیده می شود.
کوکائین
یکی از مواد مخدر توان افزای طبیعی می باشد که از برگ کوکا تهیه می شود کشور های بولیدی ، کلمبیا و پرو بزرگترین محل رشد و نمو کوکا به شمار می روند. نخستین بار بومیان کشور «پرو» از برگ این درخت برای تسکین درد و رفع خستگی استفاده نمو دند. اعتیاد به آن جنبه روانی دارد. کوکائین ماده مؤثر رگ برگهای این گیاه است که به اری تاکسیلین شهرت دارد. رنگ آن سفید شفاف و همانند کریستال ریز می باشد و با مختصر تکانی بلور های ریزان بر روی هم می غلتند این ماده یک صد درد موضعی بسیار قوی است. از پوست و مخاط بینی هم جذب می شود. گرد کوکائین از راه بینی استنشاق و یا در رگ تزریق می شود که خاصیت ان ، ایجاد نیرو و هیجان ، کاهش احساس گرسنگی می نماید و استعمال زیاد ان موجب جنون می شود. نامهای خیابانی آن کوک ، کاندی ، هپی می باشد.
کراک
مشتقی از کوکائین است که جنبه اعتیادآوری آن بسیار زیاد و اثرات آن دهشتناک است. در واقع کراک ، کوکائینی است که دستکاری شده و غالباً با پیپ های شیشه ای دود می شود. برای معتاد شدن به کراک فقط چند پیپ کراک کفایت می کند.
خات یا قات
خات علاوه بر اینکه به صورت وحشی رشد می کند ، عمدتاً در مناطق مشخص از شرق افریقا و شبه جزیره عربستان کشت می شود. برگهای این گیاه با توجه به خواص محرکشان به صورت جویدنی مصرف می شوند، به طوری که به مصرف کنند ه احساس نشاط داده و تا حدودی جلوی گرسنگی را می گیرد.
طعم آن تلخ است و مصرف آن بیشتر در عصر و اوائل شب صورت می گیرد کشور های تولید کننده ، مقادیر انبوهی محموله های منجمد خشک و وکیوم شده خات را به اروپا و سایر نقاط جهان ارسال می کنند. این محموله در کشورهای مذبور توسط اتباع کشورهای تولید کننده مصرف می شود. برخی کشور ها جهت محدود کردن وادرات یا مصرف خات تدابیری اتخاذ کرده اند. خات در حال حاضر تحت کنترل مقررات بین المللی قرار ندارد.
کراتم
درختی است که در تایلند می روید. مردم آن سرزمین برگهای تازه ان را می جوند و یا آن را خشک کرده مانند سیگار می کشند. خاصیت ماده مؤثر این درخت ، توان آفرینی است و احساس نشاط و هوشیاری کاذب مختصری نیز در مصرف به وجود می آورد.
ناس
در بسیاری ار منابع آمده است. ناس بوته ای است که در افغانستان و پاکستان می روید. برگهای را اگر تازه باشد ، می جوند و خشک کرده آن را مثل حنا کوبیده در زیر لثه قرار می دهند. برای تأثیر بهترو بیشتر ، کمی خاک سیگار یا آب آهک به آن اضافه می کنند. مصرف کنندگان آن احساس گرمی و نشاط می کنند ، ولی اثر آن به مراتب از سایر مواد محرک کمتر است.
آمفتامین
گروه وسیعی از دارو های محرک (توان افزا) هستند که باعث تحریک و فعالیت سلسله اعصاب مرکزی می شوند وبه اشکال قرص ، کپسول ، پودر و مایع وجود دارند. (آتشین ، 81، ص 29 – 60)
مراحل اعتیاد
1- مرحله آشنایی: این مراحل با تشویق دیگران ( مخصوصاً دوستان ناباب ) یا از روی غرور و کنجکاوی خود فرد شروع می شود.
2- مرحله شک و تردید: در این مرحله فرد با مبارزه با امیال خود می پردازد.
3- مرحله اعتیاد واقعی: در صورت ادامه مصرف در مرحله شک وتردید فرد به مرحله اعتیاد واقعی می رسد. در این مرحله پدیده «تحمل» باعث می شود که فرد به مرور زمان بر میزان مصرف خود بیفزاید تا به نئشگی قبلی برسد.
توصیه پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان و نوجوانان