مبارزه با قاچاق و مشکلات اقتصادی

5- هروئین: چون مخارج مصرف تریاک زیاد است و بدنبال پدیده تحمل مقدار مصرف فرد افزایش پیدا می کند ، شخص مجبور است به سراغ ماده قوی تر ، ارزانتر و خطرناکتری برود.
6- تحمل: وقتی یک نفر به هروئین معتاد شد ، باز پدیده تحمل به سراغش می آید و در نتیجه مصرفش افزایش پیدا می کند ، بدنبال افزایش مصرف مواد ، روش مصرف آن هم تغییر می یابد.
7- تزریق: به خاطر مخارج سنگین مواد ، فرد مجبور است به جای مصرف بیشتر آن ، روش استفاده سنگین تری را جایگزین کند. معمولاً تزریق از این جا آغاز می شود.
8- مرگ: از عوارض تزریق می توان از بیماری های ایدز ، کزاز ، هپاتیت ، آبسه مغزی ، آبسه پوستی ، شوک ، مسمومیت ، مننژیت ، عفونت قلب و مرگ ناگهانی نام برد.
یکی از مهم ترین عوارض هروئین ایجاد وابستگی شدید در فرد است. همین امر باعث شده است که برخی معتادان از مصرف ان وحشت داشته باشند. درمان اعتیاد به هروئین بسیار مشکل است ، اکثر معتادان به هروئین پس از یک دوره ترک ، مجدداً به سراغ آن می روند. زیرا وسوسه مصرف هروئین بسیار قوی است و مبارزه کردن با ان برای فرد بسیار سخت و دشوار است. در عین حال بسیاری از این مواد ناخالصی بالایی دارند. برای مثال قاچاقچیان به هروئین ، خاک ، آرد و بسیاری مواد دیگر اضافه می کنند و به تریاک ، گریس ، پودر استخوان و خون حیوانات را اضافه می کنند تا حجم آن بیشتر و فروششان سود آور تر شود. ناخالصی حشیش هم فضولات حیوانی است ، که مصرف آن منجر به مسمومیت های خطرناکی می گردد.
«هر قدر هم قوی باشید ، مصرف تفریحی مواد مخدر مساوی است با اعتیاد تا آخر عمر!»
تزریق: از خطرناک مصرف مواد که بگذریم ، داستان تزریق جداست. اگر مجدداً به مسیر هشتگانه فوق الذکر مراجعه کنیم ، خواهیم دید که تزریق یک سقوط سریع به آخر خط است. به دنبال تزریق ، خطرات مواد مخدر ناگهان چندین برابر می شوند. بی بند و باری و رفتارهای نامناسب اخلاقی و اجتماعی در این گروه خیلی شدید است. با برخورد مستقیم ناخالصیهای مواد با خون ، عوارضی چون کزاز ، آبسه مغزی ، عفونت قلب ، مسمومیت ، شوک و مرگ به وجود می آیند.
در بسیاری از زندانهای دنیا سرنگهای چند بار مصرف به قیمت گزافی به فروش می رسند و استفاده چند نفره از این سرنگها باعث اننتشار آلودگی به هپاتیت و ایدز در میان معتادان می گردد. عده ای هم از سرنگهای پس مانده بیمارستآنها استفاده می کنند که آن هم خطر انتقال بیماری های فوق را دارد. پس به سادگی می توان نتیجه گرفت که سیر اعتیاد ، معتاد را خواسته یا ناخواسته به اخر خط یعنی هلاکت و نهایتاً مرگ هدایت می کند. پس «اصلاً چرا شروع کنیم که بخواد به اینجاها ختم بشه»
جسم و روح: ما همه عادت کرده ایم چیزی را که همان لحظه به ما لطمه می زنه ، خطرناک بدونیم. به همین دلیل از برق ، آتش ، بلندی و اجسام تیز می ترسیم ، اما هیچوقت از سمی که به تدریج بدن ما را آب می کنه و از بین می بره ، نمی ترسیم.
مواد مخدر ، ترکیبات شیمیایی زیادی رو در خودشون جا دادن که تعدادی از اونها گاهی جنبه درمان دارند ، به طور مثال از تریاک ماده ای بدست می آید که برای تسکین درد قابل استفاده است و همینطور از حشیش ماده ای بدست می آید که جلوی استفراغ بیماران سرطانی را که شیمی درمانی میشن ، میگیریه. اما همین حشیش صدها نوع سم را در خودش جای داده که باعث شده اثر سرطانزایی آن چهار تا پنج برابر سیگار بشه.
آیا تا به حال کسی بهتون گفته که یک سیگار حشیش ، از نظر ذرات مواد خطرناک با حدود بیست سیگار معمولی برابری می کنه؟ علاوه بر آن حشیش سولهای مغزی رو از بین می بره و در نتیجه کاهش حافظه و اختلالات روانی را ایجاد می کنه.
حشیش مشکلاتی را برای سلول های جنسی بوجود می آورد که باروری رو دچار اختلال می کنه. حتماً این را هم نمی دنید که شاید بدنبال مصرف حتی یک بار حشیش ، فرد دچار توهم میشه. ناگهان یک صدا یا یک تصویر غیر واقعی رو حس می کنه. همین مسئله باعث می شه که رفتارهای خطرناکی از خودش بروز بده. به طور مثال ممکن است به دیگران حمله کنه و یا این که به خودش آسیب بزنه.
کلاً مواد اعتیاد آور یک سری عوارض و خطرات مشترک دارند و یکسری خطرات و عوارض ویژه ، به طور مثال مصرف اکثر مواد اعتیاد آور ، لاغری ، ضعف ، بی حسی ، بیماریهای روانی ، اختلالات گوارشی ، سکته قلبی ، سکته مغزی و سرطان زایی را بدنبال دارند و این عوارض در اکثر مواد مخدر مشترک هستند. اما یکسری عوارض و خطرات در بعضی از مواد به طور ویژه مشاهده میشه ، به طور مثال تریاک و آنچه از آن بدست می آید ، رنگ پوست را تیره و قوای جنسی را سرکوب می کنه. در صورتیکه عده ای تقویت قوای جنسی را به عنوان بهانه ای مناسب برای فروش و مصرف مواد مخدر تبلیغ می کنند.
خانواده و اجتماع: معتاد دیر یا زود ، کارش را از دست می ده یا تحصیلش را رها می کنه ، چون مواد با اثراتی که دارد فرد رو بی حال ، بی رمق و بی انگیزه می کنن. در نهایت اون چیزی جز یک موجود سربار و مصرف کننده نخواهد بود. این مسئله از یک طرف عوارض اقتصادی سنگینی را به جامعه تحمیل می کنه و از طرف دیگه بیکاری و فقر هم برای خانواده معتاد مشکلات فراوانی را ایجاد می کند. به خاطر همین مسأله شغل های کاذب به وجود می آید.
باید یک فرد معتاد به جایی می رسه که حاضر می شه همسر ، فرزند و همه دار و ندارش را با مواد عوض کنه. قاعدتاً بخاطر همین مسئله ، خشونت ، سرقت ، فحشا و قتل برای این فرد چیز عجیب و غریبی نیست. فرزندان خانواده ها ف علاوه بر مشکلات اقتصادی از مشکلات شدید روحی- روانی و تربیتی در عذابند. باید بدانیم که احتمال ابتلای سایر افراد خانواده به اعتیاد حتی با حضور یک معتاد هم بیشتر می شه. این موضوع را همه می دونن. به همین دلیل ، با اطلاع از معتاد بودن کسی ، با خانواده اون وصلت نمی کنن. باید دوباره بگیم که وقتی حرف از معتاد و عوارض اعتیاد می شه، شاید به یک معتاد آخر خطر فکر کنیم ، ولی اگر مسیر هشتگانه فوق الذکر رو مرور کنیم ، می فهمیم که این مسئله از هر جایی شروع بشه ، بالاخره به آخر خط میر سه و آخر خط جای جالبی نیست. هیچ معتادی برای رسیدن به آخر خطر ، مصرف مواد را شروع نمی کنه. همه به خودشون میگن:
«این یک دفعه که چیزی نیست» ، «من که حواسم هست » ، «من که معتاد نمی شم» و …
«پس این همه معتاد از کجا اومدن ؟! »
آسیب های اقتصادی: افراد معتاد ، مستقیم و غیر مستقیم ، هزینه های سنگینی را به جامعه تحمیل می کنند. اگر تمامی هزینه های زیر را با هم جمع کنیم. خواهیم دید که هزینه یک معتاد در جامعه امروزی ما ، بیش از میلیونها تومان خواهد بود.
هزینه های مبارزه با قاچاق مواد ممخدر در مرزها + هزینه های نگهداری معتادان و قاچقچیان مواد مخدر در زندان ها + مخارج دادرسی جرائم معتادان و قاچقچیان مواد مخدر + آسیب های اقتصادی ناشی از افت کارایی یک معتاد در بازار کار + آسیب های روانی و اجتماعی که معتاد به خانواده و اطرافیانش می رساند ، هزینه بیمارستانی برای درمان معتادان + هزینه خرید مواد = ؟
با کاهش این هزینه ها وضعیت اقتصادی بهتری در جامعه و کشور ایجاد خواهد شد و این مستقیماً به نفع همه مردم خواهد بود.
بروز مشکلات شغلی و تحصیلی در میان معتادان: باید بدونیم که افراد معتاد در شغل خودشون موفق نیستن و میزان خطای این افراد در مقایسه با سایرین خیلی بیشتره ، در نتیجه این افراد یا از محیط کارشون اخراج می شن ، یا این که در اثر سهل انگاری خطرات بسیاری رو متوجه خودشون و یا سایرین می کنن.
مسلماً شبیه همین اثرات منفی ، در امور تحصیلی هم اتفاق می افته. عده ای برای یادگیری بیشتر و تمرکز ، مواد مخدر را پیشنهاد می کنند. در صورتیکه این مواد نه تنها تمرکز را زیاد نمی کنن ، بلکه باعث از بین رفتن حافظه هم می شن.
یادتون نره که:
«هیچکس تا به حال با مصرف مواد مخدر به یک شغل خوب ، یا یک سطح تحصیلی قابل قبول نرسیده.» (ارفع ، 1382 ، ص 57- 60)
علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مواد اعتیاد آور (ویژه جوان و نوجوانان)