قاچاق کالا و ارز و محصولات فرهنگی

4- کاهش درآمد و عواید گمرکی دولت
دولت همواره از کالاها به هنگام ورود به کشور براساس نوع ضرورت و اهمیت آنها حق عوارض و گمرک دریافت می کند لیکن قاچاقچیان با توسل به شیوه های غیرقانونی، علاوه بر واردات کالاهای غیرضروری از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی طفره رفته و از این طریق نیز به اقتصاد کشور ضربه وارد می کنند.
بدین ترتیب نگرشی به معضل قاچاق از زوایای مختلف، بیانگر این حقیقت است که در این چرخه که تشکیل از واردکننده عمده، فروشنده و مصرف کننده است، تنها حلقه اولیه یعنی تولیدکنندگان خارجی و واردکنندگان بزرگ که تأمین کننده سرمایه و به اصطلاح گردانندگان این چرخه هستند گیرندگان اصلی این میدان بوده و مابقی یعنی مصرف کنندگان و افرادی که عوامل جزء این باند را تشکیل می دهند و در اکثر موارد با دریافت مبالغ ناچیز به این عمل تن درمی دهند از بازماندگان این چرخه باطل به شمار می آیند چرا که قاچاق موجب ورود ضربات و خسارات جبران ناپذیری به اقتصاد جامعه می گردد و این افراد نیز غیرمستقیم از این خسارات و ضربات متأثر گشته و متضرر می شوند. برنامه ریزیها و تأکیدات مسئولین نظام بر پیشرفت به سوی خودکفایی و قطع وابستگی است که متأسفانه قاچاق کالا و ارز نقطه مقابل این هدف عالی می باشد.
ب) آثار فرهنگی، اجتماعی قاچاق
از آنجا که انسان موجودی است فرهنگی و هویت او فرهنگی را شکل می دهد و از آنجا که زندگی انسان یک زندگی اجتماعی است و فطرتاً به تشکیل جامعه می پردازد تا نیازهای متفاوتش را ارضاء نماید و با اصل تعاون در بقاء و تعاون در تعالی درصد برپایی زندگی سعادتمند می باشد بررسی آثار فرهنگی اجتماعی قاچاق امری حیاتی و ضروری است.
1- قاچاق و تهاجم فرهنگی
یکی از مهمترین ابعاد منفی قاچاق، ورود کالاهای غیرمجاز و مغایر با اصول و ارزشهای حاکم بر جامعه است چرا که عاملان قاچاق صرفاً به سودآوری خود فکر می کنند و توجهی به سایر پارامترها از جمله مسائل فرهنگی و ارزشی ندارند.
اصولاً به دلیل نبود کنترل بر روی کالاهای قاچاق، یکی از بهترین راهکارهای نفوذ به داخل کشور به جهت تهاجم فرهنگی مقوله قاچاق می باشد. اگرچه در کشور ما برای مقابله با از هم گسیختگی فرهنگی، حفظ وحدت ملی، پاسداری از ارزشهای اخلاقی و. . . در مبادی قانونی ورود و خروج کالاها، نظارت دقیقی بر روی ورود کالاها و محصولات فرهنگی اعمال می گردد اما در عین حال این محصولات از طریق مبادی غیررسمی و به صورت قاچاق وارد می شوند.
از جمله محصولات فرهنگی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود می توان به کتب و جراید، بروشورهای منحرف کننده، تصاویر مستهجن آلات و ادوات قمار و تجهیزات دریافت از ماهواره محصولات صوتی و تصویری و مجلات ضد اخلاقی نام برد.
با وارد شدن این اقلام به دور از منظر مأمورین مجری قوانین، جوانان جامعه در معرفی تهدیدهای جدی فرهنگی، اخلاقی قرار می گیرند و الگوهای رفتاری و فکری خاصی را دشمن فرهنگی به آنان تلقین می نماید. اگر نگاهی تحقیقی به آمار جرایم و شیوه های انجام آنها در کشور بیندازیم درمی یابیم که بسیاری از بزهکاران در اثر اینگونه ابزارهای ضد فرهنگی گرفتار شده اند و اگر نگاهی به رفتارهای برخی از جوانان داشته باشیم نحوه آرایش مو، لباس، صحبت کردن و. . . . را تحت تأثیر الگوهای مبتذل غربی مشاهده می کنیم که ریشه در توطئه فرهنگی دشمن و قاچاق ابزارهای تهاجم فرهنگی دارد.
2- افزایش ناهنجاریهای اجتماعی – فرهنگی
قاچاق زیرساخت های فکری و فرهنگی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند ارزشهای اخلاقی و مذهبی را دستخوش تعارض کند. زیرا نادیده گرفتن این ارزشها شرط اولیه ورود به صحنه قاچاق است. مثلاً اهمیت ندادن به مرز حلال و حرام در کسب درآمد و یا افزایش پدیده های ناهنجاری چون، جهل و تزویر در اسناد و کالاها، تردد غیرمجاز مرزی و تخلفات منفی از این قبیل است.
اختلاط مردان و زنان قاچاقچی و حتی بیتوته آنها در کنار هم زمینه مناسبی را برای ارتکاب اعمال منافی عفت فراهم می کند. درگیری با نیروی انتظامی و مجروح و یا کشته شدن نیز از دیگر خطرات امر قاچاق می باشد.
3- آثار سوء بهداشتی
به دلیل غیرقابل کنترل بودن کالاهای وارداتی قاچاق و عدم امکان نظارت بهداشتی و انطباق با استانداردهای رسمی، سلامت مصرف کنندگان این کالاها در خطر است.
متأسفانه محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی جزو کالاهایی است که، حد زیاد و به طور غیرقانونی وارد کشور می شوند و نبود استانداردهای مشخص برای این کالاها به خصوص کالاهای بهداشتی و آرایشی موجب شده است این کالاها در سطح جامعه به طور گسترده خرید و فروش شوند.
قاچاق داروهای گران قیمت و کمیاب و خارج از فهرست دارویی کشور برای جبران نیاز بیماران خاص که از بین مراکز نیز صلاحیت دار یا دلالان دارو سردرمی آورد گاهی جان استفاده کنندگان را در معرض خطر قرار می دهد. یکی دیگر از محصولاتی که ورود قاچاق آن باعث ضایعات بهداشتی در جامعه شده است لوازم صوتی و تصویری به خصوص نمایشگرهای رایانه های غیر استاندارد می باشد. در واقع این دو عامل باعث افزایش بیماری و عارضه های متعدد چشمی در سطوح جامعه خواهد شد.
گفتار دوم: انواع قاچاق
قاچاق به اعبتارات مختلف دسته بندی می شود قاچاق را می توان به قاچاق داخلی و خارجی تقسیم نمود. در این تقسیم بندی مبدأ و مقصد محموله قاچاق را درنظر گرفته و چنانچه این دو نقطه در یک کشور باشند قاچاق داخلی و در غیر این صورت قاچاق خارجی محسوب می شود.
با لحاظ عوارض تعلق گرفته به کالا، قاچاق را می توان به قاچاق عوارض گمرکی و قاچاق عوارض بدوی تقسیم نمود صدور و ورود کالاهای مجاز بدون دادن عوارض گمرکی، و حمل و نقل کالا در داخل کشور بدون دادن عوارض بدوی قاچاق عوارض بدوی نامیده می شود.
باتوجه به ممنوع بودن یا نبودن کالاهای قاچاق، این جرم قابل تقسیم به قاچاق کالاهای ممنوعه و قاچاق کالاهای مجاز یا مجاز مشروط می باشد.
اینک شرح انواع قاچاق با ذکر مصادیق هرکدام و توضیح مختصر آنها می پردازیم.