فناوری های نوین و داستان های کهن

چهل تیکه(Patchwork):
با برش پارچه ها و دوخت آن ها بر اساس نقشه و یا بدون نقشه و به صورت تجسمی صورت می گیردو در واقع خود پارچه ها را به هم می دوزند، که بر دو نوع صورت می گیرد: کاربردی – صنعتی
کاربردی :
در این نوع چهل تیکه نقشه کار را براساس مصارف کاربردی مثل تابلو، رومیزی و … طراحی وبرش می زنند، هم بوسیله ی دست وهم چرخ دوخته می شود و تکه های پارچه را به هم می دوزند.
تصویر 84 – چهل تیکه – مهناز نیکوکار
مجسمه نرم(soft sculpture):
به احجامی که به کمک مواد مختلف به همراه الیاف به صورت تجسمی بافته و اجرا می شود.
تصویر 85 – مجسمه نرم- اثر لی لا ثمری
چاپ دستی و کلاقه ای:
چاپ و انتقال طرح به وسیله باسمه و یا قالب برروی پارچه با موضوعات خاص.
سازندگان پرده های قلمکار اولین دسته هنرمندانی بودندکه نقش تصاویری از داستان های کهن کلاسیک ایران را بر پرده های بزرگ آوردند. این پرده ها از هر لحاظ الگوی مناسبی برای فرشبافان تبریزی، کرمانی، کاشانی و اصفهانی بود چرا که هم ابعاد آن در حدود فرش بود و هم ترکیب بندی آن، به خاطر داشتن حاشیه، متن و غیره از طبیعت فرش دور نبود. قالیچه های تصویری از روی پرده های قلمکار بافته می شد با عنوان (پرده) نیز نام گرفت، که همچنان بین فروشندگان فرش رایج است.(تناولی،1368،:32)
تصویر 86- پرده قلمکار با تصویر پادشاهان ایرانی،اصفهان،اواخر قرن 13 ه.ق(تناولی،1368،:32)
2-3-2 هنر تجسمی صنعتی:
برش پارچه های مذکور به وسیله ی چرخ های صنعتی و بدون دخالت دست، به صورت انبوه تولید می کنند وهمچنان تجسمی است. به مجموعه هنر هایی که به صورت تجسمی اما به شکل صنعتی اجرا می شود.کلیه موارد تقسیم شده بالا در بخش هنر تجسمی کاربردی مواردی است که در این گروه هم جای می گیرد اما به شکل صنعتی و ماشینی تولید می شوند که از انواع آن می توان به نانو تکنولوژی اشاره کرد.
نانو تکنولوژی(Nanotechnology)
تاریخچه فناوری نانو :
فناوری نانو حدود نیم قرن پیش، در دهه های آخر قرن بیستم همراه با توسعه فناوری های نوین تصویر برداری، شبیه سازی ماده در مقیاس اتمی پدید آمده است. « نانو در گذشته فیزیک اتمی نامیده می شد، پس از کابردی شدن آن، نام آن نانو شد، به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما کاربردی شدن آن زندگی انسان رادگرگون ساخت. ایده نانو تکنولوژی را برای اولین بارEric Drexler  به دنیا عرضه نمود، او درآزمایشگاه مشهور MITمتعلق به انستیتو Foresightمطالعات خود را باسیستم ها بیولوژیکی شروع کرده وسپس متوجه شد که می توان دستگاه های ملکولی تولید کرد بدین ترتیب ایده نانو تکنوژلوی به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از یونان قدیم است و به معنی” کوتوله” بوده است. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما با تأثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.
در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تک تک اتم ها، ملکول ها باخواص توده ماده متفاوت است، نانوذرات درچنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی می شوند.
به طورخلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است، تعریف دیگر نانوتکنولوژی “با آرایش دادن و دستکاری اتم ها ساخت مواد مورد نظراست. نانومتر، (یک میلیاردم متر) به اندازه چیدن 5 الی10 اتم درکنار یگدیگر است، مکعبی باابعاد 2.5 نانومتر تقریبا” 1000 اتم راشامل می شود، خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ماده تبدیل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرویی کاملا” متفاوت است، نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده می شود. جایگاه فناوری نانو در علوم مهندسی علم میان رشته ای نانو تقریبا” تمامی علوم  مهندسی و پزشکی رادر برگرفته است، تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته ودر صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل،کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب و غیره نیز درحال توسعه است. محصولات نساجی حاصل از فناوری نانو درکشورهای آلمان و انگلیس بیشترین رواج رادارند. تولید کفش ها و لباس هایی که با حفظ گرمای بدن و تاثیر درگردش خون، باعث کاهش خستگی وراحتی می شوند نیز ازدستاوردهای سحرآمیز علم نانو است، مهندسی سیستم های خلاء پیشرفته و ایجاد توانایی های علمی در علوم مهندسی و پزشکی از قبیل: نمایش، تطبیق نیروهای مکانیکی و تعیین مشخصات آنها درسطح نانو، شروع وخاتمه تثبیت وپی گیری انجام کارهای مختلف در نانو ثانیه ها، بررسی پیشرفت تکنیک های آنالیتیکی مانند؛ آنالیزهای شیمیایی در ابعاد نانو و از طرفی فرصت دستیابی علوم مهندسی به نانو سنسورها، عناصر حافظه و تجهیز دستگاه های جدید و مؤثر در علم پزشکی از دستاوردهای این فناوری است.» (نانو تکنولوژی، 1390)
در زمینه نساجی و نانو در ایران کارهایی توسط متخصصین در حال انجام است در این زمینه با یکی از این افراد مصاحبه ای انجام گرفته که به شرح زیر است:
خانم دکتر بشاری، دکترای شیمی نساجی در زمینه ی تکمیل منسوجات با نانو ذرات از دانشگاه امیر کبیر:
در تعریف نانو می گوید: نانو یک مقیاس است درست مثل کیلومتر یا کیلو گرم، هر 9-10 یک مقیاس و یا یک میلیاردیم یک جرم در بیشتر به صورت نانومتر مطرح است، به زبان ساده تر یک عدد پرتقال در یک زمین فوتبال. روش های مختلفی برای ساخت ذرات در بحث نانومتری وجود دارد که به زبان ساده : 1- روش بالا به پایین 2- روش پایین به بالا
در روش اول یک ذره با سایز بزرگ آن،تحت شرایط خاص کوچک می شود راحت ترین آن آسیاب کردن یک ذره یا روش شیمیایی.
در روش دوم ذره در زمان تولید از ابعاد نانومتری بالاتر نرود، که در این روش با چشم غیر مسلح دیده نمی شود وحتی با میکروسکوپ های معمولی هم دیده نمی شود.