سفر به دهلی نو؛ جاهای دیدنی دهلی نو

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ دهلی نو پایتخت هند هستش و دومین کلانشهر بزرگ هنده. با قدمتی علاوه بر ۵۰۰۰ هزار سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی ترین شهرهای جهان حساب می شه این شهر تا کنون ۱۱بار ویرون گشته و از نو ساخته شده. دهلی قدیمی ترین ناحیه مسکونی جهان هستش که تا الان همیشه مسکونی بوده. شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در کنار رودخانه یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا هستش.

اولین تماس اسلام با کشور هند به سال ۷۱۱ میلادی برمیگرده. در قرن دهم میلادی سلطان محمود غزنوی منطقه پنجاب و دهلی رو تصرف کرد و اولین حکومت مسلمانان رو ساخت و اسلام رسماً برهند حاکم شد.

تا قرن ۱۳ تاخت و تازه های خیلی از طرف کشورای آسیای مرکزی به هند انجام شد.

. در سال۱۵۲۶میلادی، بابر از نوادگان تیمور برمند تسلط یافت و سلسله گورکانیان رو ساختن و از سال۱۵۲۶میلادی تا ۱۷۵۷ میلادی در بخش بزرگی از شبه قاره هند فرمانروایی کرد.

. در سال ۱۷۳۹ میلادی نادرشاه افشار به هندوستان حمله کرد.

. در سال۱۷۵۷پس از سالها جنگ آخرسر شرکت هند شرقی تونست این امپراطوری رو منقرض کنه.

دیدنیهای شهر دهلی

۱. راج گات (raj ghat):

بنای یادبود مهاتما گاندی که سکوی چهار گوش ساده ای از سنگ مرمرسیاه محل نگهداری خاکستر ویه که درسال ۱۹۴۸ در سن ۷۹ سالگی به قتل رسید و هرساله در روز(سی ام ژانویه) روز شهید به یاد پدر ملی هند، یه گرد همایی در این محل تشکیل می شه.

۲. مسجد جامِع دهلی:

یا کامل مسجد که در گذشته به نام مسجد جهان نما معروفیت داشته از بزرگترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد در جهان اسلامه. این بنا به دستور شاه جهان سازنده تاج محل در سال ۱۶۵۶میلادی ساخته شده. محوطه خارجی این مسجد می تونه بیشتر از ۲۵ هزار نمازگزار رو در خود جای دهد و از جمله اشیا باستانی که در این مسجد نگهداری می شه قرآنیه که روی پوست آهو نوشته شده. واسه ساخت این مسجد ۵۰۰۰ هزار نفر کارگر به مدت بیشتر از ۶ سال کار کردن

سقف این مسجد دارای ۳ گنبده که روی اونا با مرمرهای مشکی وسفید تزئین شده. دو مناره این مسجد دارای ۴۰متر ارتفاع هستن که ۱۳۰ پله دارن.

۳.منار قطب؛ بلندترین بنای آجری دنیا

 • مناره ای در دهلی پایتخت هندوستان و بلندترین بنای آجری دنیاست. این مناره بزرگ از مرمر و سنگه های سرخ ساخته شده و به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان و بوسیله غلام ترک و سپهسالار اوقطب الدین ایبک، که بعدا به پادشاهی رسید، در ۱۱۹۹ میلادی بنیان گذارده شده و بعد بوسیله داماد اون شمس الدین التتمش در ۱۲۳۰ م کامل شد و بعد به وسیله فیروزشاه تغلق در سال ۱۳۱۶ م تموم شد.
 •  ارتفاع این منار بزرگ ۷۳ متره که بلندترین بنای آجری دنیا و بلندترین برج در هنده. قطر اون در پایه ۱۴ متر و در بالا ۳ متره. منار تا آخرین طبقه از درون خود دسترسی داره.
 •  تزئینات و نقوش هر پنج طبقه متفاوت هستن. پایین ترین طبقه لبه های گوه مانندی داره که یه درمیون نیم ستون های مدوری در میان اونا قرار گرفته است. گرداگرد طبقه دوم رو برآمدگی های مدوری پوشیده است و طبقه سوم ستاره ای شکله. طبقه چهارم و پنجم به صورت ساده ای گرد و استوانه ای هستن.
 •  طبقه اول اون دارای ۱۵۶ پله، طبقه دوم ۷۸ پله، طبقه سوم ۶۲ پله و طبقه چهارم و پنجم هریک دارای پنجاه پله می باشن.
 •  چیزی که این مسجد رو جذابتر می کنه وجود یه ستون مرموز از فلزی ناشناخته س این ستون فلزی در صحن اصلی مسجد نصب شده و مربوط به قرن پنجم میلادیه.
 •  در فاصله هر دو طبقه، ایوون مدوریه که کمربندی منار رو دربر گرفته است. این ایوون ها در نگهداری وزن طبقات فوقانی نقش مؤثری دارن که در بناهای دیگه اون دوران همچین چیزی مشاهده نمی شه.

۴. دروازه هند؛ یادبود هزاران سرباز هندی

 • در اصل این بنا به عنوان یاد بود همه جنگای هند ساخته شده و نشون برجسته ایه واسه یادآوری ۹۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جون خود رو از دست دادن. این سربازان در مقابله واسه امپراتوری بریتانیا در هند، یا بیشتر در جنگ جهانی اول و هم اینکه در جنگ سوم انگلیس و افغانستان فوت کرده ان.
 • نام این سربازان بر دیواره های این بنا حک شده.
 • در اول، مجسمه جرج پنجم، پادشاه بریتانیا در زیر سایه بان الان در آستانه دروازه هند وایس تاده بود که پس از استقلال هند، این مجسمه با یاد بودی از سرباز گمنام ارتش هند از جنس مرمر مشکی و به صورت یه مشعل فروزان تعویض شد که به نام (شعله جاویدان سرباز) نام گذاری شده.
 • محوطه شش گوشه ای به صورت یه میدون، دروازه هند دهلی رو در بر گرفته که حدود ۳۰۶,۰۰۰ متر مربع مساحت و در حدود ۶۵ متر قطر داره. این میدون وسیع محل مناسبی واسه تفرج خونواده ها و گردشگران مختلفه.
 • دروازه هند یا ایندیاگیت بنای یاد بود ملی هنده که در قلب دهلی نو پایتخت کشور هندوستان واقعه. این بنای با شکوه با ارتفاع ۴۲ متر بوسیله سر ادوین لیتینز معمار بریتانیایی طراحی شده و در محوطه ای باز نزدیک به مجموعه زیبای کاخ ریاست جمهوری هند در سال ۱۹۳۱ ساخته شده.
 • این بنا از سنگ ماسه قرمز و گرانیت ساخته شده.
 • ارتفاع بنا ۴۲ متر

جاهای دیدنی راجستان هند

سفر به هند با تورهای سایت گردشگری لست تورز

الی گشت تور هند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *