سفرنامه‌های جالب گردشگران خارجی از سفرشان به ایران

خوندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کردن همیشه فرصت هیجان انگیزیه واسه آزمایش زدن خودمون،واسه اینکه بدونیم ما و فرهنگ ایرونی مون از نگاه آدمای بیرون چه شکلیه؟!

مجله مهر-رویا سادات هاشمی: «ایران هراسی»و «اسلام هراسی» شگرد تازه ای واسه رسانه های دنیا نیس. رسانه هایی که همیشه تلاش می­کنن تا به مردم دنیا حالی کنن ایران جای ترسناکیه.اما با همه اینا همیشه هستن آدمایی که باز انتخابشون واسه سفر کردن کشور ما باشه.آدمایی که هشدارهای دور و بریا شون هم نتونسته اونا رو از سفر به ایران منصرف کنه. بخاطر این اختلاف تصویر ذهنی این گردشگران با تصویر عینی اونا از ایران باعث شده تا سفرنامهاشون پر باشه از نکته های دوست داشتنی و تامل بر انگیز از فرهنگ ایرونی،چیزایی که شاید تا حالا خودمون هم کمتر به اونا توجه کرده باشیم.

تعارف ایرانیا ما رو دیوونه کرده

خیلی از توریستای خارجی بعد از سفر به ایران خاطرات سفرهایشان رو روی وبلاگا و صفحات شخصی شون منتشر می کنن. یکی از نکتهایی که بیشتر توریستا در باره سفر به ایران از اون یاد کردن درباره «تعارف» ایرونی هاست.انگار این رسم قدیمی حسابی توریستای خارجی رو به دردسر انداخته.جیمز یکی از انهاییه که بعد از سفر به ایران میگه«تعارف ایرانیا واسه من مثل کابوسه» اما ماریشیا درباره این رسم ما ایرانیا در وبلاگش این طور نوشته که« شما همیشه باید نسبت به پرداخت پول تاکسی و رستوران اصرار داشته باشین اما ایرانیای جوری وانمود می کنن که نمی خوان از شما پول دریافت کنن. در تعارف ایرانیا انگار میزبان موظفه که هرچیزی رو که مهمون دوست داره ارائه کنه و مهمون هم به همون اندازه وظیفه داره که همه اونا رو رد کنه» اما خوب تعارف کردن ایرانیا رو تلاشی واسه نشون دادن سخاوتمندی شون می دونه« قانون پیچیده ای در ایران هست به نام تعارف در تعارف شما باید کاری کنین یا چیزی پیشنهاد بدید که حتی خودتون هم از پس اون بر نمی آیید حتی راننده تاکسیا و بازاریا به شما پیشنهاد می کنن که مجانی از خدماتشون استفاده کنین . اما باید حواستون باشه و قبول نکنین چون پیروی نکردن از این قانون نگفته در ایران اصلا صورت خوشی نداره برخورد با تعارف ایرانیا واسه مسافران خارجی مثل راه رفتن روی میدون مینه.»

سفرنامه گردشگران خارجی

شیرنی وشکلات یکی از واحدهای پول ایران

یکی از توریستا بعد از سفرش به ایران درباره واحد پول ما ایرانیا و مشکلات معاوضه و مبادله اش این طور گفته«گیج کننده ترین اتفاقی که در ایران ممکنه براتون بیفته روبرو شدن با پوله چون واحد رسمی پول ایرانیا ریاله ولی اونا در همه مواقع قیمتا رو با«تومن» حساب و کتاب می کنن. من با ریاضی مشکل ندارم .چون هر ۱۰ ریال با یه تومن برابری می کنه اما چیزی که برام سوال بود این بود که به چه دلیل؟ واقعا به چه دلیل؟ مردم ایران هنوز واحد رسمی پولشون(ریال)برمیگرده به ۸۰سال پیش اما خودشون با تومن حساب می کنن» علاوه بر این یکی دیگه از همین گردشگرهای اروپایی به نکته بامزه ای در برخورد با بحران پول خرد ما ایرانیا اشاره کرده«یکی از مشکلات جدی خرید کردن تو ایران نبود سکه و پول خرده به اندازه ای که گرفتن ۲۰۰۰ریال یا۵۰۰ریال در خریدهای ایرونی تقریبا چیزی غیر ممکنه با این حال فکر می کنین وقتی توی خرید پولی ندارن که به شما پس بدن چیکار می کنن؟ اونا به جای پول یه شیرینی به شما میدن؟بله درست شنیدید شیرینی!(با خنده) اونا همیشه کنار دخلشان یه بسته از این چیزای شیرین دارن و اگه پول خرد نداشته باشن یکی از اونا رو توی کیفتون میندازن انگار که توی بهشت اید،البته واسه کسائی که شیرینی دوست دارن!»

سفرنامه گردشگران خارجی

ایران؛ پایتخت دماغای عمل کرده

اما یکی از چیزای خیلی مهم مردم ما واسه «ماری» بینیای چسب زده ما ایرانیا بوده. اون در وبلاگش به ایران لقب پایتخت دماغای عملی رو داده«من خیلی بامزه به این نتیجه رسیدم. روز اول وقتی در حال سفر بودم یه پسر نوجوون رو دیدم با یه چسب روی دماغش، با خودم گفتم حتما تصادف کرده،روز بعد باز یه مرد دیگه رو دیدم و بعد به این فکر کردم که شاید مردهای ایرونی زیاد باهم دعوا می کنن. چون در حومه کردستان بودم و همه کسائی رو که دیده بودم پسر بودن اصلا به عمل دماغ فکر نمی کردم تا اینکه در آخر روز بعد در یکی از رستورانای یکی از شهرهای بزرگ یه دختر جوون بیست ساله رو دیدم که دقیقا همون چسب رو روی دماغش زده بود و به من گفت که اون این چسبا رو بیشتر از وقتی که باید روی دماغش نگه می داره تا به همه نشون بده که جراحی بینی داشته! همه مردم ایران توجه خاص ای روی دماغ دارن و این یه «وسواس ملی» واسه اوناس و واسه من بامزه بود که بارها باید واسه اونا توضیح می دادم که من عمل دماغ نداشته ام».

سفرنامه گردشگران خارجی

بیشترین سوالایی که ایرانیا می پرسن

«همه جای دنیا مردم دوست داشتنی هست،اما صبر کن تا به ایران بروی»این جمله ایه که داریس پس از حضور در کشور ما نوشته اون میگه همه ایرانیا در روبرو شدن با گردشگران خارجی چند عکس العمل مثل هم دارن«به محض اینکه وارد ایران میشین یه سری چیزها به طور کامل روشنه.ایرانیا شدیدا نسبت به توریستای خارجی کنجکاوند. تقریبا به محض گذر از مرز ترکمنستان مردم محلی توی خیابون به گرمی از شما استقبال می کنن و داد میزنن که «به ایران خوش اومدید» مردم ایران همیشه سه سوال اصلی از شما دارن اینکه اهل کجا هستین؟ چه دینی دارین؟ درباره ایران چه فکر می کنین؟ مهمون نوازی عمیقا در فرهنگ ایرانیا ریشه دوانده اما اونا نگران و خجالت زده تصویری هستن که رسانه ها از اونا نشون میده اما مردم ایران می دونن که چه کسائی هستن و نسبت به ایرونی بودنشون غرور دارن. اونا می گن همیشه پای چیزی که به اون باور دارن وای میستن به خاطر همین در طول تاریخ این کشور مردم ایران همیشه تغیرات بزرگی رو در دولتشون و در مورد حقوق بشر انجام دادن.»

سفرنامه گردشگران خارجی

ایرانیا بمب گذار نیستن

یکی از کارایی که گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران می کنن،برطرف کردن خیالات غلط و رایجیه که مردم دنیا درباره ایران دارن.این خیالات بعضی هاشون به اندازه ای ترسناکه که به قول یکی از گردشگرها باعث می شه وقتی شما از سفر به ایران واسه دور وبریا تون حرف می زنید اونا رو وحشت زده ببینه حالا یکی از اونا در صفحه اش به سوالات عادی جواب داده«مردم فکر می کنن ایرانیا عرب هستن! اما اونا نیستن. مردم فکر می کنن در ایران بمب گذاری می کنن،اما اونا هیچوقت این کار رو نمی کنن. مردم فکر می کنن ایرانیا از غربیا بدشون میاد،اما اونا نیستن بعضیا نسبت به آمریکا این طوراند که اگه نگاهی به تاریخ اونا بندازید می فهمید به چه دلیل!»

سفرنامه گردشگران خارجی

مردم ایران زیادی مهربون هستن

«دست کم گرفته شده ترین نقطه سیاره» این لقبیه که یکی از اونا در یادداشتش به ایران نسبت داده. بیشتر اونا می گن که ایرانیا خونگرم ترین و مهمون نوازترین مردمی هستن که تا حالا دیده ان «ایرانیا با ماشینشون حاضرن صدها مایل به شما سواری بدن حتی اگه مسیرشون با شما به طور کامل فرق داشته باشه. یا بهتر بگم اونا تا صدها کیلومتر شما رو می رسونن و بعد به شما می گن که اتفاقا مسیرشون همینجا بوده می خواستن مواد غذایی بخرن.واسه اونا مهمون،مهمونه و در فرهنگ مردم ایران مهمون دوست خدا هستش.شاید شما وقتی این رو بخونین بگید به چه دلیل؟ همه این کارا یه دلیل مشابه داره؛ اینکه ایرانیا فوق العاده ان.اونا بعضی وقتا بیشتر از اندازه خوب هستن!» نیکلاس هم درباره این ویژگی اخلاقی ایرانیا نوشته« شما در ایران حتی به کتاب راهنما هم احتیاج پیدا نمی کنین کافیه توی خیابون با یه چهره بهت زده باستید تا ببینین یه ایرونی چه طور شما رو به خونه اش دعوت می کنه. در ایران هر جا که باشین همین که نقشه رو بیرون می کشید همیشه کسی هست تا کمکتون کنه.اگه کمی تشنه به نظر برسین همیشه کسی هست تا شما رو به یه چای دعوت کنه تا ببینین هنوز چند دقیقه نکشیده دوست جدید ایرونی تون شما رو به خونه اش دعوت کرده.»

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *