سریعترین پیرزن اینترنتی دنیا در سوئد

grandفارس: اگه بخوایم بحث ارائه اینترنت سریع، قیمت به کار گیری اون، اندازه دسترسی مردم به خطوط سریع اینترنتی و سطح خدمات آموزشی الکترونیکی رو بین کشورای جهان مورد مقایسه بذاریم، سوئد سریع ترین خدمات اینترنتی جهان رو با ارزون ترین قیمت به دست مردم خود می رساند.

از کشورهایی که همیشه نام اون به عنوان پیش رو در صنعت فناوری مطرح بوده و ساکنان اون بیشترین دسترسی رو به شکل های جور واجور خدمات فناوری داشته ان، سوئده…

کشور سوئد که در منطقه اروپای شمالی و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده، ۴۵۰ هزار کیلومتر وسعت و ۲/۹ میلیون نفر جمعیت داره و با داشتن محدودیت های فراوون از جمله زمستون های سرد و طولانی، نداشتن معادن و منابع طبیعی جزء کشورای پیشرفته حساب می شه و سطح زندگی و رفاه در اون از همه کشورای دنیا بیشتره.

یه چند وقت پیش تو یه بررسی بین المللی مشخص شد که سوئد بین دیگه کشورای جهان از نظر اندازه آمادگی الکترونیک دومین رتبه رو داره. آمادگی الکترونیک(e-Readiness) به بحث ای گفته می شه که در اون اندازه دسترسی کاربران به زیرساخت های فناوری، عرضه خدمات فناوری واسه مراکز تجاری، خدمات فناوری مختص مراکز اجتماعی و فرهنگی، عرضه فناوری واسه مراکز حقوقی، سیاست گذاری های دولتی واسه پیشرفت فناوری و تصاویر موجود، و اندازه سازگاری کاربران خونگی و تجاری با فناوری های ارائه شده به عنوان یه مجموعه کامل مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شه که هر کدوم از کشورای جهان از چه اندازه آمادگی الکترونیک بهره مند هستن و هر کدوم از فناوری های پایه و اساسی رو چیجوری و با چه کیفیتی به دست کاربران می رسونن.

در این بررسی، کشور دانمارک عنوان اول رو به خود اختصاص داده بود، کشور سوئد دوم شد و بر خلاف باور عمومی کشور آمریکا رتبه پنجم رو به دست آورد. با این وجود کارشناسان اعلام کرده ان که اگه قرار باشه فقط بحث ارائه اینترنت سریع، قیمت به کار گیری اون، اندازه دسترسی مردم به خطوط سریع اینترنتی و سطح خدمات آموزشی الکترونیکی رو بین کشورای جهان مورد مقایسه بذاریم، سوئد سریع ترین خدمات اینترنتی جهان رو با ارزون ترین قیمت به دست مردم خود می رساند.

یافته های حاصل از آخرین بررسی انجام شده نشون می دهد که میانگین سرعت دسترسی مردم آمریکا در ماه ژانویه از سال جاری میلادی به اینترنت ۱۵/۰ درصد رشد کرده و در کل ۴۳ درصد ساکنان این کشور به خطوط پهن باند اینترنتی دسترسی دارن و در مقابل ۵۷ درصد خونواده های این کشور از راه سیستم Dial-Up بر اساس خطوط تلفن با سرعت ۵۶ کیلوبیت در ثانیه یا کمتر به شبکه جهانی اینترنت وصل می شن.

اما در کشور سوئد که بازم نام ارائه دهنده سریع ترین خدمات اینترنتی در جهان رو در اختیار داره، وضعیت به گونه دیگری دنبال می شه. اندازه نفوذ اینترنت بین مردم سوئد ۹/۷۶ درصده و بر این پایه ساکنان این کشور بیشترین دسترسی به اینترنت رو در سراسر جهان دارن. این بررسی بوسیله محققان دو مرکز تحقیقاتی Nielsen//NetRatings و Internetworldstats انجام شده و طبق اون گفته می شه که مردم سوئد هم حالا می تونه با سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه به خطوط پهن باند اینترنتی دسترسی داشته باشن.

این طور که رسانه های خبری اعلام کردن، یه چند وقت پیش یه پیرزن سوئدی موفق شده سرعت اتصال به اینترنت رو در دنیا بشکنه. به گفته دولت سوئد، این پیرزن ۷۵ ساله ساکن شهر کارل استاد که مدت کوتاهیه رایانه خریداری کرده و به اینترنت وصل شده، سریع ترین سرعت دسترسی به اینترنت رو در دنیا داره.

ایشون هم حالا می تونه از راه فیبر نوری با سرعت ۴۰ گیگابیت در ثانیه به اینترنت وصل شه. این پیرزن می تونه در کمتر از ۲ ثانیه یه فیلم کامل رو بارگذاری کنه که هزاران بار سریع تر از سرعت کاربران عادی اینترنته. ایشون این سرعت دسترسی رو مدیون پسر خوده. پسر این پیرزن که پیتر اسمشه، با همکاری یکی از دوستای خود که در شبکه مخابراتی شهر کارل استاد کار می کنه، یه فوت وفن مدولاسیون ایجاد کرده که به کمک اون می شه بدون هیچ دستگاه گیرنده واسطه ای ، اطلاعات رو بین دو روتور با فاصله ۱۲۴۰ مایل از هم انتقال داد.

“پیتر لوثبرگ ” که یه متخصص شبکه س، در این مورد می گوید: ما می خواستیم نشون بدیم که هیچ محدودیتی در سرعت اینترنت وجود نداره. جالبه بدونین که این پیرزن قبل از این رایانه ای نداشت و الان فقط واسه خوندن روزنامه ها به اینترنت وصل می شه.

البته رکوردشکنی اینترنتی سوئدی ها به ماجرای این پیرزن ختم نمی شه. یه چند وقت پیش شرکت مخابراتی اسپرینت با همکاری “مرکز تحقیقات ملی و شبکه آموزشی سوئد “(SUNET) یه رکورد بین المللی رو به ثبت برسونه. این دو سازمان موفق شدن ۸۴۰ گیگابایت اطلاعات رو ظرف ۲۷ دقیقه از راه خطوط اینترنتی به فاصله ۱۶ هزار و ۳۴۶ کیلومتری ارسال کنن و بر این پایه سرعت به کار گیری اینترنت رو به ۲۳/۴ گیگابیت در ثانیه برسانند.

این رقم برابر ۶۹ هزار و ۷۳ ترابیت متر در ثانیه س و یعنی، در هر ثانیه ۶۹ هزار و ۷۳ تریلیون بیت اطلاعات تو یه متر فرستاده شده. در طول این آزمایش ۸۴۰ گیگابایت اطلاعات از راه سرور ۲ گیگاهرتزی Xeon که در شهر سن جوز در ایالت کالیفرنیای آمریکا واقع شده بود، از راه خطوط اینترنتی SprintLink به یه سرور در شمال سوئد فرستاده شد.

در این سفر ۱۶ هزار کیلومتری همه با هم ۴۰ روتر درگیر بودن. قبل از این رکورد جهانی انتقال اطلاعات از راه خطوط اینترنتی به شرکت های CalTech و CERN اختصاص داشت و اون ها در آزمایش خود موفق شدن ۶۸ هزار و ۴۳۱ ترابیت متر اطلاعات رو تو یه ثانیه انتقال بدن. این رکورد که در فوریه سال جاری به ثبت رسیده بود، سرعت اینترنت رو در بیشترین حالت ممکن به ۲۵/۶ گیگابیت در ثانیه رسونده بود. در این آزمایش اطلاعات فاصله ۱۱ هزار کیلومتری رو پیمودن.

یه شرکت سوئدی هم هم حالا واسه اینکه بتونه اینترنت سریع رو با هزینه کم به دست مردم برسونه، دست به ابتکار جالبی زده که براساس اون اطلاعات از راه خطوط برق به دست مردم می رسد. این شرکت Sydkraft اسمشه و در روش جدید خود موفق شده از راه کابل های برق اینترنت سریع رو با هزینه کمتر به دست عموم کاربران برسونه.

این شرکت واسه این اقدام از فناوری خاصی موسوم به Digital PowerLine استفاده می کنه که به کاربران امکان می دهد بدون به کار گیری خطوط تلفن به صورت دایم از امتیازات اینترنت سریع بهره ببرن. با موفقیت این طرح کشور ایتالیا هم هم حالا سرویس مشابهی رو به ساکنان شهر رم ارائه می دهد.

اگه هزینه اشتراک ماهانه رو ملاک در نظر بگیریم، در کشور سوئد واسه دسترسی به خطوط پهن باند اینترنتی باید ماهانه ۴۷/۱۰ دلار پرداخت کرد که این رقم در آمریکا دست کم ۹۳/۱۵ دلار اعلام شده. این وسط اگه شاخص دقیق تر یعنی شاخص مگابیت در ماه رو ملاک بررسی مقایسه سرعت و قیمت اینترنت بذاریم، به یافته های باحال تری می رسیم.

در کشور ژاپن کاربران واسه هر “مگابیت در ماه ” مبلغ ۲۲ سنت می پردازند، در حالی که در آمریکا باید ۱۸/۳ دلار واسه هر مگابیت در ماه پرداخت کرد. اینطوری، با این ملاک دقیق تر متوجه می شیم که هزینه اتصال در آمریکا در واقع ۱۵ بار گران تر از ژاپنه و در مقابل اون مردم سوئد با قیمت بسیار ارزون از خدمات اینترنت سریع بهره می برند.

جمع آوری : گروه آلامتو

به نقل از : زن فردا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *