سریال های نوروز ۱۳۹۲

به هفته های آخر سال که نزدیک میشیم همیشه مهمترین بحث در میان رسانه ها رسیدن یا نرسیدن سریالا به ماراتن نوروزی صدا و سیماست. اینکه کدوم کارگردان با چه سریالی و با کدوم بازیگر، به کدوم شبکه تلویزیونی میاد؟ حالا و بعد از فرونشستن تب و تاب خبرهای جشنواره فلیلم فجر مهمترین مسئله می تونه همین سریالای نوروزی باشه که در ادامه در پکیجی خاص، واسه شما تموم گزینه های نوروزی رو معرفی کردیم که می خونین.

البته مطمئنا در کنار این سریالا خاص برنامه های نوروزی، جنگای تلویزیونی و برنامه های تولیدی دیگری هم آنتن شبکه های جور واجور رو پر می کنه اما سریالا در میان همه برنامه های نوروزی بیشترین اهمیت رو دارن. یادتون باشه هر کدوم از این گزینه ها می تونن خیلی راحت آب خوردن از کنداکتور برنامه ها خط بخورند.

شبکه اول: پایتخت ۲ به کارگردانی سیروس مقدم

از شمال تا جنوب؛ به کسی برنخورد!

پس از پایان مجموعه «پایتخت» در نوروز ۹۰، کسی فکرش رو نمی کرد که قسمت دوم این مجموعه هم ساخته شه اما استقبال فراوون از ساخته سیروس مقدم باعث شد که مسئولان صدا و سیما سفارش ساخت قسمت دوم این مجموعه طنز رو به سیروس مقدم بدن. این اتفاق به دلایلی چون درگیر شدن گروه مقدم واسه ساخت سریال «تا ثریا» و «چک برگشتی»، بازی تموم وقت محسن طنابنده بازیگر اصلی این سریال در فیلم «محمد (ص)» و هم اینکه کمبود بودجه به زمان دیگری موکحول شد تا اینکه اول سال ۹۱ عنوان شد واسه نوروز ۹۲ می تونیم منتظر تقی و خونواده در شبکه اول سیما باشیم.

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

در خبرها اومده بود داستان سریال «پایتخت ۲» از جایی شروع می شه که: «نقی» یه کامیون جدید می خره. طبق رسم و رسوم مردم «علی آباد کتول» باید واسه این کامیون جدید یه «مرغ مشکی» کشته شه. ارسطو به دنبال خرید مرغ مشکی میره، اما مرغی پیدا نمی کنه. در آخر ارسطو مبادرت به خرید یه مرغ سفید کرده و اون رو با اسپری به رنگ مشکی درمی آورد.

وقتی قراره مرغ مقابل کامیون نقی سر بریده شه، مرغ فرار می کنه و همه متوجه این موضوع می شن که مرغ سفید بوده و رنگ شده! این موضوع باعث عصبانیت نقی و قهر اون با ارسطو می شه اما اون دو دوباره با هم آشتی می کنن.

در ادامه نقی قراره یه گنبد و دو گلدسته رو از تهران به دهاتی در قشم ببره. این گنبد و گلدستها به سفارش یکی از اهالی قشم ساخته شده و باید تا اونجا حمل شه.

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

در این سفر دوباره این خونواده با هم همراه می شن و در طول راه هر بار که این کامیون به شهری می رسه، مردم شهر به استقبال و زیارت این کامیون می آیندکه حامل این گلسته و منارها و هم نقی، ارسطو و پنجعلی هستن. در این فیلمنامه بعضی وقتا هم نقی و ارسطو با هم دعوا می کنن و هر یک به دنبال دیگری می دوند و در آخر هر یک به یکی از گلدستها بالا رفته و باهم از بالای گلدسته جر و بحث می کنن و البته این وسط بازم شنجعلی همون تکیه کلام معروفش رو به کار می بره و میگه: «نهار نخوردیم». این خلاصه داستان باعث شد اعتراضات خیلی از طرف مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در گفت و گو با نماینده مجلس مازندران نسبت به این مجموعه صورت بگیره و اونا در نامه ای خواهان قطع ساخت اون و معذرت خواهی صدا و سیما از مردم مازندران و مازندرانیان خارج از استان شدن.

این اعتراضات به جایی رسید که آیت الله طبرسی، نماینده ولی فقیه در استان مازندران هم گفت: «رسانه ملی با ساخت این سریال، هویت و فرهنگ مردم مازندران رو زیر سوال برده. این رسانه موثر نباید با ساخت برنامه های خنده دار و طنز آلود دلیل شادی بعضیا و تمسخر اقوامی از طرف مردم باشه.»

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

اما عزت الله ضرغامی بر موضع خود بر ساخت این سریال ایستادگی کرد و در مصاحبه ای با پشتیبانی کامل از سریال پایتخت ۲، بر ساخت فیلما و سریالایی با محوریت قومای جور واجور ایرونی تاکید کرد. در آخر انگار قرار شد فیلمنامه سریال رو واسه مدیر کل صدا و سینمای مازندران بفرستن تا باورها و ارزشای مردم مازندران در اون دید شه.

به هر صورت مشکلا به خیر و خوشی مرتفع شد و گروه الان مشغول تصویربرداری هستن. این سریال در مازندران، تهران و در قشم تصویربرداری می شه. پس قسمت دوم سریال «پایخت» برخلاف قسمت اول از شمال تا جنوب کشور لوکیشن داره. بازیگران این مجموعه همه همون بازیگران قسمت اول هستن فرقش اینه که امیر جعفری هم به عنوان بازیگر افتخاری واسه بازی در چند سکانس به گروه بازیگران مقدم پیوسته س. براساس اعلام الهام غفوری، جفت و جور کننده این سریال، جعفری قراره در این چند سکانس نقش خودشو بازی کنه.


شبکه دوم: خروس به کارگردانی سعید آقاخانی

نویسنده «ضد گلوله» در تلویزیون

شبکه دوم سیما مثل همیشه هنوز تصمیم قطعی اش رو واسه انتخاب سریال نوروزی این شبکه اعلام نکرده. اونطور که می گن سریال «خروس» به کارگردانی سعید آقاخانی گزینه اصلی پخش نوروزی شبکه دومه. فیلمنامه این سریال رو سعید آقاخانی همراه مصطفی کیایی نوشته.

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

 «خروس» موضوعی طنز داره هر چند هنوز اطلاعات دقیقی از خلاصه داستان این سریال در دست نیس. قبل از این عنوان می شد مجموعه «آب پریا» به کارگردانی مرضیه برومند قراره سریال نوروزی شبکه دوم باشه اما انگار پخش این سریال به ماه مبارک رمضان سال ۹۲ بیفته. البته سریال «جشن تولد» به کارگردانی داریوش فرهنگ هم از گزینه های این شبکه واسه پخش در ایام نوروز بود که فعلا تولید اون سریال با در نظر گرفتن مشکلات مالی در تعلیقه.


 

شبکه سوم: سریال «پژمان» به کارگردانی سروش صحت

سام درخشانی مدیر برنامه های پژمان جمشیدی

«پژمان» عنوان مجموعه ایه که قراره نوروز ۹۲ از شبکه سوم سیما پخش شه. «پژمان» به کارگردانی سروش صحت داستان جالبی هم داره. این مجموعه درباره پژمان جمشیدیه؛ بازیکنی که واسه چهارمین فصل متوالی نتونسته واسه خود تیم پیدا کنه. جمشیدی هم در این مجموعه در نقش خودش بازی می کنه.

قبل از اینم سریالای فوتبالی زیادی ساخته شده بود ولی اونطور که باید و شاید نتونستن در جذب مخاطب موفق باشن بخاطر این باید دید که درستی این بار از چه زاویه ای قراره به این میدون نگاه کنه. از دیگر بازیگران این سریال میشه به بهاره رهنما، شقایق دهقان، هوشنگ حریرچیان، بیژن بنفشه خواه و سام درخشانی اشاره کرد.

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

محسن چگینی که این چند سال جفت و جور کننده ثابت سریالای طنزشدهه، جفت و جور کنندگی این سریال رو هم برعهده داره. اون که زیاد اهل مصاحبه نیس در گفت و گو با رسانه صدا و سیما یعنی روزنامه «جام جم» درباره این مجموعه گفته: «سریال «پژمان» سیزدهم بهمن کلید خورده و الان گروه در خیابون اختیاریه مشغول ضبط سکانسای خارجی این سریال هستن. بیشتر «پژمان»  خارجی استو همین مسئله کار گروه رو با سختی همراه می کنه چون که ضبط صحنه های خارجی وقت گیره.»

این جفت و جور کننده درباره داستان توضیح میده: «پیمان و مهراب قاسم خانی مشغول نوشتن فیلمنامه این سریال هستن. داستان این سریال درباره پژمان جمشیدی ستاره قبلی فوتباله که کم کم وارد زمونه ای می شه که کمتر کسی اون رو در خیابون می شناسه. در واقع اون نمی تونه از امتیازات معروفیت خودش استفاده کنه اما هنوز در حال و هوای دوران معروفیت زندگی می کنه و نمی خواد قبول کنه که این دوران به پایان رسیده تتا اینکه پس از چند سال تصمیم میگیره واسه ادامه زندگی پیش خونواده اش برگرده. حالا پژمان در ۳۵ سالگی خودشو آماده شروع یه زندگیج جدید می کنه.»

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

شاید بد نباشه بدونین که سام درخشانی در مجموعه «پژمان» نقش مدیر برنامه های پژمان جمشدی رو برعهده داره. هم اینکه به گفته چگینی بازیگران دیگری هم قراره به این مجموعه اضافه شن و نقشای کوتاهی رو برعهده داشته باشن. این رو هم باید در آخر اضافه کرد که بهاره رهنما و شقایق دهقان، همسران برادران قاسم خانی قبل از این در سریال «مرد هزار چهره» با هم بازی کرده بودن.


شبکه تهران: هفت سین به کارگردانی یدالله صمدی

«بی خود و بی جهت» در تلویزیون؟!

سریال «هفت سین به کارگردانی یدالله صمدی و جفت و جور کنندگی مجید سرسنگی هم عنوان مجموعه ایه که در ایام نوروز و در ۱۴ قسمت ۶۵ دقیقه ای قراره از شبکه تهران روی آنتن بره. تصویربرداری این سریال بازم تو تهران ادامه داره. سیروس گرجستانی و فردوس کاویانی نقشای اصلی این سریال رو بازی می کنن و به غیر از این دو بازیگر، ستاره اسکندری، جواد عزتی، مهران رجبی، محسن افشانی، سمیرا حسن پور، کیانوش گرامی و روح الله مفیدی هم در «هفت سین» به اجرای نقش می پردازن. در خلاصه داستان این سریال آمده: «یه واحد ۱۰۰ متری اجاره ای، دو خونواده مدعی مالکیت اون، مجبور به تحمل همدیگه در یاام نوروز و البته کلی اسباب و اثاثیه زندگی که شب عیدی مونده روی دستشون …».

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

در اول راه تولید این سریال گفته می شد که قراره رضا کیانیان هم در این مجموعه اجرای نقش کنه که انگار با اون به توافق نرسیدند. هم اینکه در بعضی از خبرها اومده بود که جفت و جور کنندگی این سریال به طور مشترک برعهده محمود رضوی و مجید سرسنگیه که لازمه تاکید کنیم محمود رضوی جفت و جور کننده این پروژه نیس. همونطور که میدونید در کارنامه صمدی سابقه ساخت سریال طنز دیده نمیشه.

گزارشی از سریالایی که نوروز مهمون خونه  هامون می شن

محمدرضا معصوم زادگان، قائم مقام شبکه تهران درتوجیه این موضوع و درباره حضور یدالله صمدی واسه ساخت سریال نوروزی و طنز شبکه تهران در مصاحبه ای گفته: «البته این سریال طنز آنچنانی نداره؛ طنزی اجتماعی و هم دوستی صلح آمیزه که انگار سبک زندگی در لایه های زیرین اون جریان داره.»(تورهای نوروزی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *