سرگیجه علامت چیست؟

سرگیجه واسه هر کسی پیش میاد و دلیلای زیادی میتونه باعث اون شه اما بعضی وقتا بروز سرگیجه میتونه خطرناک باشه پس مراقب شرایط زیر باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ اگه تا حالا پس از بلند شدن از جاتون گفتین ”به چه دلیل اینقدر سرم گیج میره؟ ” جواب سوالتان می تونه از یه مشکل ساده تا اختلالی جدی باشه. وقتی اتاق دور سرتون می چرخه، یکی از این موارد ممکنه داخل بدنتون در حال اتفاق افتادن باشه:

افت وضعیتی

هایپوتنشن که با نام افت فشار خون هم شناخته می شه، می تونه باعث سرگیجه شه مخصوصا اگه از حالت خوابیده به حالت نشسته یا وایس تاده در بیایید. وقتی از حالت خوابیده یا نشسته سریع به وضعیت وایس تاده می رید خون به سرعت نمی تونه به سرتون بره و ممکنه سرگیجه رو تجربه کنین. واسه جلوگیری از این نوع سرگیجه واسه تغییر وضعیت بدن به خود فرصت بدید، هم اینکه با پزشکتون درباره مشکل احتمالی در سیستم جریان خون صحبت کنین.

کم آب شدن بدن

حتی مقداری کم آب شدن بدن می تونه باعث شه احساس بی هوشی، بی ثباتی یا غیر متعادل بودن به فرد دست دهد چون این حالت باعث می شه جریان خون کنه شه. کمبود آب بدن می تونه باعث شه فشار خون سریع افت کنه که در نتیجه فرد دچار سرگیجه می شه.

مصرف زیادتر از اندازه کافئین

مصرف زیادتر از اندازه پیشنهاد شده کافئین در روز که ۴۰۰ میلی گرمه می تونه منتهی به سرگیجه شه. کافئین محرکه و محرکا جریان خون به مغز رو محدود می کنن. وقتی خون به درستی در مغز جریان پیدا نکنه می تونه باعث احساس سرگیجه شه.

حمله عصبی

هممون بعضی وقتا نگران هستیم، اما وقتی اضطراب با گیجی همراه می شه، می تونه یه حمله عصبی یا مشکل اضطراب باشه. حمله عصبی و مشکل اضطراب می تونه باعث شه فرد احساس سرگیجه کنه، چون این مشکلات همیشه با ضربان قلب سریع و نفس نفس زدن همراه می شن که هر دوی اینا سرگیجه میارن. اگه در موقعیتایی خاصی قادر به آروم کردن خود نیستین با روانشناس یا مشاور صحبت کنین.

تنفس بسیار سریع یا هیپرونتیلاسیون

وقتی دچار هایپرونتیلاسیون میشین خیلی سریع یا خیلی عمیق نفس می کشید. در اینجور شرایطی سطح دی اکسید کربن بدن کم میشه و و بدن دچار نبود توانایی رسوندن اکسیژن به اندام می شه. هایپرونتیلاسیون که معمولا درزمان یه حمله اضطرابی اتفاق می افته – اما می تونه نشونه خونریزی، مشکل قلبی یا ریوی و یا عفونت هم باشه – می تونه علاوه بر سرگیجه، باعث مور مور شدن فرد هم بشه.

تصادم یا برخورد

اگه تازگیا سرتون به جایی خورده– حتی اگه فقط کابینت آشپزخانه بوده– احساس سرگیجه می تونه نشونه این برخورد باشه. بیشتر برخوردا ناچیز هستن، اما همه باعث آسیب رسیدن به مغز می شن. این ضربه ها باید بوسیله متخصص معاینه شن تا باعث بروز مشکلات جدی نشن و روند درمانشون خوب پیش بره. بهبود پیدا کردن از یه برخورد می تونه چند ساعت یا چند هفته به طول برسه.

عفونت گوش میانی

وقتی گوش میانی تون دچار عفونت شده باشه – سرماخوردگی یا آلرژی می تونه منتهی به تجمع چرک و مخاط پشت پرده گوش شه – ممکنه سرگیجه و یا احساس نبود تعادل رو تجربه کنین. مشکل در سیستم تعادل بدن می تونه دلیل اصلی سرگیجه باشه.

کمبود تیامین

کمبود تیامین یا ویتامین B1 یکی دیگه از دلایل احساس سرگیجه است. این ماده معدنی نیاز به اثبات سیستم عصبی مرکزی کمک می کنه، پس کمبودش می تونه باعث احساس ضعف ( چون بدن نمی تونه خوب سوخت رو به انرژی گردازش کنه ) و ضربان بی نظم قلب شه چون سیستم عصبی دچار مشکل شده. با گذشت زمان، کمبود ویتامین B1 می تونه تبدیل به کاردیومیوپاتی یا بزرگ شدن قلب شه که باعث مشکل در جریان خون به مغز می شه. این نوع سرگیجه بسیار جدیه و باید هرچه سریع تر از نظر پزشکی به اون رسیدگی شه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر دکتر کرمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *