سرمایه گذاری در بانک یا خرید اوراق مشارکت؟

bank

مدتا بحث تغییر اندازه سود بانکی در محافل خبری مطرح می شد خیلیا امید به تغییر اون داشتن امیدی که درست یه روز قبل از آغازت تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی به ناامیدی تبدیل شد.

به گزارش آلامتو به نقل از بانکی ، ماجرا از این قراره که طبق قانون اندازه سود سپرده های بانکا باید متناسب با تورم تنظیم شه چیزی که مدت هاست ندیده گرفته شده و باعث فرار سرمایه ها از حسابای بانکی مخصوصا سرمایه گذاری شده.

در جلسه ۲۱ آبان  شورای پول و اعتبار  ضمن تاکید بر ضرورت کنترل تورم، با هدف ثبات بخشی به اقتصاد و زنده کردن رشد اقتصادی در کشور، مقرر کرد وضعیت الان اندازه های سود بانکی ادامه یابد.

در همین جلسه تصویب شد که دولت مجاز شه تا در مواقع ضرورت مبادرت به منتشر کردن اوراق مشارکت کنه. شنیده ها حکایت از این داره که اندازه این اوراق تغییر می کنه.

ولی اله سیف گفته بود: جهت گیری کلی شورای پول و اعتبار نبود افزایش اندازه سود بانکیه اما بازسازیایی در ساختار اجناس بانکی باید انجام شه که یکی از اونا اصلاح اندازه سود اوراق مشارکت واسه ایجاد تعادل در اندازه های موجود سیستم بانکیه.

سیف گفته بود: الان اندازه سود سرمایه گذاری دراز مدت بانکا بیشتر از ۲۰ درصده و وقتی اوراق مشارکت منتشر می شه جذابیتی نداره؛ هدف ما از این اقدام ایجاد جذابیت و تعادل در اندازه ها هستش و به خاطر همین این مسئله در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

به گفته ایشون اندازه سود تعیین شده واسه اوراق مشارکت ً بیشتر از اندازه سود بانکی نیس چون اصل هدف ما کم شدن اندازه و ایجاد تعادل در اندازه اجناس بانکیه.

اینکه بانکها طبق قانون پولی و بانکی نمی تونن اندازه سود بیشتری از مصوبات شورای پول و اعتبار به سپرده گذاران بپردازند،موسسات اعتباری با به کار گیری این فضای خالی قانونی می تونن سودای خود رو رقابتی کنن.حالا این موسسات سود روزشمار ۲۰ تا ۲۱ درصد و یکساله ۲۵ تا ۲۷ درصد رو به مشتریان خود پرداخت کنن.

این وضعیت موجب شده که بانکها از یه طرف با فشار درخواست واسه وام ارزون مواجه شن و از طرف دیگه با پدیده مهاجرت پول درگیر باشن.وقتی اندازه تورم بالا و ۴۰ درصدی بر کشور حاکم باشه،بهترین راه واسه کسب پول وام گرفتن از بانکهاست.

واسه همینه که بانکها از اول سال جاری خزانه های خود رو سه قفله کردن و حتی در پرداخت وام با اندازه بهره ۳۰ تا ۳۲ درصدی هم مدعی ضرر هستن.

اما موسسات اعتباری نه فقط این مشکل رو ندارن بلکه خیلی راحت با تغییر اندازه سود مشتریان بانکها رو به سمت خود میکشن.به نظر می رسه بانک مرکزی هم چاره ای در این باره نداره و نمی تونه فشار بیشتری بر شبکه بانکی و موسسات اعتباری وارد کنه.شاید جمع کردن پول از راه این موسسات از سطح جامعه بهتر از هدایت پول به بازارهایی چون ارز و سکه باشه.

با ثابت موندن اندازه سود پیش بینی می شه که سپرده گذارانی که از این راه ارتزاق می کنن راه موسسات رو انتخاب کنن.اما پیش بینی دیگه هم خرید اوراق مشارکت از راه مردم در شرایط فعلی باشه.اگه اندازه سود اوراق مشارکت مشابه بانکها شه و اندازه بازخرید این اوراق هم اندازه معقولی باشه،امیده که کاهش نقدینگی روند صعودی پیدا کنه.

سیاست اوراق مشارکت در سال گذشته به دلیل اندازه سود پایین تر از بازار چندین بار شکست خورد و به خاطر همین بانک مرکزی تلاش کرده این اندازه رو متناسب تر کنه.

یکی دیگه از دلایلی که می تونه اوراق رو مطلوب تر کنه،ضامن شدن این ارواق در بانکها واسه اخذ وامه.حالا آدمایی که اوراق مشارکت دارن می تونن با گرو گذاشتن اون از بانکها تسهیلات دریافت کنن.این موضوع بحث گشتن دنبال ضامن و پیدا کردن اونو حذف می کنه.بانک هم به دلیل نقد شوندگی اوراق تمایل به گرو گرفتن اوراق به جای افراد داره.

بانکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *