سرمایه مورد نیاز برای شروع کسب و کار را از کجا تهیه کنیم؟

پس از اون که کار و کاسبی مورد علاقه خود رو انتخاب و مجوز لازم رو گرفتین، واسه راه اندازی اون به پول و پله و سرمایه نیاز دارین. کیست که ندونه، ورود به دنیای کار و کاسبی نیاز به سرمایه داره.

یکی از بزرگترین چالشای کارآفرینان و شاید مهمترین مانع اونا واسه راه اندازی کار و کاسبی، همیشه، کمبودمنابع مالی واسه تامین نیازای سرمایه ای بوده و کمبود سرمایه، عامل موثری در شکست خیلی از کسب و کاراس.

این مطلب روشای متفاوت واسه تامین مالی یه کار و کاسبی و امتیازات و مشکلات هر کدوم از این روش ها رو با شما در میان میذاره.

کسب و کارا در دو مقطع به سرمایه نیاز دارن. اول، موقع شروع سرمایه گذاری و دوم، درهنگام تولید و استفاده. در مقطع سرمایه گذاری، کارآفرینان به سرمایه های بلندمدت نیاز دارن ولی در مقطع استفاده، نیازای مالی و اعتباری بنگاهف مربوط به تنظیم گردش نقدینگی موردنیاز واسه انجام پرداختای کوتاه مدت مانند پرداخت دستمزدها، خرید قطعات و مواد اولیه و تعمیر و نگهداری ماشین آلات و تجهیزاته.

به هر حال راه های مختلفی واسه تامین پول و پله و سرمایه هست؛ مهمترین ومتداولترینشان عبارتند از:

۱- تامین پول و پله و سرمایه از محل منابع شخصی

۲- تامین پول و پله و سرمایه از راه قرض گرفتن از بستگان، دوستان و آشنایان

۳- تامین پول و پله و سرمایه از راه اخذ وام از بانکا و موسسات مالی و اعتباری

۴- تامین پول و پله و سرمایه از راه شرکا و صاحبان سهام

اینجا هر کدوم از موارد رو به طور جدا از هم مورد آزمایش قرار می دیم و امتیازات و مشکلات اونا رو به صورت خلاصه میگیم:

پس انداز شخصی

تحقیقات نشون میده که بیشترین پول و پله و سرمایه کارآفرینان واسه راه اندازی کار و کاسبی، پس اندازای شخصیه. اگه تموم امکانات و پول و پله و سرمایه خود رو لیست کنین، می بینیدمنابع مالی بسیاری واسه استفاده در عملی کردن ایده تون دارین. از اتومبیل و طلا گرفته تا سیم کارت موبایل!

خیلی از کارآفرینان بزرگ فعلی در مرحله ای از زندگی خود تموم داراییای خود رو به پول تبدیل کرده اندتا تونسته ان امروزبه اهداف خوددست پیدا کنن. مثلا در زندگینامه بهروز فروتن، بنیانگذار صنایع غذایی فروتن اومده که تو یه مقطعی حتی حلقه ازدواجشون رو فروخته و سرمایه کارشون کردن. شما واسه رسیدن به اهداف خود حاضرید از کدوم یکی از منابع خود چشم بپوشید؟

امتیازات

– دسترسی به اون آسونه
– بی منته
– سود به اون تعلق نمی گیره

مشکلات

– اندازه اون محدوداست
– رفاه زندگی شخصی شما رو کم می کنه.
 

قرض گرفتن از دوستان و افراد خونواده

یکی دیگه از روشای تامین مالی استقراض از خونواده و آشنایان خود بوده. توانایی راضی کردن بقیه واسه جلب کمک اونا مهمه. یعنی هر چقدر نفوذتون در دور و بری ها بیشتر باشه، به همون مقدار هم در جلب حمایتای مالی بقیه واسه راه اندازی کسب وکارتون موفق خواهیدشد.

یکی از مهمترین ویژگی کارآفرینان، توانایی راضی کردن دیگرونه. اگه این توانایی رو در خود به وجود بیارین، در جلب حمایتای مالی و غیرمالی واسه راه اندازی کار و کاسبی یا پیشرفت اون خیلی راحت عمل می کنین.

امتیازات

– سود به اون تعلق نمی گیره
– تقریبا آسون الوصوله و بروکراسی اداری نداره

مشکلات

– بعضی وقتا منت داره
– باید تقریبا در موعد مقرر برگردوندن شه
– اندازه اونم محدوده

 

وام گرفتن از بانکا و مؤسسات اعتباری

یکی دیگه از روشای تامین مالی طرح از راه بدهی یا اخذ وام از بانکا و موسسات مالی یا قرض گرفتن از دوستان و آشنایانه. با اینکه تامین سرمایه از راه بدهی و استقراض، باعث می شه مالکیت شرکت در انحصار خود کارآفرین بمونه ولی چون منابع قرض گرفته شده باید در سررسیدهای مشخصی برگردوندن شه و در صورت نبود برگردوندن به موقع اقساط، شرکت با خسارتای خیلی از جنبه های مالی و اعتباری مواجه می شه بنابر این به کار گیری این روش از خطر بالایی برخورداره. بانکا از جمله موسساتی هستن که بیشترین تعداد و جور واجور ترین واما رو در اختیار کارآفرینان قرار میدن. بانکا به شرکتای در حال فعالیت (در مقایسه با شرکتای نوپا که خطر بالایی هم دارن) تسهیلات بیشتری اعطا می کنن.

بانکا به شکل عقود جور واجور اسلامی مانند، قرض الحسنه، فروش اقسیاطی، سلف، اجاره به شرط تملیک، جعاله، مزارعه، مساقات، مشارکت مدنی و مضاربه وام میدن. آشنایی کارآفرینان با هر کدوم از عقود بانکی به چگونگی اراده کردن کارآفرینان موقع به کار گیری تسهیلات بانکی کمک زیادی می کنه.

علاوه بر بانکا، صندوقا و موسسات حمایتی هم به شرکتای نوپا و افراد خلاق کمک می کنن. این کمکا به صورت بلاعوض یا به شکل وام با بهره پایین و دوره برگردوندن بلندمدت، در اختیار کارآفرینان قرار میگیره.

امتیازات

– اندازه و مبلغ اون مهمه
– بی منته
– در به کار گیری این منابع استقلال عمل هست

مشکلات

– باید تقریبا در موعد مقرر برگردوندن شه
– سود به اون تعلق میگیره
– بروکراسی اداری داره

شرکا و فروش سهام

یکی دیگه از روشای تامین مالی طرح از راه شراکت و فروش سهامه. البته این شراکت بهتره شکل حقوقی به خود بگیره. بسته به تعداد شرکا و اندازه اعتمادی که بین اونا هست، یکی از شرکتای سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی، جداسازی نشده سهامی، جداسازی نشده غیرسهامی و یا تعاونی رو میشه به عنوان وجود حقوقی کسب وکار انتخاب کرد. هر کدوم از این شرکتا تعهدات خاصی رو واسه شرکا ایجاد می کنن.

مثلا در شرکت با مسئولیت محدود، مسئولیت هر کدوم از شرکا فقط محدود به سرمایه ایه که موقع راه اندازی شرکت ثبت کردن. در شرکتای تعاونی هر کدوم از شرکا جدا از اندازه سرمایه داری یه حق رای هستندو همه تصمیمات شرکت به صورت جمعی گرفته می شه.

امتیازات

– برخلاف وام بانکی که باید در موعد مقرر سود پرداخت شه، میشه پرداخت سود رو به تاخیر انداخت.

– در صورت ضرر شرکت، شرکا و سهامداران در ضرر شریک بوده و اندازه بار ضرر اقتصادی بر دوش کم میشه.

– اندازه و مبلغ تامین مالی از راه شریک و سهام می تونه زیاد باشه.

مشکلات

– استقلال اراده کردن کم میشه
– بروکراسی زیاد می شه

البته ترکیبی از روشای بالا می تونه یه روش دیگری باشه که منطقی تره. حالا که با شکل های جور واجور روش های جور واجور تامین مالی و امتیازات و مشکلات اون آشنا شدیم، باید واقع نگر بوده و براساس توانمندیا و پیش بینیای مناسب در مورد انتخاب روش تامین مالی تصمیم بگیریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *