سرطان ریه در غیرسیگاری‌ها در حال افزایش است

طی دهه گذشته اندازه سرطان ریه در بین زنان و آدمایی که هیچ وقت سیگار نکشیده ان، رو به افزایش گذاشته، در حالی که این رقم در بین زنان سیگاری به نسبت ثابت مونده و در مردان سیگاری حتی کم تر هم شده.

 

این که افراد سیگاری، با مریضی های ریه از جمله سرطان ریه دست وپنجه نرم کنن، نگرانی تازه ای نیس. اما اون چه این روزا محققین رو نگران کرده، افزایش اندازه سرطان ریه در بین افرادیه که هیچوقت در زندگی خود سیگار نکشیده ان.
به گزارش لایوساینس، محققین کالج فرانسوی بیمارستان متخصصین مریضی های تنفسی، ۷۶۱۰ مریض گرفتار به سرطان ریه و هم ۷۶۱۰ مریضی که در سال ۲۰۱۰/۱۳۸۹ تازگیا به سرطان ریه گرفتار شده بوده ان رو مورد مطالعه قرار داده و  به این نتیجه رسیده ان که درصد افراد غیرسیگاری که به سرطان ریه گرفتار شده ان، به ۱۱.۹ درصد رسیده، د ر حالی که این رقم در سال ۲۰۰۰/۱۳۷۹، ۷.۹ درصد بود. هم اینکه درصد زنان گرفتار به سرطان ریه از ۱۶ درصد طی یه دهه به ۲۴.۴ درصد رسیده.
این در حالیه که در مورد زنائی که سابقه مصرف سیگار داشته ان، طی این ده سال، درصد دچار شدن به سرطان ریه خیلی تغییر نکرده و در حد همون ۶۵ درصد باقی مونده. در عین حال، این رقم در بین مردان ثابت نبوده و کم شده. اما در مورد مردانی که هیچ وقت سیگار نکشیده ان، نتیجه برعکسه و اندازه سرطان ریه در اون ها رو به زیاد شدنه.
این همه ماجرا نیس. این مطالعه نشون می دهد که وخامت سرطان در زمان تشخیص هم تغییراتی داشته.
دکتر کریستل لوشر، سرپرست این مطالعه می گوید: «نه فقط تعداد زنان و افراد غیرسیگاری که به این سرطان گرفتار شده ان، بالاتر رفته، بلکه تعداد مریضایی که در زمان تشخیص در مرحله ۴ مریضی قرار دارن هم بیشتر شده.»
در سال ۲۰۰۰، تعداد مریضایی که در زمان تشخیص در مرحله ۴ سرطان بودن، ۴۳ درصد بود، اما در سال ۲۰۱۰ این رقم به ۵۸ رسیده. به گفته محققین، این تغییر شاید بازتابی از طبقه بندی های جدید واسه مراحل جور واجور مریضی باشه. اون ها هم اینکه متوجه تغییر بزرگی در نوع سرطان تشخیص داده شده، شدن. طی این دهه، تعداد آدمایی که گرفتار به ادنوکارسینوما تشخیص داده شده ان (یه جور از سرطان سلول های غیر کوچیک ریه) از ۳۵.۸ درصد به ۵۳.۵ درصد رسیده.
به باور لوشر، واسه فهمیدن به این که چه دلیلی باعث افزایش اندازه سرطان ریه در بین غیرسیگاری ها شده، نیاز به تحقیقات بیشتری داریم. اما ایشون دود اگزوز موتورهایی رو که با سوخت فسیلی کار می کنن یکی از عوامل احتمالی می دونه. (سازمان جهانی بهداشت، دبلیو.اچ.اون، تازگیا دود این موتورها رو در دسته مواد سرطان زا قرار داده.)
مطالعه قبلی که در سال ۲۰۱۰ در کنفرانس انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان ارائه شده بود، نشون می داد که سرطان ریه در بین سیگاری ها و غیرسیگاری ها فرق داره. بدین شکل که در سرطان ریه غیرسیگاری ها، اندازه تغییرات دی.ان.ای تومورها بیشتر از دو برابر سیگاری ها هستش.
لوشر عقیده داره که سازمان های عمومی آگاه سازی در مقابله با افزایش اندازه سرطان در بین غیرسیگاری ها به درد بخور هستن. ایشون می گوید: «کمپین های ضد سیگار باید زنان رو به طور خاص در نظر داشته باشن، چون که می بینیم اندازه سرطان ریه به واسطه سیگار کشیدن در بین خانوم ها تغییرات کمی داشته.»

خبرآنلاین سرطان ریه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *