سرزنش قربانی چیست؟

Victim blaming,سرزنش قربونی چیه

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ دکتر ربکا کمپل، روان شناس آمریکایی و استاد دانشگاه میشیگان که در مورد تجاوز جنسی تحقیقات زیادی کرده، در آخر یکی از سخنرانی های خود در دانشگاه تورنتو و بعد از اینکه به طور مفصل درباره انگیزه های متجاوزان جنسی و نتیجه های جسمی و روانی تجاوز بر قربانیان صحبت می کنه، می گوید؛ «مهم ترین موضوعی که در بحث تجاوز جنسی منو آزار می دهد، اینه که همیشه گروهی هستن که بعد از این جنایت به قربونی بگن که تقصیر خودت بود و اگه لباس یا ظاهر مناسبی داشتی این اتفاق هیچوقت برات نمی افتاد.

اون ها شایدً نمی دانند که با این جمله هاشون چه آسیب دوباره ای بر روان قربونی می زنند و موجب به تاخیرافتادن روند درمان روان شناختی اونا می شن.

بیشتر قربانیان بدیش اینه بعد از تجاوز به صورت ناخودآگاه به سرزنش خود می پردازند و به نظر می رسد که همین اندازه سرزنش هم مانع بزرگی در روند درمانه و نباید با سرزنش اون این مانع رو بیشتر و بزرگ تر کرد. بیشتر از زنائی که تحت مشاوره بعد از تجاوز قرار دارن شنیده ام که می می گن «تقصیر من بود» یا «من می تونستم از این اتفاق جلوگیری کنم».

جواب من معمولاً اینه که شما باید از سرزنش خود دست وردارین و اون ها رو تشویق می کنم که پیشرفتشون در بازسازی بعد از اتفاق رو ببینن و یه زندگی بااراده داشته باشن؛ پس سؤال اینه که سرزنش قربانیانی که اینجور افکاری رو تو ذهن خود حمل می کنن انسانیه؟ چه اتفاقی واسه دنیای ما افتاده؟ ما نباید مراقب سلامت جسمی و روانی بقیه باشیم؟»

سرزنش قربونی چیه؟

اصطلاح سرزنش قربونی اولین بار بوسیله ویلیام ریان، فیلسوف امریکایی، در سال ۱۹۷۱ در کتاب «سرزنش قربونی» مطرح شد. در این کتاب، ریان مقصردانستن قربونی رو به عنوان یه ایده سیاسی توصیف می کنه که واسه توجیه نژادپرستی و بی عدالتی اجتماعی بر علیه مشکی پوستان در آمریکا استفاده شده.

با اینکه ریان واسه اولین بار این نظریه رو مطرح کرد، به طور خاص در روانشناسی استفاده شده.

واژه سرزنش قربونی به این موضوع اشاره داره که قربونی مسئول جنایتیه که اتفاق افتاده، خواه در کل ماجرا یا بخشی از اون. در موقعیت تجاوز جنسی، به این معنیه که بعضی از رفتارای قربونی، مثل رفتار سبک یا پوشیدن لباس ناجور، تشویق کننده تجاوز هستن.

در شرایط زیاد، گفته می شه که حتی قربانیان تجاوز به دلیلِ نداشتن رفتار یا ظاهر مناسب از طرف پلیس یا دور و بری ها بازخواست می شن. ریان باور داره که یه دلیل سرزنش قربونی فرض دنیای عادله.

آدمایی که باور دارن، دنیا فی نفسه قشنگتر هستش، ممکنه براشون سخت یا غیرممکن باشه موقعیتی رو قبول کنن که در اون یه شخص بدون دلیل به صورت بی نظمی به بقیه آسیب می رساند. این فرض منتهی به این باور می شه که قربانیان باید کاری انجام داده باشن تا سزاوار این سرنوشت شده باشن.

نظریه دیگری که بوسیله کمپل درباره علل سرزنش قربونی ارائه شده به این موضوع اشاره داره که بعضی از آدما مخصوصا زنان یه نیاز روان شناختی واسه مواظبت از حس آسیب ناپذیری خود دارن که ممکنه این باور رو بسازه که تجاوز جنسی فقط واسه اون هایی اتفاق می افتد که تجاوز رو تحریک می کنن.

معتقدان به این نظریه از اون به عنوان روشی واسه افزایش احساس امنیت استفاده می کنن. اون ها می پندارند اگه از رفتارای قربانیان دوری کنن، کم تر آسیب می بیننن.

بدیش اینه همین دلایل دلیل شده یافته های یه تحقیق که در سراسر جهان در مورد نگاه ها نسبت به تجاوز جنسی بوسیله «موسسه تحقیقات سلامت جامعه جهانی» انجام شده، نشون بده عقاید بر اساس سرزنش قربونی در بیشتر کشورها قبول شده.

قربونی کردن ثانوی

اما این تموم ماجرا نیس و آسیبی که این سرزنش به قربانیان وارد می کنه از دید روانی خیلی با اهمیته. دکتر ربکا کمپل و همکارانش در مجموعه ای از تحقیقاتشون به این نتیجه رسیده ان که روند سرزنش قربونی، تجربه تجاوز رو واسه قربانیان زنده نگاه می داره.

اون ها به این نتیجه رسیدن که تجاوز جنسی، به خصوص در فرهنگ هایی که سنت ها و تابوهای نیرومندی درباره رابطه جنسی دارن، یه لکه ننگه. قربانیان تجاوز در این فرهنگ ها منزوی می شن، از خونواده و دوستانشون رانده می شن، اگه دختر هستن نمی تونن ازدواج کنن و اگه ازدواج کرده ان همسرشون از اون ها جدا می شن یا حتی در فرهنگ های بسیارسنتی به دست دور و بریا شون به قتل می رسند. کمپل این پدیده رو به عنوان قربونی شدن ثانوی معرفی کرد.

براساس تحقیقات اون، قربونی شدن ثانوی، آسیب دوباره تجاوز جنسیه که قربونی این بار نه از طرف متجاوزان بلکه از عکس العمل های افراد و نهادهای اجتماعی دریافت می کنه. این عکس العمل ها شامل سرزنش قربونی و رفتار یا کلام ناجور پس از تجاوز بوسیله پرسنل درمانی یا دیگه سازمان های مربوط به موضوع مقابله با تجاوزه که قربونی با اون ها در ارتباطه.

مشکلات زندگی یه قربونی تجاوز جنسی

زنی که به پسر بچه ۴ ساله تجاوز کرد+ عکس

تجاوز روانشناسی سپیده دانایی چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *