ستاره‌هایی که موفق به کسب اسکار نشده‌اند!+عکس

شاید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی ریشه در یه جور روابط عمومی خودستایانه (و اگه عمیق تر شیم تفرقه انگیز) داشته باشه، اما روی هم رفته نقش مناسبی در افزایش خیره کننده فیلم های مرغوب اجرا کرده. فیلم بروکلین، امروز جایزه ای نخواد برد، اما به عنوان نتیجه تبلیغات امسال، افراد بیشتری داستان ساده و کوتاه یه ایرلندی در راه مهاجرت به آمریکا رو خواهند شنید. اونا شاید شبی به تماشای اون بشینن و از درام با ارزشی که وگرنه به فراموشی سپرده می شد، لذت ببرن.

اما این سازمان اون قدر هم محفوظ از خطا نیس. سازمان نام برده، گروه خودمونی تقریبا کوچیکی از صنعتگران سینماییه که مایل به گروه های خاصی هستن و اشتباه هم می کنن. خیلی از بزرگان راستین سینما، هیچوقت جایزه ای رو که لایق اوناس دریافت نکرده ان.

نه آلفرد هیچکاک و نه استنلی کوبریک، هیچ یه اسکاری به خونه نبرده ان (با اینکه هیچکاک موفقیتی مادام العمر و کوبریک هم جایزه جلوه های خاص رو به خاطر فیلم ادیسه فضایی در سال ٢٠٠١ گرفتن). از مغفول موندن هنرمندی برد پیت گله مند نباشین. اون جایزه ای واسه ساخت فیلم ١٢ سال بردگی برده.

اما هنرپیشگان با ارزشی که هیچ جایزه یا مراسم بزرگداشتی در آخر فعالیت هنری خود ندیده ان چه؟ کی غول های هالیوود رو که زیر سایه ناسپاسی تموم عیار اسکار مونده ان، می شناسد؟ خیلی از اونا هنوز شانس پیروزی دارن؛ اما یه سری های دیگه از این چنبره مرگبار رسته ان و واسه همیشه رسیدن به این مهمونی بزرگ در آسمون رو رد کرده ان.

در یافته های امسال ضمن تجلیل از لئوناردو دیکاپریو که با امید به اینکه اسمش در این لیست (اسکار نگرفته ها) نمونه، (این یادداشت چهارروز قبل از مراسم اسکار ٢٠١۶ منتشر شده) و اسپایک لی که باوجود تحریم این اتفاق به دلیل مسائل مختلفی، جایزه افتخاری دریافت می کنه، بیایید با اسکارنگرفتگان همدردی کنیم. اونا رو به ترتیب حروف الفبا (الفبای انگلیسی) می بیاریم، چون نمی خواهیم اونا رو با شمارش برعکس بیشتر از این شرمزده کنیم.

Richard Burton ریچارد برتون

مرد برجسته و تموم عیار هالیوود و شکسپیرشناس متولد ولز، واسه فیلم ها و حماسه های تاریخی بسیار مناسب بود. بله، امروز می توان به آسونی به حماسه های انجیلی پرطمطراقی چون «کلئوپاترا» و «جامه زنونه» پنهونی خندید. اما برتون با صدای مردونه و بارتیونش (صدایی بین زیر و بم)، اونا رو به فروش رسونده.

حضور تکراری اون در ستون های غیبت روزنامه ها شاید اون رو از تلقی شدن به عنوان یه بازیگر جدی بازداشته باشه، یا شاید اون در لباس خیلی از افراد برجسته و مهم ظاهر شده. اون یکی از تک و توک نام های خونگی در فیلم های نیمه قرن بیستمه که حتی یه تندیس افتخار هم دریافت نکرده.

نامزد واسه: ۶فیلم، واسه بهترین بازیگر مرد (جامه زنونه، بکت، جاسوسی که از سرما وارد شد، کی از ویرجینیا وولف می ترسد؟، اون هستش هزار روز) و واسه بهترین بازیگر مکمل مرد (پسرعمویم راشیل).

استحقاق جایزه واسه: شب ایگوانا

مجازات احتمالی اون واسه: جن گیر٢: مرتد

Tim Burton تیم برتون

تیم برتون بی شک کارگردان و انیماتوری رویایی و هم نخبه ای در حیرت زدگی آفرینیه که تنها نام اون جادوی بسیار جذابی رو ایجاد می کنه. با این همه، قفسه های اون از هر تاییدی از طرف آکادمی، جفت و جور. هیأت داوران، آمیزه مرگ و زندگی رو نمی پسندند یا این که در انتظار پروژه مناسب هستن؟ به نظر می رسد که این اتفاق می بایست تا الان روی می داد.

نامزد واسه: دو جایزه واسه بهترین جلوه های پویا نمایی (عروس مردار، فرانکن وینی)

استحقاق جایزه واسه: اد وود

مجازات احتمالی اون واسه: نمونه بازنگری شده و تاریک و امروزی از آلیس در سرزمین عجایب

Glenn Close گلن کلوز

اون همه نقشی رو بازی کرده. از بهترین پیشگیری از روابط حروم (فیلم جاذبه کُشنده) تا افسر پلیس تنبل (فیلم نگهبانان کهکشون) و همیشه فضایی از منزلت و تازگی، حتی وقتی که بیشتر اوقات در اغما به سر می برد (فیلم واژگونی بخت) در کاراش به ارمغان می آورد. گلن به خاطر بازی در ۵ فصل از سریال «آسیب ها»، امتیاز هشتاد در بازیگری (از سایت IMDb) رو کسب کرده.

نامزد واسه: سه فیلم واسه بهترین بازیگر زن (جاذبه کشنده، رابطه های حروم خطرناک، آلبرت نابز) و سه فیلم واسه بازیگر مکمل زن (جهان از نگاه گارپ، سرمای بزرگ، طبیعی.)

استحقاق جایزه واسه: جاذبه کشنده

مجازات احتمالی اون واسه: دالماتیون ١٠٢

Tom Cruise کامل کروز

بله اون به آشیانه اپرا پرید. اما مطلب از این قراره که اون بهترین و مشهورترین ستاره ایه که هم حالا داریم. اون بانمک و جذابه و از کناره های هواپیماها آویزون می شه و می تونه ما رو به تشویق وادارد. اگه کروز بدون دریافت دست کم یه تندیس افتخار داره وارد مرحله بعدی زندگی اش می شه، اون وقت آکادمی، سازمان سری ای هستش که دارای اخلاقیاتی مشکوکه.

نامزد واسه: دو فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (متولد چهارم ژوییه، جری مگوار) و یه فیلم واسه بهترین بازیگر مکمل مرد (منگولیا)

مجازات احتمالی اون واسه: نمی خواهیم وارد همه این مسائل شیم.

Roger Deakins راجر دیکینز

به جز یکی دو استثنا تنها فیلمبازان فخر فروش، نام فیلمبرداران و عکاسان سینما رو می دانند. دیکینز، مدیر فیلمبرداری و عکاس بریتانیایی که ٧۵ امتیاز رو به نام خود کرده، با بزرگترین فیلمسازان روزگار ما همکاری کرده و تصاویری آفریده س که خیلی از تصاویر دیگری که نابودی یافته ان، ظاهری باقی خواهندماند.

امسال اون واسه سیکاریو نامزد شده ولی اطمینان داره که به ایمانوئل لوبسکی و اثرش با نام «برگشته از گور» خواهد باخت. این اتفاق دائمی واسه این اسطوره ۶۶ ساله روی میده. بیایید سال آینده خرابکاری نکنیم.

نامزد واسه: سیزده فیلم واسه فیلمبرداری (رستگاری در شاوشنگ، فارگون، کوندون، داداش! کجایی، مردی که اون جا نبود، سرزمینی واسه پیرمردان نیس، ترور جسی جیمز بوسیله رابرد فورد بزدل، خواننده، سنگریزه واقعی، سقوط آسمون، زندانیان، رام نشده و سیکاریو).

استحقاق جایزه واسه: سقوط آسمون

مجازات احتمالی اون واسه: دهکده

James Dean جیمز دین

جیمز دین که تجسم عینی و نماد طغیان جوانان بود. مرگ نابهنگام اون در بیست وچهار سالگی و در حادثه رانندگی در استواری دایم میراث اون به عنوان جوونی با کت چرمی قرمز، به درد بخور واقع شده. اما آکادمی که جایزه افتخاری پس از مرگ اون رو به ادوارد. جی. رابینسون داد، می تونست سال ها قبل از این، جایزه ای هم به جیمز بده. شاید اینجور بی توجهی وقیحانه مراجع و مقامات، عواقب خود رو هم به دنبال داشته باشه.

نامزد واسه: دو فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (شرق عدن، بزرگ)

استحقاق جایزه واسه: بزرگ

مجازات احتمالی اون واسه: زندگی با عجله، جوانمرگی، بی ادبی به جیم باکوس

Johnny Depp جانی دپ

قبل از اون که به جایی برسین که مردم معمولا شکایت می آغازند و می پرسند که «اون کی بازیگر خوبی بوده؟» شما اول باید خوب بوده باشین. نکنه از یاد ببرم که جانی دپ اجراهای فوق العاده زیادی درزمان سال ها ارائه کرده.

اون در نقش «ادوارد دست قیچی» دل ما رو شکست و در«اد وود» ما رو خنداند و در بعضی از نقش های دیگش هم اون قدر رنگ ورورفته و به دردنخور نبود. اما همه آثار مرغوب و فاخر رو یادتون نره، به خاص از اون جا که آکادمی درست همین کار رو انجام داده.

نامزد واسه: سه فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید مشکی، در جست وجوی ناکجا آباد و سوینی تاد)

استحقاق جایزه واسه: دنی براسکو

مجازات احتمالی اون واسه: کلاه ها، شال گردن ها و حالت لوس چهره

Harrison Ford هریسون فورد

فورد از نظر آکادمی: یه مُرده! مطمئنیم که اون به این فکر می کنه، چراکه بازیگران معروف کمی وجود دارن که به اندازه اون ندیده گرفته شده باشن. باید پیروزی رو از یاد برد، حتی یه نامزدی واسه مجموعه «ایندیانا جونز»، یا اجرای قوی در «فراری» یا «دختر کارگر»؟ می دانیم که «عصر آدالین» رو هیچ کس ندید، اما اگه عدالتی در لین یا اون جدول زمانبندی وجود داشت، این اثر باید جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد رو واسه اون به ارمغان می آورد. تعجبی نداره که اون در فیلم «نمایش امشب» اون قدر اخمو و ترشرو به نظر می رسد.

نامزد واسه فیلم: یه فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (فیلم تماشاگر)

استحقاق جایزه واسه: حمله کنندگان کشتی گمشده

مجازات احتمالی اون واسه: گاوچران ها و بیگانگان

Mia Farrow میا فارو

اسکار و گولدن کلوپ رو نمی توان مقایسه یه به یه کرد، اما درنظر بگیرین که میا فارو ٩ بار از طریق انجمن مطبوعات خارجی هالیوود نامزد شده. آکادمی اون رو تبعید کرده. زنجیره ای از شاهکارهای وودی آلن در دهه ٨٠، به علاوه «بچه رزماری» اما بازم محروم از نامزدی.

نامزد واسه: هیچی!

استحقاق جایزه واسه: برادوی دنی رزمجازات احتمالی اون واسه: پیشنهاد بچه رز ماری در مورد این که موفقیت یه بازیگر از پیمان های شیطانی ریشه می گیرد و اون زیادتر از اندازه می دونه.

Samuel L. Jackson ساموئل ال. جکسون

درواقع جشنواره فیلم کن جایزه بهترین نقش مکمل مرد رو اختراع کرد تا فقط اجرای باور نکردنی ساموئل ال. جکسون رو در «تب جنگلی» تأیید کنه. اما اون در خونه اینجور حرمتی رو ندیده. باوجود ظاهر شدن در بعضی از عادی ترین قرارداده های تموم دوران ها و منبع بودن واسه نقل قول ها، آکادمی هنوز باید عظمت این بازیگر محبوب رو تأیید کنه. اما چقدر زمان باقیه؟

نامزد واسه: یه فیلم واسه بهترین بازیگر مکمل مرد (پالپ فیکشن)

استحقاق جایزه واسه: جانگوی رها شده

مجازات احتمالی اون واسه: شاید شکست در بیرون روندن همه اون مارهای لعنتی از اون هواپیمای لعنتی؟

Toshiro Mifune توشیرو میفونه

حتی اونا که ادعا دارن فیلم های خارجی رو دوست ندارن، دست آخر توشیرو میفونه و به خاص همکاری های زیاد اون با آکرا کوروساوا رو دوست دارن. ستاره «هفت سامورایی»، «یوجیمبو» و «راشومون» قادر بود یه دقیقه مهربون و دلسوز و دقیقه ای دیگه مردی پولادین و سفت و سخت باشه و می تونست یه شخصیت کامل رو فقط با ناله و خرخر و خاروندن پهلو القاکند. اون جواب ژاپن به «مارلون براندو» و «کلینت ایست وود» بود، یا شاید اونا جواب هالیوود به اون بودن.

نامزد واسه: هیچی.

استحقاق جایزه واسه: «ریش قرمز» یا «هفت سامورایی»

مجازات احتمالی اون واسه: شرکت در فیلم فاجعه آمیز ١٩۴١ ساخته استیون اسپیلبرگ

Marilyn Monroe مرلین مونرو

سریع بگید که بهترین تصویر پایانی و کوتاه واسه هالیوود کدامه؟ باشه، بعد از خونه به دوشی چارلی چاپلین. بله، مرلین مونرو در فیلم خارش هفت ساله. باوجود استفاده کرده شدن تصویر اون در هر دیوار نقش سخیفی در سینماها و تئاترها، صنعت فیلم هیچ حرمتی به اون ننهادهه.

اگه فکر می کنین اون فقط کسی بود که لباس ها رو پر می کرد، نقش کمدی اون رو در« ایستگاه اتوبوس» و به خاص در «بعضی ها داغشو دوست دارن» توجه کنین. «وصله ناجور» (The Misfits) اون رو دوباره ببینین تا دل تون دو شقه شه. این که آکادمی هر ساله مراسم مجللش رو بدون تشکر و بزرگداشتی برگزار می کنه، بی حرمتی بزرگی می کنه.

نامزد واسه: هیچی! هیچ!

استحقاق جایزه واسه: وصله ناجور

مجازات احتمالی اون واسه: شایعات در مورد کندی

Edward Norton ادوارد نورتون

اون می تونه درام و کمدی بازی کنه، نقش قهرمانان و شروران رو اجرا کنه، درام های استقلال طلبانه و فیلم های بهت آور بازی کنه… اون حتی یه فیلم تموم رو زیر نقاب بازی کرد (سلطنت آسمون). بازیگران از این که به اونا نگاهی نشه، بدشون میاد، چه برسه به این که کارگردان هم باشن. اما آکادمی این رو ارج ننهادهه.

نامزد واسه فیلم: دو فیلم واسه بهترین بازیگر مکمل مرد (ترس ابتدایی و مرد پرنده) و یه فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (تاریخ نامعلوم آمریکا)

استحقاق جایزه واسه: دریافت نامزدی واسه اولین فیلمش

Sergio Leone سرجیو لئونه

مردی که به خاطر سردی اخم آلودش، مهری در آکادمی برنیانگیخت. اون فرزانگی اون رو داشت که نقش شرور رو به «هنری فوندا» بده. مضامین «انیو موریکون» رو به فرهنگ بیشتر بیاره، بعضی از بهترین سکانس های «هفت تیرکش» رو در سینما بوجود بیاره و «کلینته وود» رو به دنیا معرفی کنه. اون حتی یه اسکار افتخاری هم گرفت؟ نه، اون از اون نامردان خسیس گلوله ای بر گُرده گرفت و در باران به حال خود رها شد تا بمیرد.

نامزد واسه: هیچ

استحقاق جایزه واسه: خوب، بد، بیریخت

مجازات احتمالی اون واسه: اثبات این که فیلم وسترن می تونه با فیلمبرداری ایتالیایی در اسپانیا کامل تر شه.

Gary Oldman گری اولدمن

اولدمن با ظهورش به عنوان بهترین بازیگر مرد بریتانیایی در دهه هشتاد با فیلم های «سید و نانسی» (Sid and Nancy) و «گوش ات رو تیز کن»، به سرعت به دنیای هالیوود راه یافت و نقش های مکملی گرفت که جذاب ترین بخش های فیلم بودن. نقش تکراری اون به عنوان جیم گوردون در فیلم های بتمن کریستوفر نولان شاید بهترین اجرای نقشی باشه که در ژانر ابرقهرمان مدرن تماشاگر باشین. ایفاگری اون در ٢٠١١ در نقش جورج اسمایلی در فیلم «بندزن خیاط سرباز جاسوس» شاهکار تبحره. اما جون دوجاردین جایزه رو به خاطر فیلم «هنرپیشه» برد.

نامزد واسه: یه فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (بندزن خیاط سرباز جاسوس)

استحقاق جایزه واسه: (بندزن خیاط سرباز جاسوس) این فیلم رو دوباره تماشا کنین، واقعا باورنکردنیه.

مجازات احتمالی اون واسه: پاورچین، که در اون نقش فردی کوچیک رو با قلبی از طلا بازی می کنه.

Alan Rickman آلن ریکمن

قبل از «جون سخت» شاید خیلی از هنرپیشگان جدی چشم به بازی یه تروریست دیوونه تو یه فیلم مهیج دوخته بودن. بعد از جون سخت اونا حکیمانه فهمیدن که این فرصتی واسه قبضه کردن تموم صحنه ها بوده. با این همه آلن ریکمن چیزی بیشتر از یه شرور بود. اون در اجرای کمدی موقعیت، فیلم های عاشقانه و در هم پیچیدن فیلم های علمی-تخیلی در شاهکار «جست وجوی کهکشون»، عالی بود.

نامزد واسه: هیچ

استحقاق جایزه واسه: می بایست جست وجوی کهکشون می بود

مجازات احتمالی واسه: باور، ساخته کوین اسمیت

Ridley Scott ریدلی اسکات

بعضی هنرمندان با رنگ و بعضی با گِل کار می کنن، اما ریدلی اسکات با پرتوهای نور پخش شده در اتاق ها کار می کنه، حتی بدترین فیلم های اون (اون شخصیت های پست فطرتی آفریده س) هم چشم نواز هستن. اما وقتی اون واسه اثر فوق العاده ای چون «بیگانه»، «بلید رانر»، «تلما و لوئیس»، «مارتین» و حتی «مشاور»، دندون تیز کرده باشه، کسی جلودارش نخواد بود.

نامزد واسه: سه فیلم واسه بهترین کارگردانی (تلما و لوئیس، گلادیاتور، سقوط شاهین مشکی) و یه فیلم واسه جفت و جور کنندگی (مارتین)

استحقاق جایزه واسه: بیگانه

مجازات احتمالی اون واسه: راسل کروی معتاد الکله!

Will Smith ویل اسمیت

هیچ کس ویلی ویکند بزرگ رو نخواد شناخت؟ این مرد برجسته و بسیار محبوب به نظر می رسد مطمئن ترین تأمین کننده فیلم های مرغوب و فاخر عادی درزمان سال های متمادی بوده. چیجوریه که همتایان اون هنوزم که هنوزه قراره نشون طلایی به اون جایزه بدن؟ کسی از وسیله فلاش دار آینده نگری استفاده می کنه که اونا هنگام رأی دهی از یاد ببرن که ویل رو چقدر دوست دارن؟

نامزد واسه: دو فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (علی، در جست وجوی خوشبختی)

استحقاق جایزه واسه: علی

مجازات احتمالی اون واسه: غرب وحشی

Sigourney Weaver سیگورنی ویور

هرچه زمان می گذره، بیشتر رو می شه که نقش دوران ساز فیلم های علمی-تخیلی «بیگانه» تا چه حد بوده، به خاص در دنباله جیمز کامرون سهم داستانی ویور در «مرگ و دوشیزه» و «طوفان یخ» هم اثبات می کنه که اون در نزدیکی با هالیوودی های دوران ساز قرار نداره. حاضریم شرط ببندیم که اون درآخر از این لیست و نه فقط به خاطر جایزه افتخاری دست شسته.

نامزد واسه: دو فیلم واسه بهترین بازیگر زن (بیگانگان، گوریل ها در مه) و یه فیلم واسه بهترین بازیگر مکمل زن (دختر کارگر)

استحقاق جایزه واسه: بیگانگان

مجازات احتمالی واسه: چپی

Max von Sydow مکس وان سیدو

وقتی که سینمای خونه هنر اروپا بر فراز عناوین روشنفکری و مدرنیسم قرار داشت، مکس وان سیدو چهره شناخته شده اون به شمار می رفت. ایشون با درخشش در خیلی از شاهکارهای اینگمار برگمن، (مهر هفتم، مثل تو یه آینه، مصیبت اونا)، درحالی که هممون رو در جن گیر، فلش گوردون، گزارش کمترین، جزیره شاتر و … به انزجار می کشید وارد هالیوود شد. به لحاظی این بازیگر موفق شده که تا چهل سال پیرمرد الگو و مرجعی باشه.

نامزد واسه: یه فیلم واسه بهترین بازیگر مرد (پله فاتح) و یه فیلم واسه بهترین بازیگر مکمل مرد (شدیدا بلند و به طور کامل نزدیک)

استحقاق جایزه واسه: «هانا و خواهرانش» و «نور زمستونی»

مجازات احتمالی اون واسه: کوبیدن به سینه مرگ

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

اخبار اسکار اخبار داغ سینما برندگان اسکار مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *