دی اکسید کربن و شرایط محیطی

از تهویه در ساختمان جهت از بین بردن آلودگی هایی که در محیط های مختلف ایجاد می شود استفاده می شود این آلودگی ها توسط دمای بدن ، دی اکسید کربن و بخار آب و گرد و غبار ناشی از حرارت در فضا ایجاد می شوند ، تهویه هوای تازه به درون ساختمان جریان می یابد و گرمای اضافی از محیط دفع می شود و این امر آسایش محیطی را به همراه دارد .
کنترل شرایط محیطی توسط دستگاه اتوماتیک برقرار می شود که عملکرد دستگاه بدین صورت می باشد که هوای تمیز و تازه به داخل دستگاه عمل آورنده اصلی کشیده و در صورت ضرورت با هوای بازگردش مخلوط می گردد .
در تابستان هوا با عبور از صافی و شستشو دهنده ، در لوله های مارپیچ سرد کننده خنک می شود . هوا در تابستان و زمستان به کمک یک بادبزن به داخل دو کانال رانده می شوند . کانال هوای گرم به یک واحد گرمایش و کانال هوای سرد به لوله های مارپیچ سرد کننده یا خنک کننده مجهز است هوا پس از عبور از بخاری یا خنک کننده از طریق کانال هوای سرد یا هوای گرم به هوای مخلوط کننده می رود که معمولا زیر پنجره اتاق های مختلف نصب می شوند و این اختلال در داخل واحد ها توسط ترموستات کنترل می شود . کارگاه ها و آزمایشگاه ها نیاز به هوای فشرده دارند برای برآوردن این نیاز احتیاج به یک سیستم مرکزی تولید هوای فشرده با مخزن ذخیره و رطوبت گیرهای مناسب و کنترل های مربوطه می باشد و توسط یک شبکه ی لوله کشی به تمام نقاط مورد لزوم متصل نمود .
12-8- نورپردازی و روشنایی سالن ها
برای روشنایی ادیتوریوم و نورپردازی موضعی صحنه ، غالبا از پروژکتورهای سقفی استفاده می شود . هر یک از این پروژکتورها قاب نگهدارنده ای دارد که از فلز ساخته شده و به سازه سقف آویخته می شود و بسته به موقعیت و نوع طرح بخش هایی از کل این ساختار باید در فضای زیر سقف مخفی گردد گاهی پروژکتورها در سقف جاسازی و تمهیداتی استتار می گردند . نورپردازی از سقف ، معمولا به دو روش انجام می گیرد . در روش قدیمی شخصی گرداننده در کنار پروژکتورها مستقر شده زاویه ی تابش نور ، سطح روشنایی و رنگ آن را تنظیم می کند ، در روش جدید تمام این اعمال به توسط موتورهای الکتریکی و از راه دور کنترل می شود که در هر صورت برای تعمیر و نگهداری باید پل های ارتباطی و دسترسی در فضای سقف ایجاد شده باشد . لازمه ی دیگر تدارک روشنایی اضطراری است که منبع انرژی آن باید از روشنایی معمولی سالن مجزا باشد ، در این مورد عموما از پروژکتورهای سقفی ، به طور کلی به کابل کشی های گسترده ای نیاز دارد که باید با رعایت تمامی مقررات ایمنی ، از غلاف ها و شبکه های ویژه در سقف عبور داده شوند و اتصالات لازم برای آن ها پیش بینی گردد . نورپردازی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم . نور مستقیم شدت روشنایی بیشتری دارد و مستقیما از منبع نور پخش می شود و نورپردازی غیر مستقیم که نور مستقیم پخش نکرده عموما روشنایی کمتری دارد و از آن ها برای تزئینات استفاده می شود که معروف هستند به نور مخفی .
تاثیر نور در داخل سالن به عوامل زیر بستگی دارد :
الف : ساخت بین چراغ ها تا سطح زمین یا بر روی آن ها
ب : طول و عرض و ارتفاع سالن ( حجم داخلی )
ج : نورپردازی مستقیم و غیر مستقیم
د : درجه ی روشنایی دیوارها و کف و سقف
ه : شدت روشنایی چراغ ها
و : بلندی ارتفاع صندلی ها تا منبع نور یا سقف
نورپردازی در کلاس ها و راهروها و لابی از لامپ های کم مصرف و یا فلورسنت چهل وات می باشد که در سقف تعبیه می شود و باید در این قسمت های ذکر شده اگر ساختمان دارای سیم کشی برق اضطراری جهت زمانی که برق قطع می شود نمی باشد باید از لامپ های اضطراری که خود به خود با قطع شدن برق ساختمان روشن می شود استفاده نمود تا در مواقع لازم روشنایی حداقل را برای ما ممکن سازد .
13-8- سازه
در انتخاب سازه این مجموعه هدف انتخاب سازه ای با اولویت اقتصادی بوده که در تلفیق مناسبی با مفاهیم و اصول ایمنی زیبا شناسی، سرعت در نصب در اجرا و پایداری کافی باشد . به دنبال این موضوع و با توجه به نوع فضا های سازه ی انتخاب شده از نوع قاب خمشی و پوشش سقف نیز از نوع کامپوزیت می باشد که با توجه به فرم مجموعه تمهیدات جهت اجرای درز انبساط در نظر گرفته می شود ونوع سازه برای دهانه های سالن آمفی تئاتر و سالن ورزشی این پروژه سوله می باشد .
سقف :
معرفی و نحوه اجرای سقف کوبیاکس
: روش های اجرا
سقف کوبیاکس (cobiax) یک نوع سقف جدید است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دوطرفه اما متفاوت با آنهاست. که در ادامه به معرفی این سقف نوین و بررسی مزایا و روش های اجرایی آن می پردازیم.
مفهوم کوبیاکس
اساس طراحی تکنولوژی Cobiax مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)
بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.
در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.