دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با بهره گیری از سیستم ایمنی مصنوعی

تکه ای از متن پایان نامه :

باشند(گره‌هایی که به عنوان دروازه و یا سردسته[1]  انتخاب می‌شوند)، زیرا بیشتر مسیرهااز این گره‌ها عبور می‌کنند، لذا نرخ ارسال بیت‌ها از این گره‌ها، نسبت به گره‌هایی که در شبکه‌های‌سیم‌بندی شده این موقعیت را دارند، کمتر می باشد[16].

یکی دیگر از خواص قابل ذکر در شبکه‌های موردی، تحرک گره‌ها و همبندی پویا می باشد. از آنجایی که گره‌ها می‌توانند آزادانه حرکت کنند، لذا همبندی شبکه به طور تصادفی و پیش‌بینی ناپذیری می‌تواند به سرعت تغییر کند. پیوندها می‌توانند دوطرفه و یا یک‌طرفه باشند.(شکل 2-7)

 

شبکه را ترک کنند و یا خود را به حالت خاموش درآورند. پروتکل‌های مسیریابی شبکه‌های موردی سیار بایستی زمان همگرایی را پس از تغییر همبندی را به حداقل برسانند. زمان همگرایی در شبکه‌های موردی معمولاً بحرانی می باشد. زیرا که در صورت ایجاد وقفه در تغییر همبندی و عدم همگرایی سریع در شبکه، امکان خطای مسیریابی و خطر حمله افزایش می‌یابد[14].

مورد دیگری که در شبکه‌های سیار مطرح می باشد، مسأله تامین انرژی می باشد. در شبکه‌های موردی سیار به دلیل عدم وجود زیرساختار که در شبکه‌های سیم‌کشی تقویت سیگنال‌ها را برعهده دارند، خود گره‌ها که تنها عناصر موجود در شبکه هستند بایستی انرژی لازم را تأمین کنند. گره‌ها در شبکه‌های موردی سیار انرژی و توان خود را از باتری‌ها و یا دیگر منابع تمام شدنی به دست می‌آورند لذا یکی از موارد مهم و مورد بحث مسأله تأمین انرژی و مدیریت آن می‌باشد. گره‌ها عمدتاً سیار هستند و یا کامپیوترهای کیفی و …، که به دلیل کوچک بودن این وسایل شارژ باطری آنها هم کم می باشد، پس یکی از معضلات موجود کم بودن توان باطری می باشد.

مطلب مشابه :  دانلود : بررسی رابطه سبک های حل مسئله و هوش هیجانی شاگردان با سبک های حل مسئله و هوش هیجانی اولیاءشان

مسأله دیگر این می باشد که بعضی گره‌ها بدلیل واقع شدن در بعضی موقعیت‌ها (مانند ابتدای دسته‌هاو دروازه‌ها)  که در مسیرهای بسیاری شرکت می‌کنند، انرژی خود را به سرعت از دست می‌دهند و به دلیل اتمام باطریشان از شبکه خارج می‌شوند[14].

یکی از موضوعات مهم، مسیریابی در شبکه موردی سیار می باشد. شکل زیر مسیر را از یک گره به گره دیگر نشان می‌دهد.

[1] Cluster-Head

یک الگوریتم جدید مبتنی بر بسته تله جهت کشف حمله سیاهچاله در شبکه‌های موردی 93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه