دانلود پایان نامه ارشد : بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

عبادی ،ارزشی ومعنوی وسیله وبرنامه ای می باشد که بشر رامی تواند به بلندترین قله کمال برساند.

 

 

1-2- اظهار مسأله

خداند، حکیم می باشد واز این رو کار اودارای هدف می باشد. البته خدای تعالی به سبب غنای ذاتی،ازهدف منزه می باشد، لیکن خودجهان دارای هدف وجودی می باشد وبه آن نائل می گردد. هدف والای مخلوق وکمال نهایی او این می باشد که بنده خداوند گردد،« وما خَلَقتَ الجِن والِانس الّا لِیَعبُدونَ » البته روشن می باشد که خداوند محتاج نیست تا مورد پرستش قرار گیرد.« إن تَکفُروا أنتُم ومَن فِی الأَرضِ جَمیعاً فإنّ الله لَغَنیُّ الحَمید ».عبادت به ظاهرو باطن خود غایت مخلوق می باشد نه خالق غنی محض.

حج نیز همچون سایر عبادات غایت خلق می باشد نه خالق ،زیرا او عین غنا وبی نیازی و کمال محض می باشد. با این اظهار، راز این سخن خداوند آشکارمی گردد که فرمود: «ولِللّهِ عَلَی الناسِ حِجُّ البَیتِ مَنِ إستَطاعَ الیهِ سَبیلاً ومن کَفَرفَأنّ الله غَنیٌ عنِ العالَمین» زیرا حج عبادتی می باشد که ازجانب خدا برمردم واجب شده می باشد وآنان به گزاردن حج وعمره نیازمندند. پس اگرکفرورزیدند، بایستی بدانند که خداوند ازجهانیان بی نیاز می باشد، چه رسد به آن هاوعبادتشان.(جوادی آملی،1386،صص157-156)

عبادت اگرچه غایت آفرینش می باشد اما خودمقدمه یقین ویقین غایت آن می باشد:« وأعبد ربّک حتی یأتیک الیقین». حج نیز نشانه وفراهم آورنده هدف والای عبادت یعنی یقین می باشد. زیرا حج ،نورو بصیرت وشهود می باشد وازهمین رو در روایات آمده می باشد که تارک حج کورمحشور می گردد واو دردنیا کور می باشد ودرآخرت کورتر وگمراه تر.(همان)

سالکان طریق عبودیت وبندگی معتقدند که عبادات ازنظر خاصیت اثرگزاری در روح وتکمیل نفس مختلف اند. بعضی اثر تطهیروتخلیه دارند وبعضی موجب تزیین وتخلیه جان می شوند. عبادت حج درمیان انواع عبادات امتیازش این می باشد که جامع الامرین می باشد، هم خاصیت تطهیردارد وهم مایه تزیین. هم دفع ظلمت می کند وهم نورانیت ذکر وانس با خدا می آورد. البته ما آن حج وآن عبادتی رامنشأ این همه آثارعظیم حیاتی معرفی می کنیم که دارای روح ومغزباشد وبا در نظر داشتن دقائق گردد زیرا تا خود بشر اصلاح نشود ،نباید منتظر اصلاح جوامع بود.

امام علی(ع) می فرمایند: «حج آزمونی بزرگ وامتحانی سخت وآزمایشی آشکار برای پاک سازی وخالص شدن می باشد که خداوند آن راسبب رحمت ورسیدن به بهشت قرار داد.»(دشتی،1388،خطبه1،ص27)

مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات