دانلود پایانامه کارشناسی ارشد : بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

تکه ای از متن پایان نامه :

در مبحث اول ایشان به تعریف و ماهیت شرط نامشروع در فقه شیعه پرداخته اند. از کلام فقهاء این چنین برداشت می گردد که آن ها شرط نامشروع را به دو صورت زیر معنا کرده اند. 1-شرط مخالف کتاب و سنت2-شرطی که حلالی را حرام، یا حرامی را حلال کند.

در این مجموعه ایشان گفته اند که شیخ انصاری و به تبع این شیخ بزرگوار بعضی دیگر از فقهاء شرط نامشروع را شامل موارد زیر دانسته اند: «شرطی که فی نفسه جایز نباشد»ایشان در بحث شرایط صحت شرط در مکاسب خود هشت شرط( و به بیانی نه شرط)را به عنوان شروط صحت شرط ذکر کرده اند و… (همان).                                                                                                                         

   مسعود رهنمون در ارتباط با بیع شرط مجموعه ای به نام«مرور زمان در بیع شرطی»نگاشته اند. گرچه عقد و معامله بیع شرط در قانون مدنی از مواد 458 الی 463تصریح شده و از طرف علماء علم حقوق نیز در اطراف این معامله بحث های مفصلی به اقدام آمده می باشد.

جای تردید نیست که در ریشه و اساس مطالبی که راجع به قانون مدنی می باشد بایستی در کتب فقه شیعه جست و جو نمود، زیرا منبع منحصر به فرد قانون مدنی ایران همان آراء و عقاید فقه اسلامی می باشد که از آیات قرآنی و اخبار با رعایت چهار اصل مسلم: کتاب، سنت، عقل و اجماع استخراج گردیده می باشد. ایشان عنوان کرده اند که، موضوع بیع شرط در کلیه کتب فقهی عنوان خارجی داشته و فقهاء و علماء حقوق اسلامی با نظر و دقت به آن نگریسته اند و اکثریت نزدیک به اجماع آن را بیع صحیح الارکان و کاملی دانسته اند و به محض وقوع عقد مبیع را ملک مشتری و ثمن را ملک بایع بایع شناخته اند. منتهی با این قید که اگر بایع در مدت معین ثمن را به مشتری رد نمود حق فسخی برای او ایجاد می گردد که می تواند از آن حق بهره گیری کند و….  دکتر مهدی دامغانی(سردفتر 25 تهران) در مجموعه نوشتار خود تحت عنوان«فرق بیع شرط با رهن»به مطالعه و تبیین این دو نوع عقد پرداخته اند. ایشان در این مجموعه اظهار کرده اند که، کدام یک به نفع بدهکار و کدام یک به نفع بستانکار می باشد؟بستانکار(مرتهن)معامله رهنی می تواند از مورد رهن اعراض کند و در عوض شخص بدهکار یا سایر اموال او را توقیف کند اما در معامله شرطی چنین نیست.

ایشان در ادامه اذعان داشته اند که، یکی از انواع بیع که در شرع و قانون مدنی دارای عنوان خاص می باشد«بیع شرط»می باشد وآن عبارت می باشد از اینکه فروشنده مال یا ملک خود را به خریدار بفروشد اما در ضمن عقد شرط می گردد که چنانچه در ظرف مدت معین، فروشنده تمام یا قسمتی از ثمن معامله را به مجید رضایی در نوشتاری تحت عنوان«اوراق اختیارمعامله در منظر فقه امامیه»(رضایی،مجید،فصلنامه پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع)،شماره 255،به 1384)به مطالعه این مسأله پرداخته اند.

ایشان اظهار کرده اند که، این مقاله به دلیل اهمیت کارکرد اوراق اختیار معامله در بازار بورس، مطالعه فقهی آن را مد نظر قرار داده تا در صورت تصحیح معامله آن بازار بورس اسلامی بتواند از مزایای آن بهره مند گردد. با مطالعه انواع اختیار معامله،

مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن