دانلود پایانامه : بررسی مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :


 

رکن حجرالاسود ،نقطه آغاز وپایان هرشوط طواف بوده ودربرابر آن سنگ سیاهی روی زمین تا انتهای مسجد کشیده شده می باشد. به علاوه چراغی سبزرنگ بردیوارمسجد برابرحجرالاسود نصب شده تا راهنمای طواف کنندگان باشد.(همان)

حجرالاسود را یمین الله یعنی دست راست خداوند دردنیا لقب داده اند. کما اینکه مقام ابراهیم درطرف مقابل آن می باشد وبه منزله چپ می باشد. گرچه خداوند متعال مجرد محض می باشد ومنزه ازآن می باشد که جسم باشد ودست داشته باشد. اما ازجهت تشبیه معقول به محسوس این گونه اظهار شده می باشد. خداوند برای این که درعالم3. صبوروبردباربوده ،بسیاردرپیشگاه خداوند اشک می ریخت.(هود،25)

  1. اوپیشوای صالحان وخودبه تنهایی یک امت بود.(نحل،120)
  2. شکرگزارنعمت های الهی بود.(همان،121)
  3. پیامبری صدیق بود.(مریم،41)
  4. خداوندآتش رابراوسردو گوارا ساخت.(انبیاء،69)
  5. به پیمان های خودوفادار بود.(نجم،37)

گرچه طواف دورخانه خدا،به منزله نمازاست اما کافی نیست بایدبعداز طواف ،نمازهم بخوانی تامهرتأییدی برای آن طواف باشد. دورکعت نمازطواف آن هم پشت مقام ابراهیم. (قرائتی،1387،ص73)

زمزم

چاه زمزم ازدیگرآثارمسجدالحرام می باشد که با نام های چاه اسماعیل، حفیره، عبدالمطلب، شفا، سقم، عافیه، میمونه، طعم ، برکه، برّه و… شناخته می گردد. این چاه درقسمت شرقی مسجدالحرام قرار دارد وهمانند دیگرمشاهد حج ازآثار ابراهیم ،اسماعیل وهاجراست.(شالچی،1389،ص147)

پیشینه چاه زمزم

در روایات اسلامی آمده می باشد پس ازآن که ابراهیم همسروفرزندش راترک نمود تشنگی برآن هاچیره گردید وخداوند به وسیله جبرئیل چاه زمزم رابرای حفظ جان اسماعیل وهاجرپدیدآورد. به این شکل چاه زمزم آیتی ازآیات الهی می باشد. وجود این چاه واهمیت آن برای مردم مکه سبب شده بود تا درقریش منصب سقایت به وجود آید. این منصب دراوایل ظهوراسلام در دست عباس عموی پیامبر بود.

در روایات اهل بیت نوشیدن از آب زمزم سفارش شده می باشد وهرمسلمان به متبرک بودن آن باوردارند.

امام علی(ع) فرمودند:« ماءٌ زمزمٌ خَیر ماء عَلَی وَجهِ الاَرضِ؛آب زمزم بهترین آب روی کره زمین می باشد.»(کلینی رازی،1375،ص386)


مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه مبانی و آثار تربیتی حج از منظر قرآن و روایات