دانلود پایانامه : بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

تکه ای از متن پایان نامه :

دکتر سید عباس موسویان در کتاب ابزارهای مالی اسلامی، به مطالعه حیل شرعی برای فرار از احکام الهی پرداخته اند. ایشان در این کتاب اظهار کرده اند که بشر ها در روبرو شدن با احکام و مقررات به سه گروه تقسیم سید حسین میر معزی در کتاب بیع الخیار از منظر فقه و اقتصاد به مطالعه این نوع بیع پرداخته اند ایشان در اختصار این کتاب اظهار دارند که: «بیع الخیار از منظر فقه و اقتصاد به مقصود مطالعه فقهی بیع الخیار آغاز به مفهوم و ادبیات آن در فقه توجه شده و سپس ماهیت این عقد اسلامی و ادله صحت آن مورد اهتمام قرار گرفته می باشد.

نویسنده در ادامه به اقسام مختلف بیع الخیار مانند تقسیم آن از جهت انواع ثمن و انواع شرط در ثمن اشاره کرده و در بخش دوم کتاب که به کابرد بیع الخیار در فقه و اقتصاد اشاره دارد آغاز کاربرد آن را در بانکداری بدون ربا مورد توجه نویسنده قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به کاربرد این عقد اسلامی در بازارهای مالی نقد و بازارهای مالی مشتقه توجه کرده می باشد.

منوچهر عدل سردفتر 178 تهران مقاله ای تحت عنوان این که آیا بهتر نیست بیع خیاری از قانون مدنی ما حذف گردد؟ نوشته اند.

ایشان در این مقاله اظهار دارند که عمر بشر بسیار کوتاه می باشد، اگر عمر متوسط بشر را شصت سال بگیریم در دوران بچگی و پیری به علت عدم رشد قوای دماغی از حیات خود بهره گیری شایسته ای نمی توانیم ببریم و تا وقتی بخواهیم چیزی از حیات بفهمیم پیر می شویم و کوس رحیل از دار فانی نواخته می گردد، پس با حذف بیست سال از اول و آخر، عمر واقعی ما بیست سال بیشتر نیست.

پس بایستی تا می توانیم از تشریفات زندگی کاسته و تعارفات بیجا و مقدمه چینی های بی معنی را دور انداخت و به اصل مطلب پرداخت. ایشان می گویند که، زیرا ربا در اسلام می باشد و از طرفی مقتضیات جهان ایجاب می کند که مردم از منافع سرمایه و پول خود مانند سایر اموال بهره گیری کنند و راه مستقیم عواطف مذهبی شان را جریحه دار می ساخته لذا به بیراهه دست زدند و بیع شرط متوسل شدند و برای اینکه اسم بهره را نیاورند می نویسند: «فروشنده بابت منافع مورد معامله که از طرف خریدار با اجاره به او داده می گردد ماهیانه فلان مبلغ بایستی به موجب قبوض اقساطی رسمی در وجه خریدار بایستی بپردازد…

ایشان در ادامه اظهار کرده اند که دولت، ملت و اختصار همه مردم می دانند که مقصود بهره پول می باشد و مال الاجاره نیست اما همه ما دانسته و ندانسته تظاهر می کنیم و به هم دروغ می گوییم. در این مقاله ایشان می گویند که اگر اگر وجه الضمان ضمن الشرط قید می گردید و بر روی ثمن معامله افزوده نمی گردید بهتر بود و… (عدل، منوچهر،آیا بهتر نیست بیع خیاری از قانون مدنی ما حذف گردد؟،1342).

محمد اعتضاد در مقاله ای خیار شرط را مورد مطالعه قرار داده اند. اختصار نوشتار ایشان به توضیح زیر می باشد:

اهل علم گفته اند که خیار را می توان برای یکی از آنها بدون دیگری نیز شرط نمود(طبق حدیث).


مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن