دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با استفاده از سیستم ایمنی مصنوعی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با بهره گیری از سیستم ایمنی مصنوعی

تکه ای از متن پایان نامه :

همه‌ی گره‌های مخرب می باشد که همگی به نحوی کوشش خواهند نمود تا با انحراف فرآیند مسیریابی، خود را در میان جریان‌های ارسال داده قرار داده و مانع رسیدن بسته‌ها به مقصد گردند.در ادامه‌ی این پژوهش گره‌های پرکاربرد و بیش فعال را گره کاندید می‌نماییم.

فرآیند شناسایی گره‌های کاندید شامل مراحل زیر می‌باشد:

1- گره IDS  بعنوان یک گره فرستنده ظاهر شده و چندین پیام کشف مسیر RREQ جعلی را با مبدأ یکسان و مقصدهای متفاوت بصورت چند پخشی برای کشف مسیرهای متفاوت(مانند: RI,R2….Rn) به همه‌ی گره‌های در دسترس خود ارسال می‌کند و منتظر بسته‌های پاسخ RREP همه‌مسیر ها می‌ماند .

2- بعد از اتمام مدت انتظار که برابر با مدت زمان مجاز شبکه[1] می‌باشد، به مطالعه پیام های پاسخ رسیده می‌پردازد. در ادامه بکمک الگوریتم‌های انتخاب کوتاهترین مسیر، مسیر‌های بهینه را برای تمام مسیرهای درخواست شده، انتخاب می‌کند. (مانند: S1,S2…..Sn)

دلیل انتخاب کوتاهترین مسیر‌ها این می باشد که؛ همه‌ی گره‌های مخرب با دستکاری‌های غیر مجاز ( مانند صفر کردن شمارنده‌ی گام وغیره) کوشش خواهند نمود که جریان مسیریابی را به انحراف کشانده و فرستنده را قانع کنند که مسیر عبوری از آنها کوتاهترین مسیر بوده  تا از این طریق خرابکاری های مورد نظرشان را بر داده‌های ارسالی اعمال نمایند.

3-  جدول محاسبخ میزان مشارکت ( جدول 3 -1)  ایجاد خواهد نمود. اولین ستون شامل لیست همه‌ی گره‌هایی می باشد که در  کوتاهترین مسیرها شرکت داشته‌اند . ستون‌های بعدی شامل شناسه مسیرهای انتخابی می باشد . و ستون آخر ، بیشینه میزان مشارکت هر گره در تمام مسیر‌های انتخابی می باشد.

 

 

دلیل در نظر گرفتن گره‌های پرکاربرد  با میزان مشارکت بیش از نصف کل مسیرهای ایجاد شده این می باشد که ؛اول اینکه مهم می باشد که کارایی و راندمان  بیش از 50% برای شبکه مورد نظر حاصل گردد و از آنجا که در بیشتر از 50% مسیر های ایجاد شده این گره ها حظور داشتند ، لذا صحت و سلامت این گره‌ها با ارزش خواهد بود . دوم اینکه ؛ ذاتا گره‌های مخرب کوشش دارند در جریان‌های مسیریابی با دستکاری‌های غیر مجاز در فرآیند مسیریابی ، خود را جزو این دسته از گره‌ها قرار دهند .

[1] Time Out

یک الگوریتم جدید مبتنی بر بسته تله جهت کشف حمله سیاهچاله در شبکه‌های موردی 93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه