دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان

تکه ای از متن پایان نامه :

اصطلاح مزبور از دو واژه بیمه و اجتماعی تشکیل می گردد. مفهوم بیمه به خطرات مشابه و قربانیان احتمالی مشابه تاکید دارد و اجتماعی نیز به طرح ملی و همگانی و نه انفرادی نظر دارد. بیمه اجتماعی می تواند خطرات متعددی را تحت پوشش قرار دهد.

اصطلاحبیمه تجاری دارای دو معنای عام و خاص می باشد. در معنای عام به بیمه خسارت، اشخاص و مسئولیت تقسیم می گردد؛ اما به مفهوم خاص، اصطلاحی می باشد که در معنی بیمه اموال یا بیمه خسارت بکار می رود و مقصود قرارداد بیمه ای می باشد که در مورد اموال و نه اشخاص منعقد می گردد. مثلا بیمه بدنه اتومبیل و بیمه سوانح کارخانه از نمونه های بیمه اموال می باشند.

این اصطلاح در معنی بیمه های اشخاص نیز بکار می رود. مقصود از بیمه اشخاص، بیمه بشر می باشد در برابر حوادثی زیرا مرگ یا سانحه. در عین حال پوشش خطرات ناشی از مرگ، ازکارافتادگی و بیماری در زمره حمایتهای تامین اجتماعی می باشد(ماده 2 قانون تامین اجتماعی). از اینرو ممکن می باشد بازماندگان شخصی که خود را بیمه عمر کرده می باشد در فرض فوت بیمه شده از دو طرفداری برخوردار گردند: وجه بیمه عمر که از طرف موسسه بیمه تجاری پرداخت می گردد و مستمری بازماندگان که از طرف موسسه بیمه اجتماعی ارائه می گردد.

در عین وجود بعضی مشابهت ها بین بیمه های اجتماعی و بیمه های تجاری بایستی به بعضی از عمده ترین تفاوتهای این دو اشاره نمود:

  1. 1-اصول حاکم بر بیمه های تجاری و بیمه های اجتماعی تفاوت بنیادین دارد. به نحوی که می توان گفت عدم درک این تفاوت می تواند فهم مقررات راجع به هر یک را دشوار سازد. 2- در بیمه های تجاری قصد انتفاع و در بیمه های اجتماعی عدم آن تأثیر اساسی دارند.3- دولت در بیمه های اجتماعی تأثیر ناظر و حامی را دارد؛ و در بعضی موارد به تضمین تعهدات بیمه های اجتماعی می پردازد. در حالیکه در بیمه گسترش پوشش بیمه بیکاری به کارمندان دستگاه های اجرایی
  2. تعیین شرایط دریافت و مبلغ کمک هزینه عائله مندی و اولاد
  3. تکلیف دستگاه های اجرایی به فراهم کردن پوشش بیمه مکمل برای کارمندان، بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان
  4. مقررات خاص مربوط به احتساب سابقه
  5. تجویز اشتغال بازنشستگان بصورت محدود و با شرایط خاص
  6. مقررات خاص مربوط به مرخصی استعلاجی
  7. حق سنوات و شرایط پرداخت آن

یکسان سازی انواع بیمه در راستای برابری حقوق شهروندان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه