دانلود پایان نامه ارشد با موضوع دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با استفاده از سیستم ایمنی مصنوعی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :دفاع در برابر حملات سیاه­چاله در شبکه های موردی سیار با بهره گیری از سیستم ایمنی مصنوعی

تکه ای از متن پایان نامه :

حمله‌ی حفره خاکستری[1] : این حمله، نوع خاصی از حمله‌ی سیاهچاله می باشد که گره مهاجم پس از جلب بسته های یک گره به سمت خود، گروهی از آن ها را به صورت انتخابی دور می ریزد و بقیه را ارسال می کند.

در این حمله گره مهاجم یکی از گره‌های میانی یا یک گره با فاصله دورتر از گره مبداء می باشد و در جریان مسیریابی شرکت می‌کند و بسته پیام درخواست مسیر را برای گره مقصد می‌فرستد و بسته پاسخ مسیر را نیز الگوریتم‌های مشارکتی ، غیر متمرکز بودن پروتکل‌ها و فقدان یک خط دفاعی مناسب باعث شده امروزه در مقابل این حملات آسیب پذیر باشند. در این نوع حمله یک کاربر یا Node با دسترسی مجاز نمی‌تواند وارد شبکه گردد. این حملات می‌تواند خود را به شکل گوناگون بروز دهد. به طور مثال مشکلات نرم‌افزاری، مشکلات سیستم عامل و یا حتی مشکل در عملکرد باتری باشد. بهترین راه مقابله با چنین حملاتی بهره‌گیری از وصله‌های امنیتی (patch)  به روز کردن سیستم عامل به صورت متناوب می باشد. به هر حال باید توجه داشت که تعیین سطوح و الگوهای امنیتی مناسب در مقابل چنین حملاتی کاری پیچیده‌ای می باشد.

حمله‌ی پخش مکرر[2] :این نوع حمله یک نوع از حملات به شبکه می باشد که در آن داده‌های معتبر  به‌صورت خرابکارانه یا متقلبانه با تاخیر به مقصد می‌رسند یا تکرار می‌شوند. مهاجم حمله‌ی پخش مکرر را به داخل ترافیک مسیریابی شبکه ایی که قبلاً اسیر شده تزریق می‌کند. این حمله معمولاً به مسیرهای تازه احداث صورت می‌پذیرد. همچنین می‌تواند برای تضعیف راه حل‌های امنیتی به کار گرفته گردد.

  حمله‌ی کرم چاله [3] :یکی از حملات بسیار مشهوری که خاص شبکه‌های موردی می باشد، حمله‌ی سوراخ کرم می‌ باشد. در این حمله دو گره متخاصم با همکاری یکدیگر، یک اتصال کوتاه را در توپولوژی شبکه ایجاد می‌کنند. حمله‌ی مذکور به ترتیب زیر اجرا می گردد: درخواست مسیریابی از جانب یک گره، به یکی از گره‌های متخاصم می‌رسد. حال این گره متخاصم درخواست را از طریق یک شبکه خصوصی برای گره دوم ارسال می‌کند. حال اگر این دو گره مقدار شمارنده hop درخواست مسیر را عوض نکنند، مقدار زیادی از مسیر توسط این شبکه خصوصی بدون افزایش مقدار hop طی شده می باشد. بدین ترتیب ممکن می باشد به جای ده‌ها hop ، تنها با دو hop بسته به مقصد برسد. در این حالت، مطمئناً این مسیر به عنوان کوتاهترین مسیر انتخاب می‌گردد.

[1] Greyhole Attack

[2] Replay Attack

[3] Wormhole Attack

یک الگوریتم جدید مبتنی بر بسته تله جهت کشف حمله سیاهچاله در شبکه‌های موردی 93

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه