جنگ جهانی دوم و مصرف کننده

– بیضه تخمدان: کاهش توان میل جنسی ، کاهش توان جنسی
متادون
یک ماده مخدر مصنوعی است که در جنگ جهانی دوم به علت کمبود مرفین برای تسکین مجروحین به وسیله آلمانی ها ساخته شد ، در حقیقت متادون یک داروی بر طرف کننده درد است که برای تسکین سرفه هم آن استفاده می کنند. گرچه متادون خود یک ماده اعتیاد آورنده قوی است ولی به عنوان یک داوری پزشکی برای ترک و معالجه معتادان به تریاک ، هروتین و مرفین از آن استفاده می کنند. اثرات دارویی آن تا حدی شبیه به مرفین بوده ، با این تفاوت که پس از مصرف ، مدت بیشتری طول می کشد تا اثرات آن ظاهر شود و به مدت طولانی تردر بدن باقی می ماند.
کدئین
یکی از مشتقات معروف تریاک است که 2/0 الی 8/0 در صد از آن را تشکیل می دهد و به عنوان مسکن در اشکال مختلف قرص ، کپسول و شربت در پزشکی کاربرد دارد. اثر کدئین در حدود اثر مرفین است و در صورتی که زیاد مصرف می شود علائمی مانند اثرات مرفین خواهد داشت. نحوه مصرف آن به صورت تزریقی و خوراکی می باشد.
پاپاورین
یکی از مشتقات مؤثر تریاک می باشد که سفید کریستالی است و از نظر زهراگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. ماده ای است نشاط آور و محرک کار عضلات صاف مثل روده را کند کرده و باعث شل شدن آنها می گردد. در برونشها و رگها انبساط ایجاد نموده و در آب نا محلول است و دراین ماده هم مثل متادون از دارو های سستی زای مصنوعی می باشد که قدرت صد درد آن از مرفین کمتر است و عضلات بدن را سست و شل می کند.
مواد توهم زا
شاهدانه
بوته ای است شبیه گرنه که بلندیش تا 2 متر می رسد. گیاه تر و ماده آن به صورت جداگانه بوده دارای برگهای انبوه دراز و کنگره دار می باشد که میوه آن در سر شاخه به صورت خوشه نمایان است. اصولاً شاهدانه برای روغن گیری و خوراک طیور استفاده می شود. بو داده و برشته آن را مردم به صورت تفنن می خورد. نام لاتین این گیاه کانابیس است. اگر از سر شاخه های به گل نشسته گیاه ماده چسبیده ای به نام رزین که در حال ترشح است جمع آوری و خشک شود ، در واقع حشیش به دست آمده است. این گیاه در امریکای شمالی به نام ماری جوانا یا چرس، در انگلیس به گراس ، در فرانسه ادب ، در هندوستان بنگه و گنجا ، در خاور نزدیک و خاورمیانه حشیش ، در آفریقای جنوبی دگا ، در سوریه و لبنان حشیشه الکیف ، در ترکیه اسر یا اسرا ، در آفریقای مرکزی کامیا ، در اسپانیا و در دیگر کشور ها به اسامی مختلفی چون وید ، پات ، شانگ ، چاراز ، مکونا و غیره شهرت دارد. در هر حال هر اسم و نامی بر این گیاه و مشتقات آن نهاده شود ، اثرات توهم زایی آن همچنان پابر جاست در اینجا به حالاتی که پس از استعمال حشیش و ماری جوانا در مصرف کننده روی می دهد به طور اختصار اشاره می کنیم:
– در اثر نشئه شدن اشیای مجاورش را بزرگتر و یا کوچکتر می بیند.
– اشتهای کاذب و میل به مصرف غذا پیدا می کند.
– احساس قدرت عجیب در خود داشته و دست به اعمال وحشیانه و جنون آور و خشونت زا زده و احساس پرواز کردن و سفر درآسمان و نوعی انبساط خاطر و آرامش و اعتیاد به نفس کاذب پیدا می کند.
– فردی به خواب عمیقی فرو می رود.
حشیش
ماده ای به رنگ سیز تیره و گاهی قهوه ای مایل به سیز شبیه حنا که از گل ، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث و از ترشحات چسبیده آنها به صورت صمغ به دست می آید. حشیش حاوی ماده ای شیمیایی به نام T.H.C (تترا هیدروکانا بینول) است که ماده موثر آن به شمار می رود. حشیش در طبقه بندی مواد مخدر ، جزء مواد مخدر تو هم زای طبیعی می باشد.
آثار مصرف حشیش
– تغییر در درک رنگ و صدا
– افزایش اشتهای کاذب
– تند شدن ضربان قلب
– قرمزی چشم
– اختلال حافظه ، گیجی و بی توجهی به اطراف
– به هم خوردگی تعادل حرکتی
– علائم روانی شدید ، مانند شنیدن صداهای غیرواقعی ، صحبت های نامربوط ، توهم و هذیان ، احساس کند شدن زمان ، سرخوشی و خنده خود به خود
عوارض مصرف طولانی حشیش