جاذبه های طبیعی و استان کرمانشاه

بخشی از کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان است و شامل قله های یال کبود و چهل نابالغان می باشد. از جمله مناطق مستعد برای پیست، فاصله میان این دو قله می باشد که به استناد نقشه “نهاوند” سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح(پیوست 2) دارای عرضی معادل حداقل 5/13 کیلومتر و وسعتی معادل حداقل 1500 هکتار می باشد. شکل 4-2، بخشی از این نقشه را به تصویر می کشد.
بر اساس اظهارات جغرافی دانان، با توجه به اینکه دامنه جنوبی کوه ها، همیشه آفتاب گیر هستند و بنابراین برف آن ها زودتر از دامنه شمالی شان ذوب می شود، دامنه شمالی کوه گرین برای راه اندازی پیست اسکی انتخاب شده است. به علاوه، بنا به گفته یکی از کوهنوردان و نیز بر اساس نقشه های دریافتی از google earth ، دامنه جنوبی کوه گرین صخره ای و نامناسب برای اسکی می باشد درحالیکه دامنه شمالی آن صخره ای نمی باشد و کاملاً مناسب انجام ورزش اسکی می باشد.
شکل 4-2: کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان
منبع: سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
شکل 5-2، تصویری روشن تر از شکل 4-2 را نمایش می دهد که در آن قله های یال کبود و چهل نابالغان را به همراه یخچال دائمی گاوماهی به تصویر می کشد. همچنین در این شکل، سراب گاماسیاب در پای جاده نهاوند-نورآباد و نیز منحنی های تراز همراه با فاصله میان آن ها مشخص گردیده است.
شکل 5-2: کوه گرین، خط الرأس دو استان لرستان و همدان
منبع: google earth
همانگونه که در این شکل مشاهده می گردد، شیب دامنه شمالی این کوه بر اساس فاصله کم تر میان منحنی های تراز، ملایم تر از دامنه جنوبی است. تیره تر بودن رنگ دامنه جنوبی به نسبت رنگ دامنه شمالی در این شکل نشان دهنده آن است که این دامنه، صخره ای و با شیب بسیار تند می باشد.
جنس سنگ های این ناحیه هم عمدتاً رسوبی و از نوع آهکی می باشند که این نوع جنس، هم در سرتاسر کوه گرین و هم رشته کوه زاگرس مشابه می باشد (سایت دفتر آمار و اطلاعات استان همدان).
به لحاظ مرزبندی های جغرافیایی، دامنه شمالی کوه گرین واقع در منطقه گاماسیاب، جزء شهرستان نهاوند استان همدان محسوب می شود.
استان همدان در گستره ای به مساحت 19491 کیلومتر مربع، در غرب ایران قرار گرفته است. این استان از شمال به استان های زنجان و قزوین، از جنوب به استان لرستان، از شرق به استان مرکزی و از غرب به استان کرمانشاه و قسمتی از استان کردستان محدود است. بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن آبان ماه سال 1390 کل جمعیت استان 1758268 نفر می باشد. استان همدان دارای 9 شهرستان می باشد که عبارتند از: همدان (مرکز استان)، اسدآباد، بهار، تویسرکان، رزن، فامنین، کبودرآهنگ، ملایر، نهاوند (شکل 6-2).

شکل 6-2: نقشه استان همدان و استان های همجوار
همدان قدیمی ترین شهر ایران و از کهن ترین شهرهای جهان است. همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران بوده است. آثار یافت شده از محوطه باستانی هگمتانه و نیز کتیبه های گنج نامه از آن دوران هستند. استان همدان به دلیل داشتن مراکز تاریخی و دیدنی بسیاری، به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی و توریستی کشور شناخته می شود. از جمله آثار تاریخی و گردشگری این استان می توان به آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان، آبشار و کتیبه های گنج نامه، تپه هگمتانه، غار علی صدر، شیر سنگی و بسیاری دیگر از این آثار اشاره کرد. آرامگاه بوعلی سینا نماد شهر همدان و همچنین یکی از نمادهای پیشینه ایران در فرهنگ جهان و دانش و علم به شمار می رود (دفتر آمار و اطلاعات استان همدان).
این استان دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی همچون کوه گرین، سراب گاماسیاب، سراب گیان و سد کبودرآهنگ نیز می باشد (سایت میراث فرهنگی استان همدان).
ارتفاعات استان همدان عموماً جهت شمال غربی- جنوب شرقی دارند و به طور کلی در شمال، مرکز و جنوب استان قرار گرفته اند. هر یک از این ارتفاعات، شامل بخشی از کوه های مختلف ایران است:
ارتفاعات شمالی
ارتفاعات میانی
ارتفاعات جنوبی: این ارتفاعات که به کوه های گرو موسوم اند، همانند ارتفاعات شمالی و میانی استان، جهت شمال غربی- جنوب شرقی دارند و بخشی از کوه زاگرس محسوب می شوند. این کوه ها به صورت دیوارهایی بین استان های همدان و لرستان کشیده شده اند و جنس آن ها، عمدتاً از سنگ های آهکی است و مرتفع ترین قله این کوه، ولاش یا ورخاش است که در حد فاصل استان های همدان و لرستان است.
کوه های پراکنده (سایت دفتر آمار و اطلاعات استانداری همدان).
طی مصاحبه ای با دو تن از کوهنوردان منطقه، شیب کوه گرین به نحوی است که از بالای کوه شیب تند شروع می شود و به میانه کوه که می رسد، شیب به مراتب کمتر می شود و در دامنه کمترین شیب را دارد و در بیشتر نقاط از کمترین موانع برخوردار است و قسمت های بدون مانع طبیعی با شیب کم در این کوه ها یافت می شود که حتی مبتدی ها نیز می توانند در آنجا به ورزش بپردازند. همچنین بر اساس محاسبات انجام شده از طریق فرمول شیب (100 ) بر روی نقشه توپوگرافی این کوه می توان گفت که شیب این کوه در قسمت کوهپایه و دامنه، حدوداً از صفر تا 66 درصد می باشد. بنابراین شیب دامنه این کوه مناسب برای تمامی اسکی بازان (از مبتدی تا حرفه ای) می باشد. البته بنا به نظر متخصصان می توان در صورت عدم تطبیق شیب با کاربری درنظر گرفته شده، تغییراتی در میزان شیب در برخی قسمت ها به وجود آورد؛ مثلاً جهت کاهش شیب یک قسمت می توان زمین آن بخش را تراشید.