تولید محصولات جدید و صنعت و دانشگاه

به عقیده ی ایشان نانو یک مقیاس بین رشته ای است و در رشته های مختلف به خصوص نساجی امکان استفاده از آن وجود دارد.درنساجی، پارچه را اصلاح سطح کردند و یا دربحث تکمیلی پارچه که به صورت نشاندن ذرات بر روی سطح لیف است،و همچنین درایران در بحث نساجی روی آنتی باکتریال ها و تا حدودی در بخش ضد لک ها کار شده است وشرکت هایی مثل Nano cid یک سری اسپری هایی تولید کردند ضد بو بوده که با نانو نقره صورت می گیرد و تولید آن به این صورت است که جوراب ها را به نانو نقره آغشته کرده که جوراب نانو تولید می شوند، در ابتدا مورد استقبال واقع شد اما بعداً مشکلاتی به وجود آمد خریداران این گونه جوراب ها متوجه شدند که خاصیت ضد بوی آن دوام ندارد و بعد از چند بار شستن دیگه آن خاصیت را ندارد، قضیه از این قرار بود که با شستن جوراب ها ذرات نانو از سطح لیف جوراب جدا می شد زیرا اتصال به سطح الیاف نداشت و اشکال دیگری که وجود داشت نانو ذرات نقره وارد پساب ها می شد و بر روی موجودات آبزی اثرات مخرب داشت، پس به این نتیجه رسیدند که نانو نقره را در زمان تولید وارد خود الیاف کنند این کار به دوام سطح اتصال ذرات به سطح الیاف کمک زیادی می کند و بعد فکر کردند که در الیاف طبیعی و مصنوعی به چه شکل این کار را انجام دهند:
در الیاف طبیعی:
به دلیل این که در فرآیند تولید آن نقشی ندارند پس فقط با اصلاح سطح الیاف تا حدودی امکان پذیر است و یا این که با یک سری پیوندهای شیمیایی دوام آن را بیشتر کنند،که در ایران فقط در آزمایشگاه های دانشگاه ها صورت گرفته است.
در الیاف مصنوعی:
در این الیاف دست بازتر است، کار به این صورت انجام گرفت که نانو ذرات نقره را در الیاف مثلاً نایلون در زمان تولید و ذوب ریسی، مذابی که از پولیمر نایلون تولید شده است را با نانو ذرات مخلوط و در مرحله ی ریسندگی نایلون آن الیاف را از منافذ ریزی رد می کنند تا رشته ها ساخته شود ولی به محض رد شدن از منافذ هوای خنک دمیده شده و ذرات نانو بر روی لیف نایلون منجمد شده و آن ها آغشته به ذرات نانویی هستند که با شستشو از بین نمی روند.
ایشان در پاسخ به این سؤال که در دنیا چند سال که نانو متولد شده است ؟می گوید: در دنیا حدوداً50 سال در ایران 15 سال و در صنعت 5 سال است به وجود آمده است.
چه چیزهایی خاصیت نانو دارند؟
نقره – روی– مس – تیتان …
مس ته رنگ پارچه را تغییر می دهد به همین دلیل استفاده نمی شود. روی مقرون به صرفه نیست زیرا مقدار بیشتری از ذرات استفاده می شود اثراتش کمتر می شود و زنجیر پولیمری ها از بین می رود و نقره که از کلیه موارد مقرون به صرفه تر و با دوام تر است.
بعضی از شرکت ها بر روی لباس ورزشی – لباس زیر- جوراب شلواری- کف کفش کار کرده اند و در این بخش نشان ایمنی (سیب سبز سلامت) از وزارت بهداشت دریافت نموده اند.
چه ضررهایی در بخش کاربرد دارد؟
در خارج از ایران برای استفاده از آن سخت گیری بیشتری انجام می گیرد زیرا هنوز به دلیل سن کم این تکنولوژی هنوز مضرات آن به روشنی معلوم نشده است. از جمله مواردی که باعث محدود تر شدن استفاده آن در ایران می شود این است که نانو ذرات از سطح پوست عبور می کند و مقدار آن از یک حدی بیشتر نباید وارد بدن شود و فعلاً در طیف بسیار کوچکی فقط در آزمایشگاه دانشگاه ها کار می شود. ایشان اعتقاد دارد که به دلیل عدم ارتباط بین صنعت و دانشگاه این تکنولوژی در بیشتر موارد به صورت غیر کارشناسی صورت می گیرد.
«بکارگیری فناوری های نوین توسط شرکت های کوچک نساجی، به علت وجود مرزهای بسیار مستحکم و نفوذناپذیر اینگونه فناوری ها و نیز هزینه بالای تغییرات، بسیار دشوار است، به همین خاطر به نظر می رسد که شرکت های بزرگ نساجی که دارای انواع مختلف محصولات هستند، در این عرصه پیروز میدان باشند. این فرصت رشد سریع، در اختیار بخش منسوجات فنی و محصولاتی مانند منسوجات نظامی و ورزشی است که قیمت تمام شده برای آنها زیاد مهم نیست. در زمینه ورود فناوری نانو به بازار پوشاک که حدود 60 درصد بازار منسوجات را تشکیل می دهد، موانع زیادی وجود دارد، اما با این وجود، فناوری نانو موجب ارتقاء گسترده ای در واحدهای نساجی موجود خواهد شد که بیشتر این رشد در بخش های غیرمتعارف خواهد بود.»(همان منبع)
چندین شرکت در ایران در این بخش به خوبی کار می کنند و تحقیقات وسیعی را صورت داده اند.
مثل: مهیارزنجان،کاسپر، نانوسید و برای اولین بار هم گراد
مهندس شریفی یکی از متخصصین شرکت زرنخ تهران که در زمینه ی نانوکار می کنند معتقد است:
“بزرگترین مشکلی که بشر در زمینه ی نسوج با آن مواجه است هاگ باکتری ها هستند که به هر نوع لیفی (طبیعی، مصنوعی) حمله می کند پس در صدد کنترل آن برآمده در دنیا حدود 50 سال که پدیده ای به نام نانو تکنولوژی کشف شده و در ایران هم به طبع در این مورد حدود 15 سال است که کار شده است. ایشان در تعریف نانو می گوید: نانو 9-10 یا یک میلیاردیم یک مقیاس گویند.
از برنامه های آتی این شرکت تولید جوراب – لباس زیر- لباس ورزشی- اسکاچ- ملحفه ی ضد باکتری و … می باشد، در رابطه با تولید محصول جدیدشان می گوید: در حین ذوب ریسی پولیمر تولید شده را آغشته به ذرات نانو نقره کرده که به دلیل این که آن ذرات در زمان تولید الیاف مصنوعی به آن تزریق می شوند لذا ذرات در دمای c2500هم از آن ها جدا نمی شوند و این پیشرفت بسیار جالبی در این زمینه است.”
برای ورزشکارانی که نگاهی حرفه ای به ورزش و رقابت های قهرمانی دارند، بهره مندی از پوشاک و کالاهای ورزشی حرفه ای از لوازم پیشرفت برنامه قهرمانی و کسب رکوردهای جهانی به حساب می آید. این روزها به لطف استقبال هر چه بیشتر صنعت لوازم ورزشی از دانش و فناوری های نوین در تولید محصولات جدید، شاهد ظهور نسل تازه ای از پوشاک و لوازم فناورانه در دنیای ورزش و قهرمانی هستیم که انصافاً در روند حرفه ای شدن و قهرمانی ورزشکاران بسیار موثر است .در بخش ورزشی در سطح دنیا کارهایی صورت گرفته است و الیاف هوشمندی تولید که به کمک بازیکنان المپیک آمده است، شرکت های سازنده وسایل ورزشی نیز رقابتی بسیار نزدیکی در این زمینه دارند، نایک به وضوح از بافت توپ های گلف برای تولید پارچه ای با بافت کندو یی شکل برای بخش هایی از این لباس جدید الهام گرفته است به این ترتیب، مقاومت هوا را در هنگام حرکت ورزشکاران کاهش می دهد به گفته نایک این لباس جدید موجب می شود تا در مسابقه دو سرعت 100 متر زمان 023/0 ثانیه نسبت به لباس قبلی که نایک تولیدکرده بود، صرفه جویی شود.»(تعریف نانو،1389)
فصل 3
روش شناسی
3-1آمار و جایگاه آن در پژوهش:
برای مفهوم دادن به دادهها از آمار استفاده می کنیم و بر همین اساس در پژوهش فوق یافتههای تحقیق با استفاده از روشهای آماری و نرمافزار spss16 و Excelبازگو خواهد شد و در ادامه در فصل بعدی به تجزیه و تحلیل آنها پرداخته میشود. روش آماری فوق در این تحقیق با ایجاد 1ـ جداول توزیع فراوانی و تهیه لیست دادهها 2ـ جداول دوبعدی و چندبعدی 3ـ انجام بررسیهای آمار توصیفی 4ـ بررسیهای آمار استنباطی 5- تغییر، اصلاح، جابجایی و مرتب کردن دادهها می پردازد.
3-2 روششناسی پژوهش