اعتماد به نفس و تفکر انتقادی

9- با تقویت قدرت اعتماد به نفس ، تصمی گیری و از بین بردن افسردگی و کم رویی فرزندان ، آنها را در برابر شرایط آسیب زا مقاوم سازید.
10- راه مقاومت پیداری در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف مواد مخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.
11- موانع را بر دارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت کنید.
12- وقت بیشتری را با فرزندانتان صرف کنید با آنان به رستوران ، پارک ، کوه ، سینما و … بروید. باتفاق انان به موسیقی گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق کنید و بگویید که دوستشان دارید.
13- سعی کنید حتی آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.
14- مواضع خود را در برابر سیگار ، مواد مخدر ، و الکل مشخص نموده ، صریحاً آن را به زبان بیاورید.
15- عقاید خود را به زور به آنها تحمیل نکنید.
16- نظم و قانون مناسب و سازنده مشخصی در خانواده بر قرار سازید و برای سر پیچی از آن تنبیهات مناسبی در نظر بگیرید و قاطعانه آن را به مرحله اجرا در آورید.
17- سعی کنید در ساعات غذا خوردن همه اعضای خانواده را دور هم جمع کنید.
18- فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانی نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف مواد مخدر آگاه سازید.
19- آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق آمیز نترسانید.
20- از چگونگی دوست یابی و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشید. با والدین دوستانشان ارتباط برقرار کنید. در صورتی که به منزل دوستانشان رفتند حتماً از حضور والدین ایشان در منزل مطمئن شوید و به حضور سایر اعضاء خانواده اکتفا نکنید.
21- به نحوه خرج کردن پول توسط فرزندانتان اهمیت بدهید.
22- برای اوقات فراغت آنان برنامه ریزی کنید. همواره آنان را به مطالعه ، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمایید و زمینه این امور را برایشان فراهم کنید.
23- زمان مناسبی را به گفتگو اختصاص دهید. چرا که فرزند شما ارزش نصایحتان را با ارزش زمانی که به آن اختصاص داده اید می سنجد.
24- راهنمایی های خود را از طریق مربیان و دبیرانشان به آنها منتقل کنید. جوانان باورها و ارزش های خود را دارند ، طبیعتاً اگر والدین بهترین نصایح را هم بگویند ممکن است آنها نپذیرند. شنیدن نصایح شما از زبان مربیان و دبیرانشان بر آنها می گذارد.
25- بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید.
26- تفکر انتقادی را که از ویژگی های دوران بلوغ و نوجوانی است ، در فرزندان خود سرکوب نکنید.
27- آنان را به رعایت اصول مذهبی و انجام فرایض دینی تشویق کنید.
28- در انجام فعالیت های منطقی به فرزندان خود استقلال و آزادی بدهید.
29- در رفتارهای خود بیشتر دقت کنید. ممکن است به تمسخر یک معتاد و یا صحبت کردن با لحن افراد معتاد پیامی نادرست به فرزندانتان منتقل کنید.
30- اگر می خواهید منابع پویایی و رشد جسم و روان فرزندانتان نشوید ، از انتقاد غیر سازنده ، تمسخر و شرمنده کردن آنان مخصوصاً در مقابل دیگران جداً بپرهیزید.
31- فرزندانتان را به خاطر رفتارهای مثبت آنان تشویق کنید.
32- در موقعیت های بحرانی ، فشارها و تنش های روحی ، راهنما و همراه فرزندان خود باشید.
33- هرگز فضای خانه را متشنج ننموده و از مشاجره و بحث های بیهوده بپرهیزید.