احساس مسئولیت و یونان باستان

– پوست: خارش ، تیره شدن رنگ پوست ، تیرگی لبها ، کهیر
– بیضه تخمدان: کاهش توان میل جنسی ، بهم خوردن دوره های قاعدگی در زنان
– تضعیف دفاع بدن علیه بیماری ها: بی حسی و عدم تعادل بدنی ، عفونت ریه ، ایست تنفسی به دنبال مصرف زیاد ، انقباض مردمک چشم
شیره تریاک: پس از تیغ زدن گرز خشخاش ، ماده ای شیری رنگ از آن خارج می شود که به ان شیره تریاک گویند. این شیره در مجاورت هوا تیره شده به رنگ قهوه ای تبدیل می گردد.
مرفین: مرفین از کلمه مورفئوس خدای رویایی یونان باستان مشتق شده است و یکی از اجزای اصلی و اساسی تریاک است که به طور متوسط از هر 10 کیلوگرم تریاک یک کیلو گرم مرفین تهیه می شود. رنگ آن به صورت کرم روشن و گاهی اوقات به رنگ آرد نخودچی و مزه آن تلخ است. ذرات آن در زیر ذره بین شبیه کریستال های سوزنی است.
از نظر دارویی ، ضد درد بوده ، با اثرات رخوت زایی که بر روی مغز دارد ، باعث کنترل دردهای شدید می شود و به همین خاطر مصرف مجاز آن فقط در بیمارستآنهاست.
هروئین
هروئین از کلمه هیروس یا هیرو به معنی مرد قهرمان گرفته شده است. البته این کلمه به معنی زن قهرمان ، زن برجسته ، زنی که خدمات بزرگی به عالم بشریت کرده و زن ایده آل نیز اطلاق می شود. هروئین یکی از ترکیبات مرفین می باشد که با عمل استیلاسیون بدست می آید. این ماده به رنگ سفید مایل به کرم دارای طعمی تلخ و بی بو است که پس از مدتی نگهداری بوی ترشی و سرکه می دهد.
نحوه پیدایش: هروئین ، قوی ترین و مخرب ترین ماده مخدر دنیا به شمار می آید که در سال 1874 توسط یک دانشمند انگلیسی ساخته شد و تحقیقات بیشتر را درباره این ماده دانشمندان آلمان در سال 1890 تکمیل نموده و آن را به عنوان دارو معرفی نمودند. در ایران اولین لابراتور هرئین سازی در سال 1334 توسط فردی به نام دکتر مصطفوی ایجاد گردید. وی نحوه ساخت و استخراج هروئین از تریاک را به عده ای آموخت که باعث به وجود آمدن لابراتورهای بیشتری در سطح کشور گردید.
نحوه استعمال: هروئین از طریق کشیدن از راه مجاری تنفسی ، تزریق داخل رگها و تزریق زیر جلدی استعمال می شود. مصرف هروئین از طریق مجاری تنفسی (دهان) با زرورق به این صورت است که لبه زرورق سیگار یا هر نوع زرورق دیگر را به طرفی که از جنس کاغد است تا می کنند و با آن یک لوله می سازند ، سپس هروئین را که معمولاً حدود 5 سانتی است روی سطح زرورق دیگری می ریزند و یک تکه مقوای بریده و نازک را به صورت چوب کبریت در آورده پس از آتش زدن زرورق گرفته سپس دود حاصله را از دهان استنشاق می کنند.
در استعمال تزریقی ، ابتدا معتادان از رگهایی که جلوی ساعد دستها نمایان است استفاده کرده ، پس از آن که مدت طولانی از تزریق نقاط مختلف دستها گذشت و دیگر این نقاط جوابگو نبود ، به ترتیب نوبت به پشت دست ، ساق پا ، گردن و در نهایت به بیضه ها آخرین مرحله این گونه معتادان است.
عوارض:
– مغز ، وابستگی (اعتیاد) ، افسردگی
– تغییرات شخصیتی:
1.کاهش علایق و انگیزه ها
2. کاهش احساس مسئولیت
3. کاهش توجه به تحصیل ، شغل و خانواده
– بی خوابی هنگام شب ، خواب آلودگی در طی روز ، پرخاشگری ، آبسه چرکی مغز ، عفونت مغز ، بیماری های مختلف ناشی از مرگ بخشی سلولهای مغزی و نخاع به دنبال مصرف زیاد
– گوارش: تهوع و استفراغ ، کاهش اسید معده و اختلال در هضم غذا ، ، بی اشتهایی و کاهش وزن
کلیه: ناتوانی در تخلیه ادرار، نارسایی ، عفونت کلیه
– پوست: خارش ، تیره شدن رنگ پوست ، تیرگی لبها ، کهیر ، عفونت پوست
ریه: انسداد ناگهانی رگهای تغذیه کننده ریه ، عفونت ریه ، ایست تنفسی به دنبال مصرف زیاد
قلب: نارسایی قلب ، بهم خوردن نظم ضربان قلب ، عفونت کلیه داخلی و دریچه های قلب
عروق و خون: سخت شدن دیواره عروق ، التهاب عروق ، عفونت عروق
کبد: اشکال در کار کبد ، عفونت و التهاب کبد ، بیماری مزمن کبدی